Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: LG lanseaza la apa noul flagship: G2

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    LG lanseaza la apa noul flagship: G2

    Parca au innebunit toti producatorii de smartphone-uri in ultima perioada. Din ce in ce mai des avem lansari de telefoane mai puternice si din ce in ce mai mari si cu mai multe functii. In ritmul acesta o sa ajungem in curand sa inlocuim experienta de pe un PC cu cea de pe un smartphone, si o sa o facem extrem de des. Well, acum cateva minute cei de la LG au venit cu un concurent direct la Samsung Galaxy S4, pe numele sau scurt: G2. Acesta este succesorul lui Optimus G de anul trecut.

    Asa cum va asteptati la un flagship, noul LG G2 vine cu specificatii de top. Astfel avem un smartphone cu diagonala de 5.2" si o rezolutie 1080P (FullHD) pe un panou de tip LCD IPS. Procesorul este un quad-core Snapdragon 800 tactat la 2.26Ghz (cel mai rapid SoC la momentul actual). Avem totodata 2GB RAM, o camera de 13Mpx cu stabilizator optic (wow) precum si o camera frontala de 2.1Mpx. Pe langa toate acestea, G2 se lauda cu playback HiFi pe 24 bits la 192 Khz. Ca storage avem 16GB sau 32GB interni. Totul este alimentat de o baterie de 3.000mAh.

    Nu putem sa nu remarcam si cateva din functiile unice: in primul rand pe spatele smartphone-ului avem butoanele de volum precum si de power. Cei de la LG spun ca acest lucru ajuta utilizatorul sa foloseasca telefonul cu o singura mana. In plus, avem un cover pentru lentila. Interesant este si designul telefonului (cu o margine de doar 0.1")

    G2 va veni in doua culori (alb si negru) si va fi disponibil in curand la un provider "near you". Din pacate nu a fost specificat si pretul, dar voi updata threadul imediat ce primim si aceasta informatie.
    Attached Images Attached Images lg_g2.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cateva extra "picanterii":
    Attached Images Attached Images lg_g2_1.jpg lg_g2_2.jpg lg_g2_3.jpg

  3. #3 SP
    Junior Member GoLd^'s Avatar
    5.2''... oare iti trebuie curea la pantaloni?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GoLd^ View Post
    5.2''... oare iti trebuie curea la pantaloni?
    Daca nu ti-a trebuit curea pentru Galaxy S4, nu-ti va trebui nici pentru LG G2, pentru ca sunt extrem de asemanatoare. Here they are, head to head:


  5. #5 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Astept cu interes aparita accesoriului "coada", ca sa avem parte de o paleta pentru ping-pong full options. Si pentru asta, si pentru S4, si pentru celelalte monstruozitati cit tigaia de clatite.
    Eu inca nu realizez totusi la ce este necesara atita putere pe un smartphone. In afara marketing-ului.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by d@nn View Post
    Eu inca nu realizez totusi la ce este necesara atita putere pe un smartphone. In afara marketing-ului.
    La Android este nevoie de aceasta putere pentru ca din pacate ruleaza pe un kernel de linux care ruleaza o masina de java care la randul ei ruleaza cod (e explicat brut, nu e chiar asa, dar vazut de afara de un necunoscator, e un fel de 3 in 1). De-abia cu 2GB RAM si cu un Snapdragon 600 (and above) putem spune ca Androidul se misca in sfarsit bine... desi in timp apar tot felul de probleme de lag. Uitati-va la cel mai bun exemplu, Nexus 7... care dupa 2-3 luni de folosire devenea de 10 ori mai lent. A fost necesar un an de zile (si totusi vorbim de produs 100% Google) ca sa-si dea seama ca uitasera sa activeze functia de TRIM pentru flash storage... Pai daca la prima mana apar probleme de genul acesta, ce sa mai vorbim despre un Samsung sau un LG?

