Single post: Goodbye Wi-Fi? Hello Li-Fi!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Goodbye Wi-Fi? Hello Li-Fi!

    Nu cred ca exista cineva care sa nu-si doreasca viteze mai mari pe conexiunile wireless. Momentan, limita atinsa de clasicul WiFi (standardul 802.11ac) este de 500Mbps (per link, existand posibilitatea MIMO - Multiple In & Multiple Out) dar in mod real rar vedem viteze de 100Mbps. Well, reprezentantul Deepak Solanski al celor de la Velmenni (o firma estoniana) a prezentat in mod public o noua tehnologie denumita Li-Fi, care poate atinge viteze "de 100 de ori mai mari decat traditionalul WiFi, oferind viteze de pana la 1Gbps". Nu prea imi iese mie la calcul, dar partea frumoasa este ca in testele de laborator s-au atins viteze chiar si de (tineti-va bine) 224Gbps - deci exista spatiu de crestere.

    Mai exista un avantaj, si anume ca tehnologia Li-Fi nu interfereaza cu undele radio, deci ar putea fi folosita cu brio acolo unde este super necesar asa ceva (de exp. in avioane sau medicina).

    Partea care insa nu mai mi se pare atat de frumoasa este aceea ca tehnologia foloseste spectrul de lumina vizibil in locul undelor radio. Necesita o sursa de lumina (precum un LED), o conexiune la internet (huh!?) si un photo detector. Ori asta pentru mine ar insemna o mare problema, atata timp cat orice obiect solid poate opri conexiunea. Plus faptul ca in exterioar exista sanse ca receptorul sa nu poata capta lumina emisa...

    Conform spuselor sale, in 3 pana la 4 ani aceasta tehnologie ar putea ajunge la consumatori... cine stie, poate va fi un urmas demn al WiFi-ului. Totodata, nu pot sa nu ma intreb daca nu cumva si WiFi-ul va evolua in urmatorii 3-4 ani suficient incat sa concureze cu brio la viteze de peste 1Gbps per link.

    Sursa: 'Li-fi 100 times faster than wi-fi' - BBC News.
    Attached Images Attached Images lifi.jpg