Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Sfat alegere 5.1 + Receiver ~ 17 000 lei

  1. #1 SP
    Member cosmin1088's Avatar

    Lightbulb Sfat alegere 5.1 + Receiver ~ 17 000 lei

    Salutare,

    Am hotarat ca e cazul sa intru si eu in rand cu lumea, mai exact sa-mi iau un 5.1 si un receiver.
    Nu am deloc experienta in domeniul audio, dar din ce am tot citit pe internet, am decis sa merg pe Klipsch si Yamaha.
    Mentionez ca bugetul pt boxe este de maxim 11.500 lei, iar pentru receiver 5.500 lei.
    Mai exact:

    Am gasit Klipsch Reference Premiere la un singur distribuitor in Romania. Din pacate adaosul e enorm, dar nu am incotro.
    Front speaker:s RP-250F
    Center: RP-250C
    Surround: RP-240S
    Subwoofer: R-110SW
    Receiver: Yamaha RX-A1050

    Pe viitor intentionez sa iau si cele doua speakere Atmos: RP-140SA, asta inseamna ca receiverul ar trebui sa stie 5.1.2, deci acel Yamaha 7.2 e suficient, corect?

    Ce ma intereseaza de la setup:

    - sa suporte toate standardele, gen DTS:X, Dolby Atmos, HDR, 4K, HDMI 2.0, si orice ar mai fi si mi-a scapat mie.
    - boxele sa se auda BINE la un volum jos, pentru ca vor fi puse intr-o camera de bloc, si nu imi permit sa le dau prea tare ca sa ma bucur de frecvente
    - subwooferul pleaca de la 27hz. Are sens sa maresc bugetul pentru modelul 112SW de 24hz ?


    Exista o varianta mai buna decat cea aleasa de mine, in acest pret?
    Mai am nevoie de altceva ? Vad ca unele setupuri au si amplificator. Nu e destul receiverul pt asta? Am vreun castig daca merg pe amplificator separat?

  2. #2 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Intreaba in forumul vecin.Acolo sunt destui baieti calificati ,care numai despre asta vb.Toata lumea recomanda sa te duci sa asculti boxele pe care vrei sa ti le iei sau cel mai bine sa le asculti in camera unde le vei amplasa.Ai un buget destul de mare ,zic eu si ai putea sa gasesti si alte boxe mai accesibile ca pret pt pretentiile tale.Poate nu o sa ai nevoie de sub,poate bass ul din boxele de podea te va multumii.Daca le cumpaeri in special pt muzica ,iti va trebuii si un amp.Receiverul nu va stoarce niciodata puterea din difuzoare asa cum o face un amp.

  3. #3 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Stiu ca as fi putut sa deschid un thread pe avforums.com sau altceva, dar acolo e un nivel atat de ridicat, incat sigur mi se spunea ca sub-ul e varza, ca sa caut ceva cu 16-18hz, samd.

    Eram curios de parerea voastra

    Eu zic ca o sa am nevoie de sub pt. ca boxele vor fi folosite la orice (filme, muzica, jocuri).
    Cand te referi la amp, vrei sa zici ca receiverul nu poate oferi wattii necesari pt ca acele boxe sa se desfasoare la maxim? Sincer, nu stiu daca o sa le dau asa tare vreodata. In afara de asta, mai am vreun castig cu amp-ul?

  4. #4 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Eu ma refer la computergames.ro și nu o sa ți spună nimeni ca acel sub e varza,o sa ți se explice avantajele și dezavantajele. Mi e sa nu ai prea multa putere pt un living de apartament și sa ajungi sa ți subwoofer ul pe post de corp mobilier.

    Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk

  5. #5 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Asta ma tem si eu. Am citit ca unele speakere se aud prost daca spatiul e prea mic sau sunt folosite la un nivel prea jos.
    Nu ma grabesc oricum sa le iau prea curand pentru ca voi astepta seria noua Aventage de la Yamaha, care cica ar iesi prin toamna.
    Daca iau boxele acum, ma uit la ele...

    Astept pareri/sfaturi in continuare.

  6. #6 SP
    Member flightcrank's Avatar
    La bugetul tău găsești boxe mult mai bune decât yamaha

    Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk

  7. #7 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Ma refer la receiver Yamaha, boxele sunt Klipsch.

  8. #8 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Am înțeles. Pana atunci du te prin showrom uri și asculta diferite sisteme,îți faci o idee,poate nu e nevoie de bugetul ala ca sa iei ceva ce te mulțumește.

    Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Assassin's Creed - sfat alegere colectie By Libris in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 27-11-2013, 16:01
  2. Sfat alegere telefon Blackberry! By Dell 17 in forum GSM
    Replies: 0 Last Post: 17-03-2013, 10:22
  3. Sfat achizitie receiver By luciannick in forum HiFi
    Replies: 1 Last Post: 31-08-2012, 03:39
  4. Sfat alegere consola By Vlad00 in forum Console Club
    Replies: 27 Last Post: 20-12-2010, 08:02
  5. Replies: 0 Last Post: 07-07-2010, 12:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts