Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Galaxy Gear - noul smartwatch de la Samsung

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Galaxy Gear - noul smartwatch de la Samsung

    De ceva ani a inceput nebunia aceasta cu "imbracamintea inteligenta", care pana nu demult se referea strict la accesorii nu prea inteligente si care aveau nevoie de un smartphone pentru a fi folosite cu adevarat. De aproximativ un an, dupa aparitia unui zvon referitor la un posibil viitor produs Apple (si anume iWatch), toata nebunia a luat o amploare incredibila. Au aparut diverse proiecte (inclusiv pe Kickstarter), au inceput sa se lanseze tot felul de chinezarii... dar pana acum, nimic concret si de la o firma serioasa, capabila sa duca acest proiect pana la capat. Acest lucru putem spune ca a fost valabil pana astazi, cand la IFA 2013 cei de la Samsung au venit si au prezentat noul smartwatch, denumit Galaxy Gear!

    Noul Galaxy Gear Smartwatch arata si se poarta exact ca un ceas normal, cu diferenta ca acesta dispune de un ecran de 1.63" Super AMOLED touchscreen cu o rezolutie de 320 x 320, are built-in speakers si o camera de 1.9 Megapixeli (atasata pe curea). Asa cum era de asteptat, in spatele acestui ceas inteligent se regaseste un sistem de operare Android 4.3 care este condus de un procesor la 800Mhz, are 512MB RAM si 4GB storage.

    Momentan Galaxy Gear nu va fi compatibil decat cu noile device-uri anuntate (Galaxy Note 3 si Galaxy Note 10.1), si va suporta 70 de aplicatii third-party inca de la lansare (inclusiv Evernote, Path, RunKeeper si MyFitnessPal).

    Smartwatch-ul va include un pedometru, un accelerometru si va avea o baterie de 315mAh. Din pacate, aici cred ca este calcaiul lui Ahile sau punctul slab al acestui device. Si mai exact, lucrul care din punctul meu de vedere il face sa fie un "silly watch" si nu unul smart: autonomie de doar o zi! Imi pare rau sa o spun, dar eu nu voi purta niciodata un ceas pe care trebuie sa-l incarc zilnic!

    Din cate am inteles (din zvonuri, desigur) inginerii de la Apple se chinuie sa lanseze iWatch cu o autonomie de 4-5 zile. Sa fiu sincer, nici 4-5 zile nu mi se par suficiente, dar totusi suna mult mai bine fata de doar o singura zi.

    Samsung va oferi noul Galaxy Gear in 6 culori: Jet Black, Mocha Gray, Wild Orange, Oatmeal Beige, Rose Gold si Lime Green. Totodata va veni cu 10 culori pentru ceasurile afisate, promitand ca vor putea fi downloadate mai multe ulterior. Se va lansa in 140 de tari incepand cu 25 Septembrie si va fi disponibil worldwide in luna Octombrie. Pretul anuntat este de 299$.

    Sunt curios... ce crezi despre noul smartwatch? Will you buy one?
    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_gear.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Prea scump. Prea prost facut. Momentan inutil. Astept raspuns din partea Apple (cand se vor trezii, prin 2015 probabil )

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mie mi se pare penibil sa lansezi un device compatibil doar cu un anume brand (si nici acolo cu toate telefoanele; doar Samsung cu 4.3). Cei de la Sony au ajuns la varianta a doua a ceasului inteligent si ambele modele sunt compatibile cu o gama larga de telefoane...

  4. #4 SP
    Member Kratos's Avatar
    El asa arata bine! Ma asteptam sincer de la Samsung sa vad iar plastic peste plastic. Insa totul a cazut in momentul in care am citit de bateria care tine o zi. Sa fim seriosi, nu vad cine va fi nebunul care sa-si ia 'inca un telefon' cu el.

  5. #5 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Sincer nu inteleg rostul unui astfel de device, de ce ai avea nevoie de asa ceva? Nu este un accesoriu de moda, nu este un ceas bun, nu poate fi la fel de bun ca un smartphone in multe privinte... deci, ce face?

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Rezista sub apa?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Rezista sub apa?
    O sa raspund cu o gluma: doar o zi, ca dupa aia nu mai are baterie

  8. #8 SP
    Junior Member gforce's Avatar
    Daca ar fi sa imi iau acest smrtwatch ar trebui sa imi iau si un samsung galaxy note 3. Ce rost ar mai avea sa imi iau ceasul cand el deabea rezista o zi. Sincer daca dura in jur de o saptamana bateria si ar fi fost conmpatibil cu mai multe stelefoane smartphone si ar fi fost mai ieftin mias fi luat unu poate.

    ---------- Post added 05-09-2013 at 09:47 ----------

    Aaa si imi place gluma ta monky

  9. #9 SP
    Member Viteza's Avatar
    Momentan pe aceasta nisa de piata exista cateva alegeri: pebble, iwatch, sony smartwatch, in schimb ce va fi mai frumos tre sa apara spre sfarsitul anului: KREYOS: The ONLY Smartwatch With Voice & Gesture Control | Indiegogo Pe mine personal acest Kreyos Meteor m-a convins. Galaxy gear este din start depasit...si mai ales la pretul anuntat.

