Salutare,

Am hotarat ca e cazul sa intru si eu in rand cu lumea, mai exact sa-mi iau un 5.1 si un receiver.
Nu am deloc experienta in domeniul audio, dar din ce am tot citit pe internet, am decis sa merg pe Klipsch si Yamaha.
Mentionez ca bugetul pt boxe este de maxim 11.500 lei, iar pentru receiver 5.500 lei.
Mai exact:

Am gasit Klipsch Reference Premiere la un singur distribuitor in Romania. Din pacate adaosul e enorm, dar nu am incotro.
Front speaker:s RP-250F
Center: RP-250C
Surround: RP-240S
Subwoofer: R-110SW
Receiver: Yamaha RX-A1050

Pe viitor intentionez sa iau si cele doua speakere Atmos: RP-140SA, asta inseamna ca receiverul ar trebui sa stie 5.1.2, deci acel Yamaha 7.2 e suficient, corect?

Ce ma intereseaza de la setup:

- sa suporte toate standardele, gen DTS:X, Dolby Atmos, HDR, 4K, HDMI 2.0, si orice ar mai fi si mi-a scapat mie.
- boxele sa se auda BINE la un volum jos, pentru ca vor fi puse intr-o camera de bloc, si nu imi permit sa le dau prea tare ca sa ma bucur de frecvente
- subwooferul pleaca de la 27hz. Are sens sa maresc bugetul pentru modelul 112SW de 24hz ?


Exista o varianta mai buna decat cea aleasa de mine, in acest pret?
Mai am nevoie de altceva ? Vad ca unele setupuri au si amplificator. Nu e destul receiverul pt asta? Am vreun castig daca merg pe amplificator separat?