Single post: My next mouse: Logitech G502 Proteus Core

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    My next mouse: Logitech G502 Proteus Core

    Da, sunt fan Logitech si nu ma deranjeaza acest lucru. Momentan ma delectez cu Logitech G500 cu care sunt extrem de multumit. Inaintea lui a fost un Logitech G5 care si-a facut treaba cu brio. Dupa cum se vede, pentru mine seria G5 a fost alegerea mea, probabil si datorita ergonomiei care mie mi se pare impecabila. Desi Logitech pana acum nu s-a atins de design si a imbunatatit mai mult ce se afla sub capota, cu noul Logitech G502 Proteus Core Tunable Gaming Mouse (ce de titlu) se pare ca lucrurile se schimba.

    Pe partea tehnica, G502 (i'll skip the long name) vine cu un nou senzor optic de 12.000 dpi (fata de 8200 dpi la G500S), cu un nou microprocesor pe 32bits si clasicul USB rate de 1000Hz (1ms). Ca de obicei avem durabilitatea garantata de 20 de milioane de click-uri pentru butoanele principale, si greutati (5 x 3.6g) pe care le putem elimina in cazul in care ne place mouse-ul mai usor (like i do).

    Avem si 11 butoane programabile (fata de 10 la G500S), dpi shifting (poti schimba on the fly dpi-ul), dual mode wheel-ul (cu doua moduri: "step by step" si "hyper-fast scrolling"), 3 profile on-board (se salveaza in memoria mouse-ului)... si dupa cum observ, exista o suprafata mult marita a pad-urilor de teflon.

    In plus, noul model poate fi "tunat" in functie de suprafata si modul in care este folosit. Exista un mic proces de tunning (care imi aduce aminte de modul in care iti calibrezi busola la un telefon mobil) dupa care mouse-ul este configurat special pt. tine.

    Sunt un pic speriat de faptul ca Logitech a decis pentru prima oara sa schimbe forma unui mouse din seria G5... dar sunt convins ca au facut treaba buna. O sa radeti (stiind ca eu nu prea ma joc pe PC), insa pentru mine seria G5 a fost alegerea perfecta pentru design, dtp & stuff, lucrand in rezolutie mare (2560 x 1600).

    Mouse-ul costa 79.99$ in US si 69₤ si e disponibil la pre-order. Mai jos aveti si cateva filmulete de prezentare, iar pentru site-ul oficial mergeti aici (pentru US) si aici (pentru UK).





    Attached Images Attached Images logitech_g502_proteus_core.jpg