Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Problema sincronizare audio/video

  1. #1 SP
    jzv
    Junior Member jzv's Avatar

    Question Problema sincronizare audio/video

    Am urmatoarea problema care a ajuns sa ma bantuie:

    Setup: din ps3/ps4 iese audio optic catre un DAC care imi scoate analog doua rca-uri catre un amplificator denon , tv: samsung d5000/5500.
    Simptom: imaginea se deruleaza inaintea sunetului [si nu invers cum pateste majoritatea lumii din ce m-am documentat].

    In inteligenta mea infantila m-am gandit ca e din cauza dac-ului pe care il folosesc pentru a scoate semnal analog (fiio d07) si am achizitonat un amplituner sony dg500 (facand asocierea ca si sony a contribuit la aceasta interfata - sony/philips digital interface) in ideea ca voi avea o sumedenie de setari pentru sincronizare etc.

    Nu numai ca semnalul neamplificat este mai prost decat la cutiuta de chibrituri (a se citi dac), dar m-a lasat cu ochii in soare la propriu cand am incercat sa fac niste setari banale .. am inteles ca e cu entry level sony si toate cele, dar aveam o cu totul alta imagine

    In fine, acuma incerc sa imi dau seama daca voi putea rezolva in vreun fel problema asta elegant sau nu.

    PS: Am incercat urmatoarele:
    - sa scot semnalul optic din tv care la randul lui il prelua din hdmi si sa fac setari de delay din care tv-ul imi permite doar cu + (doar pentru cazul in care se proceseaza mai repede sunetul decat imaginea)
    - sa las semnalul pcm curat (fara dolby / dts / alte nebunii), parca as fi vazut un pic de imbunatatire dar e posibil sa mi se fi parut
    - sa ma joc prin setarile tv-ului pentru procesarea de imagine (game mode on/off, dinamic contrast si alte brizbrizuri)

    Va rog aruncati cu idei ca eu am ramas fara

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca lasi doar via HDMI prin TV, tot asa delay ai la sunet?
    Vezi ca pe langa problema asta cu delay-ul, sa nu ai si optiunea de lipsync aiurea...
    Mai incearca totodata sa dezactivezi orice fel de procesare de sunet din amp. Nu stiu ce model ai si daca stie de asa ceva, dar la Yamaha se numeste Pure Direct (nu proceseaza nimic, nu adauga/modifica nimic).
    Si inca o intrebare: ai incercat cu un alt cablu optic?

  3. #3 SP
    jzv
    Junior Member jzv's Avatar
    Este ok sunetul direct din tv dar cam aici se rezuma, calitatea este inferioara cu mult si tocmai de aici mi-a venit "fetishul" cu semnalul optic (ma intereseaza mult aspectul asta cu sunetul sa fie cat mai bun).
    La tv nu am nici o optiune de lipsync, nu stiu la amplituner daca am asa ceva sau care ar fi setup-ul necesar.
    Din amplificator am semnal pcm fara nici un fel de procesare (prologic etc, lo sony se cheama ceva de genu active direct).
    Sincer nu am incercat decat cu un singur cablu destul de tzapan de la philips pe care am dat o carutza de bani si am incredere in el dar o sa incerc poate si cu un belkin, desi nu am sperante prea mari.

    Ma gandesc ca problema in toata ecuatia mea sa fie tv-ul, care nici nu are dolby/dts pass through de la hdmi (doar un fel dolby mai special care oricum nu il trimite consola niciodata) si nu prea mi-a inspirat incredere de la bun inceput. Ma gandesc destul de serios sa merg pe un sony w65, ce pareri aveti?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci, daca pe TV pus direct zici ca nu exista delay, si trimis separat sunetul in amp apare delay, atunci nu vad cum ar putea sa fie TV-ul de vina.

    Anyway, avand in vedere ca sunetul il scoti din PS3 (Sony) si il trimiti intrun receiver DG-500 (Sony), iti recomand sa iei legatura cu cineva de la un service autorizat Sony, sa vina sa rezolve problema (btw, sper ca ai incercat asa direct, doar in configuratia receiver + ps3 + tv, fara amp-ul denon - si cel de la service cand va veni, va da reject la denon - e bine stiut faptul ca nu se pupa amp-urile de la firma x cu receiver de la firma y si boxe de la firma z).

    Seria W65 pe mine unul nu m-a impresionat cu nimic... de fapt, mie W905 mi-a venit cu tone de probleme, si aceea ar trebui sa fie "best of". Insa la ce sta bine Sony este procesarea de imagine si lag-ul extrem de mic (fata de Samsung unde nici cu Game Mode nu ajungi la jumatatea celor de la Sony).

  5. #5 SP
    jzv
    Junior Member jzv's Avatar
    Am gasit problema intr-un final si e din cauza la dolby/dts. Testele le-am facut cu difuzoarele la tv combinate cu boxele. Initial aveam efectul de ecou , tv-ul neavand delay, dar dupa ce m-am jucat prin setari la amp am gasit o optiune av sync care era activata si imi adauga 80ms (din ce am citit din carte). Am dezactivat-o si totul a mers brici, dar din pacate doar pe semnal pcm, pe semnal dolby (national geographic, film de pe stick cu dolby, ps3 etc) pastrandu-se problema, parca totusi nu asa accentuat.

    Din ce am citit pe internet semnalul dolby/dts e comprimat pentru a putea trimite pe mai multe canale si nu e neaparat mai calitativ, dar totusi nu inteleg de ce se aude mai conturat si mai puternic

    Cu sunetul dts nu prea m-am jucat caci il am doar pe ps3 in gran turismo din ce am vazut, dolby variaza pe mai multe formate, pe rds (natgeo) e un fel iar pe film (bluray separat) e altul.

    PS: Ma gandesc destul de serios acum sa imi iau un sony ca al tau sau o plasma panasonic, inca am dubii la plasma datorita problemelor bine cunoscute si diferentei de pret dintre zt60 si vt. Nici la sony nu stiu ce sa aleg, sa merg pe 140 sau 120 cm si daca sunt diferente intre ele inafara de diagonala.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox Jasper: HDMI-Video & RCA-audio By Nikku in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 23 Last Post: 08-06-2013, 10:47
  2. Problema Camera Video By Snoopz in forum Foto & Video
    Replies: 1 Last Post: 20-07-2009, 11:54
  3. Xbox 360 audio/video mod By mariusonweb in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 0 Last Post: 03-05-2009, 12:49

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts