Am urmatoarea problema care a ajuns sa ma bantuie:

Setup: din ps3/ps4 iese audio optic catre un DAC care imi scoate analog doua rca-uri catre un amplificator denon , tv: samsung d5000/5500.
Simptom: imaginea se deruleaza inaintea sunetului [si nu invers cum pateste majoritatea lumii din ce m-am documentat].

In inteligenta mea infantila m-am gandit ca e din cauza dac-ului pe care il folosesc pentru a scoate semnal analog (fiio d07) si am achizitonat un amplituner sony dg500 (facand asocierea ca si sony a contribuit la aceasta interfata - sony/philips digital interface) in ideea ca voi avea o sumedenie de setari pentru sincronizare etc.

Nu numai ca semnalul neamplificat este mai prost decat la cutiuta de chibrituri (a se citi dac), dar m-a lasat cu ochii in soare la propriu cand am incercat sa fac niste setari banale .. am inteles ca e cu entry level sony si toate cele, dar aveam o cu totul alta imagine

In fine, acuma incerc sa imi dau seama daca voi putea rezolva in vreun fel problema asta elegant sau nu.

PS: Am incercat urmatoarele:
- sa scot semnalul optic din tv care la randul lui il prelua din hdmi si sa fac setari de delay din care tv-ul imi permite doar cu + (doar pentru cazul in care se proceseaza mai repede sunetul decat imaginea)
- sa las semnalul pcm curat (fara dolby / dts / alte nebunii), parca as fi vazut un pic de imbunatatire dar e posibil sa mi se fi parut
- sa ma joc prin setarile tv-ului pentru procesarea de imagine (game mode on/off, dinamic contrast si alte brizbrizuri)

Va rog aruncati cu idei ca eu am ramas fara