Single post: Galaxy Gear - noul smartwatch de la Samsung

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Galaxy Gear - noul smartwatch de la Samsung

    De ceva ani a inceput nebunia aceasta cu "imbracamintea inteligenta", care pana nu demult se referea strict la accesorii nu prea inteligente si care aveau nevoie de un smartphone pentru a fi folosite cu adevarat. De aproximativ un an, dupa aparitia unui zvon referitor la un posibil viitor produs Apple (si anume iWatch), toata nebunia a luat o amploare incredibila. Au aparut diverse proiecte (inclusiv pe Kickstarter), au inceput sa se lanseze tot felul de chinezarii... dar pana acum, nimic concret si de la o firma serioasa, capabila sa duca acest proiect pana la capat. Acest lucru putem spune ca a fost valabil pana astazi, cand la IFA 2013 cei de la Samsung au venit si au prezentat noul smartwatch, denumit Galaxy Gear!

    Noul Galaxy Gear Smartwatch arata si se poarta exact ca un ceas normal, cu diferenta ca acesta dispune de un ecran de 1.63" Super AMOLED touchscreen cu o rezolutie de 320 x 320, are built-in speakers si o camera de 1.9 Megapixeli (atasata pe curea). Asa cum era de asteptat, in spatele acestui ceas inteligent se regaseste un sistem de operare Android 4.3 care este condus de un procesor la 800Mhz, are 512MB RAM si 4GB storage.

    Momentan Galaxy Gear nu va fi compatibil decat cu noile device-uri anuntate (Galaxy Note 3 si Galaxy Note 10.1), si va suporta 70 de aplicatii third-party inca de la lansare (inclusiv Evernote, Path, RunKeeper si MyFitnessPal).

    Smartwatch-ul va include un pedometru, un accelerometru si va avea o baterie de 315mAh. Din pacate, aici cred ca este calcaiul lui Ahile sau punctul slab al acestui device. Si mai exact, lucrul care din punctul meu de vedere il face sa fie un "silly watch" si nu unul smart: autonomie de doar o zi! Imi pare rau sa o spun, dar eu nu voi purta niciodata un ceas pe care trebuie sa-l incarc zilnic!

    Din cate am inteles (din zvonuri, desigur) inginerii de la Apple se chinuie sa lanseze iWatch cu o autonomie de 4-5 zile. Sa fiu sincer, nici 4-5 zile nu mi se par suficiente, dar totusi suna mult mai bine fata de doar o singura zi.

    Samsung va oferi noul Galaxy Gear in 6 culori: Jet Black, Mocha Gray, Wild Orange, Oatmeal Beige, Rose Gold si Lime Green. Totodata va veni cu 10 culori pentru ceasurile afisate, promitand ca vor putea fi downloadate mai multe ulterior. Se va lansa in 140 de tari incepand cu 25 Septembrie si va fi disponibil worldwide in luna Octombrie. Pretul anuntat este de 299$.

    Sunt curios... ce crezi despre noul smartwatch? Will you buy one?
    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_gear.jpg