    Cat despre "paleta", mi-am spus de-atatea ori opinia. Mi se pare exagerat... dar daca oamenii asta cer, asta primesc. Prefer la orice ora ceva mic pt. mobilitate, pe care sa-l pot folosi cu o singura mana in orice conditii.... iar pentru diagonala mare, exista tableta... exista laptop. Ma uit la cei cu FonePad & Co si ma bufneste rasul. Sa stai cu 7" la ureche mi se pare o adevarata involutie.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite, am incercat sa fac o imagine "comparativa"... just for fun. Sunt ferm convins ca unii se vor intreba "de ce in 2000 eram negri si in 2013 suntem albi?", dar asta e o alta poveste
    Attached Images Attached Images evolution_of_phones_small.jpg

  8. #8 SP
    Junior Member Markovnikov's Avatar
    pentru userul obisnuit care-si poarta telefonul in buzunarul din fata de la blugi e prea mare aceasta diagonala. eu momentan am un iPhone 4s si ecranul de 3,5' mi se pare ok, iar cel ma indicat mi se pare intre 4,3 si 4,7 maxim. Daca as trece pe android, cel mai probabil as trece pe Nexus 4, ma bate tare mult gandul

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Interesant: noul LG G2 vine cu asa numitul Graphic RAM, care promite 26% mai putina baterie necesara pentru imagini fixe si 10% mai putina baterie pentru imagini in miscare (video sau gaming). De fapt este vorba de tehnologia pe care LG a prezentat-o acum ceva vreme, denumita PSR (Panel Self Refresh). Mai multe detalii aici: LG G2 comes with Graphic RAM, but what is it? - Android Authority.

  10. #10 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Uite, am incercat sa fac o imagine "comparativa"... just for fun. Sunt ferm convins ca unii se vor intreba "de ce in 2000 eram negri si in 2013 suntem albi?", dar asta e o alta poveste
    In 2000 era minimalismul in trend)

  11. #11 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Nu stiu cat de apreciate vor fi butoanele de volum acolo in spate precum si functiile suplimentare care le aduc.

  12. #12 SP
    Junior Member zoddic's Avatar
    Quote Originally Posted by d@nn View Post
    Astept cu interes aparita accesoriului "coada", ca sa avem parte de o paleta pentru ping-pong full options. Si pentru asta, si pentru S4, si pentru celelalte monstruozitati cit tigaia de clatite.
    Eu inca nu realizez totusi la ce este necesara atita putere pe un smartphone. In afara marketing-ului.
    subscriu

  13. #13 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    E ok telefonul, dar imi da senzatia ca este facut ca o ciorba. Au indesat cele mai bune componente la ora actuala in el, dar nu au adus nimic in plus cum face Samsung, de exemplu. Stiu sigur ca 90% din utilizatorii de S3, S4 nici nu folosesc bloatware-ul ala, dar pentru aia 10% merita. De asemenea, mi-a venit in minte o posibila problema pentru acele butoane pe care numai Dumnezeu intelege ce le-a trecut in minte cand le-au pus acolo: Daca esti cu iubita si... va apropiati mai mult si ea iti atinge buzunarul atat de tare incat sa apese pe butonul power(ecranul este indreptat spre tine, duh) si ai materialul buzunarului foarte subtire si atingi ecranul astfel incat suni la politie si te aude cum te giugiulesti( eventual si iubita cum geme) si crede ca e un viol si trimite un echipaj dupa tine, cum le explici oamenilor alora ce s-a intamplat? Sau mai rau, daca esti cu amanta si iti suni sotia/iubita. Nu-mi sariti in cap acum, stiu ca e unu la 100000000, dar se poate intampla. (uitati aici un caz asemanator: Scott Simon, Florida Man, Pocket Dials 911 And Accidentally Reveals Murder Plot)

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RELOADED9: din cate stiu eu acele butoane nu functioneaza decat cand ecranul este deblocat. Prin urmare, folosirea lor accidentala in buzunar e exclusa (atata timp cat nu reusesti sa deblochezi telefonul in buzunar) .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Apple lanseaza noul iOS 7.1 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 21 Last Post: 22-03-2014, 02:25
  2. Noul flagship HTC vine in martie By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 15 Last Post: 11-03-2014, 20:39
  3. Noul Sony Z2 se lanseaza in martie By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 6 Last Post: 03-03-2014, 23:42
  4. GoPro lanseaza noul Hero3+ By MonkY in forum Tech News
    Replies: 13 Last Post: 26-10-2013, 15:32
  5. Xperia Z1 este noul flagship Sony! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 50 Last Post: 06-10-2013, 11:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts