Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Strategia Sony

  1. #1 SP
    Banned Templier's Avatar

    Strategia Sony

    Cred ca nu este o noutate atunci cand spun ca ma uimesc alegerile celor de la Sony in ceea ce priveste viitorul in materie de console. Nici noutate nu este faptul ca pe langa consola apar o groaza de periferice, am vazut acest lucru si la generatiile trecute la Sega, Nintendo si altele. Aparut nou pe piata este PS Vita TV sau PS TV ( depinde cum vreti sa ii spuneti ).In momentul de fata avem PS4, PSVita,PSVTV si posibil telefoane/tablete Sony care pot intra in discutia urmatoare.

    PS4
    / I \
    PS Vit PSVTV Telefoane/Tablete


    Intrebarea mea este care este strategia celor de la Sony? Lucrurile par sa se bazeze foarte mult pe dorinta celor de la Sony de a ne aduce cat mai multe produse pentru a juca jocurile pe consolele lor. Nu pare o strategie rea dar mie imi pare ca Sony se „intinde” mult prea subtire, PSV si PSVTV nu au campaii ample de promovare si singurul lucru pe care se bazeaza este Remote Play.Desi pe Vita vedem jocuri placute si distractive lumea nu prea se ingesuie sa-si cumpere consola iar Remote Play ul, functia de atractie ce a aparut odata cu PS4 , nu a miscat prea multe unitati.In ultima perioada am aflat ca in viitorul apropiat o sa putem face streaming de jocuri si pe telefoane sau tablete Sony.
    PSVTV pt cei care nu stiu este un dispozitiv pe care il poti conecta la TV si pe care poti juca titluri de PS Vita, PSP, PS One si Remote Play cu PS4, asta daca esti inlaturat de la TV-ul la care ai PS4 pentru ca sotia vrea sa se uite la nu stiu ce porcarie de pe antena stars sau copii vor sa se uite la Scooby Doo si tu nu ai pic de autoritate.La o prima vedere pare interesanta aceasta micro consola dar hai sa ne gandim un pic mai mult la ce face.
    1. Remote Play din o camera in alta nu ma intereseaza pentru ca atunci cand ma joc „I AM F..... PLAYING WOMAN”, in concediu fac pauza asa ca nu imi iau console dupa mine si nu vreau sa stau pe Wi-Fi ul prost de la hotel.
    2. Daca nu ai luat multe jocuri de PSV sau PS1 de pe PSN si ai multe in format fizic ( ca mine  ) it su.ks.
    Consola este simpatica iar din punctul de vedere al gamerului foarte atractiva dar de ce as lua o consola care se conecteaza la TV pt a ma juca tot ce se poate de pe o consola PORTABILA.Avand o colectie de console portabile poate ca sunt eu subiectiv dar jocurile pe platforme portabile sunt misto tocmai ca sunt pe platforme portabile. Cand am avut PSP am vrut acel cablu cu care poti conecta PSP-ul la TV.A fost interesant cand l-am luat dar dupa 15 minute mi-am pierdut interesul si tot mai bine mi s-a parut pe PSP. Jocurile pe consolele portabile sunt mai personale DPMDV. Nu stiu cati dintre voi ati alege sa cititi o carte de pe TV ul de 120/150/200 cm din sufragerie.Imi pot explica de ce au ales sa faca PSVTV –ul prin simplul motiv ca au atatea componente de PSV pentru ca in realitate PSTV este un Vita fara ecran si butoane/ touch pad.Este o strategie de reciclare a unei console si poate si un pic de canibalizare de product.
    Dorinta celor de la Sony de a ne juca toti folosind produsele lor pare un pic si patetica atunci cand vezi ca nu scot JOCURI iar noul hardware se axeaza pe jocuri vechi sau ale altei console.Streaming ul pe telefoane si tablete nu ma atrage, o sa aleg mereu o consola pe care sa ma joc spre deosebire de telefon sau tableta , asa cum daca as vrea sa am o masina puternica o sa incerc sa imi cumpar una in loc sa imi pun NOS pe masina pe care o conduc.
    O sa vedem in viitor ce alegeri o sa faca Sony cu toate device-urile pe care le are legate in aceasta a 8-a generatie si noua nu ne ramane decat sa speculam.Astept punctul vostru de vedere legat de aceste periferice ale consolei PS4 , daca aveti PSV, daca va luati PSVTV si care credeti ca este viitorul lor.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sony in ultimii ani si-a pierdut foarte mult din "viziunea" de alta data. Se poate vedea asta prin pierderea a tot ce a castigat cu Vaio, Walkman & Co. Care de la produse de top au ajuns sa nu mai existe pe piata. Seamana foarte mult cu situatia Xperia. Culmea e ca sunt telefoane foarte bune, dar din motive de strategie, marketing... Sony pierde bani si cu Xperia, iar telefoanele lor nu prea se vand. Cu Bravia incepusera sa mearga mai bine, dar am inteles ca si acolo sunt pe pierdere.

    Acum, am enumerat cam toate categoriile unde Sony pierde bani. Culmea, cu PlayStation scoate bani Sony... dar aplica fix aceeasi strategie care a omorat celelalte categorii. Cu alte cuvinte, scot cat mai multe produse (hardware), care insa nu sunt sustinute nici de vanzari, nici de titluri - ma refer in special la tandemul PSV - PlayStation TV - Smartphones. Deja suportul PlayStation pt. Android e "bye-bye". Titluri de PSV ies sporadic... chiar nu stiu ce fel de succes va avea PlayStation TV-ul.

    Mai grav e ca au inceput sa fie probleme mari via PSN... iar cu servicii gen PlayStation Now (care mananca banda si necesita putere de calcul mare), si cu un numar din ce in ce mai mare de abonati... nu prea vad o situatie foarte ok. Si e pacat.

    In alta ordine de idei, probabil imi voi cumpara si un PSTV... insa tare ma tem ca o sa ajunga sa zaca asa cum o face si PSP-ul sau PSV-ul. Sau Move-ul. Sau ochelarii 3D.

  3. #3 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Am zis asta mai demult, sony "abaondoneaza" multe din proiectele sale cu potential. De Move nu se mai aude nimic si sa nu uitam cum se lăudau cu 3D-ul acum putin timp. N-am mai vazut niciun joc 3D de-atunci. De-asta tind sa cred ca nu se vor tine nici de Project Morpheus.

  4. #4 SP
    Junior Member forsakenbv's Avatar
    este de departe cel mai bun post pe care l-am citit pe acest forum. uite ca mai exista persoane care gandesc ca mine.

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Am zis asta mai demult, sony "abaondoneaza" multe din proiectele sale cu potential. De Move nu se mai aude nimic si sa nu uitam cum se lăudau cu 3D-ul acum putin timp. N-am mai vazut niciun joc 3D de-atunci. De-asta tind sa cred ca nu se vor tine nici de Project Morpheus.
    Incearca Trine 2, in rest sunt de acord cu MonkY, a punctat foarte bine ce era de punctat.

  6. #6 SP
    Banned Templier's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 83 Last Post: 23-06-2013, 11:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts