Sony in ultimii ani si-a pierdut foarte mult din "viziunea" de alta data. Se poate vedea asta prin pierderea a tot ce a castigat cu Vaio, Walkman & Co. Care de la produse de top au ajuns sa nu mai existe pe piata. Seamana foarte mult cu situatia Xperia. Culmea e ca sunt telefoane foarte bune, dar din motive de strategie, marketing... Sony pierde bani si cu Xperia, iar telefoanele lor nu prea se vand. Cu Bravia incepusera sa mearga mai bine, dar am inteles ca si acolo sunt pe pierdere.

Acum, am enumerat cam toate categoriile unde Sony pierde bani. Culmea, cu PlayStation scoate bani Sony... dar aplica fix aceeasi strategie care a omorat celelalte categorii. Cu alte cuvinte, scot cat mai multe produse (hardware), care insa nu sunt sustinute nici de vanzari, nici de titluri - ma refer in special la tandemul PSV - PlayStation TV - Smartphones. Deja suportul PlayStation pt. Android e "bye-bye". Titluri de PSV ies sporadic... chiar nu stiu ce fel de succes va avea PlayStation TV-ul.

Mai grav e ca au inceput sa fie probleme mari via PSN... iar cu servicii gen PlayStation Now (care mananca banda si necesita putere de calcul mare), si cu un numar din ce in ce mai mare de abonati... nu prea vad o situatie foarte ok. Si e pacat.

In alta ordine de idei, probabil imi voi cumpara si un PSTV... insa tare ma tem ca o sa ajunga sa zaca asa cum o face si PSP-ul sau PSV-ul. Sau Move-ul. Sau ochelarii 3D.