Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: My next mouse: Logitech G502 Proteus Core

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    My next mouse: Logitech G502 Proteus Core

    Da, sunt fan Logitech si nu ma deranjeaza acest lucru. Momentan ma delectez cu Logitech G500 cu care sunt extrem de multumit. Inaintea lui a fost un Logitech G5 care si-a facut treaba cu brio. Dupa cum se vede, pentru mine seria G5 a fost alegerea mea, probabil si datorita ergonomiei care mie mi se pare impecabila. Desi Logitech pana acum nu s-a atins de design si a imbunatatit mai mult ce se afla sub capota, cu noul Logitech G502 Proteus Core Tunable Gaming Mouse (ce de titlu) se pare ca lucrurile se schimba.

    Pe partea tehnica, G502 (i'll skip the long name) vine cu un nou senzor optic de 12.000 dpi (fata de 8200 dpi la G500S), cu un nou microprocesor pe 32bits si clasicul USB rate de 1000Hz (1ms). Ca de obicei avem durabilitatea garantata de 20 de milioane de click-uri pentru butoanele principale, si greutati (5 x 3.6g) pe care le putem elimina in cazul in care ne place mouse-ul mai usor (like i do).

    Avem si 11 butoane programabile (fata de 10 la G500S), dpi shifting (poti schimba on the fly dpi-ul), dual mode wheel-ul (cu doua moduri: "step by step" si "hyper-fast scrolling"), 3 profile on-board (se salveaza in memoria mouse-ului)... si dupa cum observ, exista o suprafata mult marita a pad-urilor de teflon.

    In plus, noul model poate fi "tunat" in functie de suprafata si modul in care este folosit. Exista un mic proces de tunning (care imi aduce aminte de modul in care iti calibrezi busola la un telefon mobil) dupa care mouse-ul este configurat special pt. tine.

    Sunt un pic speriat de faptul ca Logitech a decis pentru prima oara sa schimbe forma unui mouse din seria G5... dar sunt convins ca au facut treaba buna. O sa radeti (stiind ca eu nu prea ma joc pe PC), insa pentru mine seria G5 a fost alegerea perfecta pentru design, dtp & stuff, lucrand in rezolutie mare (2560 x 1600).

    Mouse-ul costa 79.99$ in US si 69₤ si e disponibil la pre-order. Mai jos aveti si cateva filmulete de prezentare, iar pentru site-ul oficial mergeti aici (pentru US) si aici (pentru UK).





    Attached Images Attached Images logitech_g502_proteus_core.jpg

  2. #2 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Tot din seria G5 am avut si eu si inca am, la ambele pc-uri din casa. Dar e urat cu spume asta, e fix pe modelul ala de RAT de la Mad Catz, prea in colturi si "futuristic". Oribil.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Prea cu cablu. Da stiu, input lag, bla bla, dar daca nu joci fps-uri pe net la nivel profesionist, si un mouse wireless de 20EUR isi face treaba decent. Mi-ar placea la toate mouse-urile sa ofere si o varianta wireless. Imi doresc un G600 de luni bune, dar firul ala ma tine departe de el.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    eagle-eye: gusturile nu se discuta. Si mie mi se pare cam colturos, dar... nu ma pronunt pana nu-l testez. Cat despre RAT, nu-mi adu aminte, te rog. Am cumparat de la PCGarage, si a venit senzorul zgariat. Nici nu au vrut sa auda de garantie (au zis ca l-am zgariat eu)... si in ziua de azi ma injur cand imi aduc aminte de RAT 7 si de PCGarage... Asta in timp ce la Logitech mi-au trimis altul din UK doar ce le-am zis ca nu-mi mai merge left click.

    tudyniuz: eu zic "Never' la wireless mouse! Inca nu am gasit un mouse wireless cu care sa pot desena sau lucra asa cum o face unul pe cablu. Nu mai vorbesc de lag... stai ca s-a descarcat bateria... standby mode si alte alea.

  5. #5 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Nu e chiar asa rau cu bateria , cam la toate mouse-urile tine cam 30 zile daca il folosesti 5-6h +/- zi. (hell , nu am mai schimbat bateria la magic mouse de cateva luni bune si totusi il folosesc zilnic )

    Lagul numai este asa grav ca inainte , incearca un mouse wireless high end si nu prostioare dalea ieftine si iti vei schimba parerea imediat

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    Nu e chiar asa rau cu bateria , cam la toate mouse-urile tine cam 30 zile daca il folosesti 5-6h +/- zi. (hell , nu am mai schimbat bateria la magic mouse de cateva luni bune si totusi il folosesc zilnic)
    Nu-mi place magic mouse si nu pt. ca e el rau, ci pt. ca nu mi-au placut niciodata "gestures". Pe un touch screen inteleg, ca nu am de ales, dar la un mouse, nope. Normal ca la el tine bateria mult, n-are nici mii de DPI (daca nu ma insel avea 800 DPI ultimul model), nici polling rate de 1000Hz.
    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    Lagul numai este asa grav ca inainte , incearca un mouse wireless high end si nu prostioare dalea ieftine si iti vei schimba parerea imediat
    M-am jucat cu cei mai tari si cei mai scumpi... Logitech G700 (are colegul meu), Razer Mamba, SenSei, RAT 9, s.a.m.d. Niciunul nu se compara... Eu fac niste teste in Photoshop, incercand sa urmezi niste linii, cercuri, etc... in 10 secunde imi dau seama de diferenta (sau poate e doar in mintea mea... but i'm using the mouse, deh).

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    nu am zis sa iti iei neaparat magic mouse ( e destinat mai mult pentru basic use oricum , cred ca e cel mai comfortabil mouse cand vine vorba de browsing )

    Fata de mouseurile wireless din 2006 au evoluat foarte mult

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, nu zic ca nu au evoluat... dar totusi. Un G700s, daca-l setezi pe 8200 DPI si polling de 1000 RPS, mai mult de 6-7 ore nu tine bateria. Norocul lui ca-l poti folosi si pe cablu

    Mie la seria G imi place ca au acea functie, denumita Angle Snapping, care ma ajuta enorm in Photoshop & stuff like that. Uite un exemplu de ceea ce face:
    Attached Images Attached Images g500-angle-20snapping.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts