Daca Watchdogs nu a fost hyped atunci nu stiu un IP nou care sa fi fost in ultimii ani: toti prietenii il mentionau mai mult decat GTA 5, dadeau pre-order la joc, mentionau reclama aceea over the top (si extrem de awesome) filmata in New York, discutau despre nu stiu cate versiuni de collectors edition, idei de cosplay etc. Si apoi jocul s-a lansat si a dezamagit pe unii.

The Crew a fost mentionat de prieteni, dar de regula doar de cei care erau pasionati de masini si se jucau titluri gen NFS, Burnout, Forza, Gran Turismo si altele. Nici nu ma astepam ca prietenii mei care se joaca fantasy RPG-uri (Witcher and such), jocuri de strategie sau MOBA-uri sa intereseze asa ceva (mai ales ca jumate nu au nici carnet de sofer, daramite sa ii doara capul de masini).

Iar The Division...sincer asa de putina reclama s-a facut si beta testing pe Twitch (eu asa aflu de cele mai noi titluri care s-au lansat sau urmeaza sa se lanseze) incat am uitat complet de el. Demo-ul acela de la E3 arata interesant dar inafara de ala nu am mai vazut nimic.

Wild iasa in evidenta pentru ca e un RPG, nu un shooter (un gen care e destul de rar in ziua de azi, indiferent de platforma), faptul ca e open world (o chestie care nici macar Bloodborne nu a avut-o) si actiunea are loc intr-un setting ceva mai diferit (nu viitor (apropiat) post apocaliptic sau un viitor foarte indepartat). Si personajul (cu abilitatile respetive) ma face sa fiu curios sincer.

Kudos pentru Ubisoft ca mai incearca si ei ceva diferit, dar cel putin pentru mine si o mare parte din prieteni, acele jocuri fac parte dintr-un gen care apare in fiecare luna si nu aduce cine stie cata inovatie (FPS/third person shooters), ori se adreseaza unei piete foarte restranse (car enthusiasts). Pentru mine cel putin, tot titlurile indie de la Ubisoft mi-au atras atentia si m-au marcat mai mult.