  10. #10 SP
    Member eneea's Avatar
    prea scump, prea putin tine bateria si face prea putine...asta ma face prea putin interesat sa-mi pese de el

  11. #11 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Tim Cook a spus o chestie foarte inteligenta cu cateva luni in urma intr-un interviu luat de cei de la AllThingsD. Intrebat daca urmatorul game-changer de la Apple va fi un iWatch, acesta a raspuns ca ar fi o problema. Dupa ce a remarcat ca atat el, cat si Walt Mossberg si Kara Swisher purtau ceasuri, a explicat ca daca ar aduce intr-o camera un numar mare de oameni tineri si le-ar spune ca toti cei care au ceas pe mana sa se ridice in picioare, probabil nu s-ar ridica nimeni. Si asta deoarece fac parte din categoria celor pentru care ceasul de mana este inutil, deoarece toata lumea are telefoane. Ca atare, ar fi nevoie de argumente extrem de convingatoare pentru a determina lumea sa cumpere asa ceva.

    Si eu sunt intru totul de acord. Probabil ca pentru cei care fac parte dintr-o anumita categorie sociala, un ceas scump e un accesoriu care denota prestigiu. Aceia il vor cumpara. Dar tinerii... hell no. Am 19 ani si nu am purtat in viata mea un ceas. Rareori vad persoane de varsta mea care poarta. Lucruri precum bratari sau lanturi am avut intotdeauna, insa mi-e foarte greu sa vad utilitatea reala a unui ceas de mana. Am mereu telefonul la mine.

    In orice caz, am impresia ca smartwatch-urile abia acum "isi dau drumul". E o categorie de produse care se afla in stadiul incipient si mai sunt o tona de lucruri de retusat. Recunosc ca desi nu ma tenteaza deloc, sunt interesat de modul in care vor evolua. Galaxy Gear, sa fiu sincer, nu ma atrage catusi de putin. Motivele ar fi autonomia de o zi, pretul si compatibilitatea cu atat de putine produse ( "phableta" ).

  12. #12 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Eu nu sunt de acord cu ce spui si cu siguranta sunt multi ca mine. Vad multi tineri cu ceasuri. Am purtat ceasuri de cand eram mic si sunt foarte utile. Nu trebuie sa scot telefonul (din blugi slim) de 50 de ori pe zi sa vad cat e ceasul. Smartwatch-urile sunt ca si phabletele cand au aparut. Foarte multor persoane li se par inutile, dar vor realiza cat de bune sunt abia peste cativa ani. Trebuie doar sa apara un adevarat smartwatch, nu niste jucarii, ca sa inceapa nebunia sau pur si simplu sa apara iWatch si o sa fie haos. La momentul actual cel mai potent smartwatch e Kreyos Meteor. Daca ar reusi sa indese un ecran mai mare, color si poate chiar cu touchscreen, atunci ar fii smartwatch-ul perfect. De cand am auzit de notiunea de smartwatch mi-am dorit unul si poate imi voi achizitiona un Meteor la sfarsitul anului. Are dezavantaje, dar e un inceput promitator(Galaxy Note 1, anyone?).

  13. #13 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Acum doua saptamani cautam ceasuri inteligente. Am gasit un articol cu 5 produse, dintre care cel mai atractiv mi se pare primul si ca pret si ca functionalitate si ca autonomie. Din pacate e cam uratel. Give it a read. http://www.smartwatchnews.org/top-5-smart-watches/

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    svg: din lista lor lipseste Toq-ul prezentat de Qualcomm la IFA 2013: Qualcomm Toq Smartwatch. Din pacate si acesta are o autonomie de doar 2 zile. Mai bine decat Samsung, dar totusi... not smart enough for me. Macar Toq din cate am inteles nu depinde de un smartphone/tableta.

    Attached Images Attached Images qualcomm_toq_smartphone.jpg

  15. #15 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Nu auzisem de el, arata bine. O autonomie scazuta = no sales. Sper ca nu sunt drastic.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu sunt curios cum vor reactiona cei care fac ceasuri de atata amar de vreme (ma gandesc la Seiko, Citizen, Omega, Swatch, Rolex, Tag Heuer, Patek Philippe & co). De exp. la Casio am vazut ca raspunsul a venit extrem de prompt (chiar de la Kazuo Kashio, CEO-ul Casio):
    We’re prepared. Suddenly, everyone’s discovered the wrist. We’ve known for a long time it’s prime real estate.
    Enough said. Incepe "razboiul"

  17. #17 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Casio va raspunde probabil printr-un smartwatch, dar ma indoiesc ca vom vedea vreodata un smartwatch Rolex sau Omega.

  18. #18 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Mie mi se pare penibil sa lansezi un device compatibil doar cu un anume brand (si nici acolo cu toate telefoanele; doar Samsung cu 4.3). Cei de la Sony au ajuns la varianta a doua a ceasului inteligent si ambele modele sunt compatibile cu o gama larga de telefoane...
    - Right !.

  19. #19 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Tocmai am luat un Galaxy Gear. De asemenea i-am facut update de firware la Tizen, aceeasi versiune prezenta in Gear 2/Fit/Neo. Mai are cineva jucarie de genul, aplicatii, etc?

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate eu am stat departe de ele, din 2 motive: 1. ma deranjeaza sa port ceas la mana (i don't feel free enough) 2. nu vad nimic inteligent la ele, iar faptul ca de-abia tin 2-3 zile ca baterie... e prea putin. Daca poti insa, te asteptam cu un mini review

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Replies: 2 Last Post: 26-02-2015, 00:16
  3. Samsung anunta un smartwatch cu 3G By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 30-08-2014, 11:39
  4. Replies: 90 Last Post: 07-07-2013, 15:04
  5. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts