Am fost recent intr-o situatie similara. Din cate vad, exista urmatoarele criterii pentru tine : rezolutie, panou TN/IPS, timp de raspuns.

1. Dupa parerea mea, cu un 1080 Ti e mare pacat sa ramai la 1080p. E in continuare una dintre cele mai bune placi pentru gaming. Cred sincer ca ar fi mai OK sa mergi pe 3440x1440, daca tot vrei UltraWide, iar in jocurile competitive, sa mai umbli la setari acolo unde e cazul si sa renunti la orice e necesar pentru framerate. PUBG e oricum de preferat pe low, iar CS:GO si Overwatch, de exemplu, au o performanta de sute de FPS pe aproape orice configuratie. De regula, asa sunt gandite (vezi Fornite, LOL etc.) si cred ca in general, cu jocurile online, rar o sa aiba 1080 Ti-ul probleme in a produce mai multe frame-uri decat poate monitorul. Pentru alte jocuri, titluri AAA mai solicitante si jocuri single-player, probabil nu o sa ai 144-165 FPS cu totul pe Ultra si e un compromis. Macar cu G-Sync nu o sa prea ai input lag. Eu unul nu as merge pe UltraWide, dar asta e o preferinta personala si temeri mai mult sau mai putin justificate pentru lipsa de suport.

2. Nu stiu daca TN-urile din ziua de azi arata ca cele de acum 5 - 10 ani. Sigur, IPS e IPS, dar mie nu mi se par atat de urate culorile pe TN-urile moderne incat sa justifice diferenta de pret si timpul de raspuns mai mare.

3. In ceea ce priveste timpul de raspuns, nu ma pot pronunta, dar daca tu spui ca simti o diferenta si daca ti se pare deranjanta, probabil ca un monitor cu 1ms e mai potrivit pentru tine.


Dupa cum spuneam, 1080 Ti e o placa extrem de puternica. Sa o tii la 1080p, nu stiu cat e de placut vizual pe un monitor de 34", unde ppi-ul e mai mic decat pe unul de 24", dar probabil egal cu cel al monitorului tau actual. Prin urmare, nu mi se pare un upgrade foarte potrivit si cred ca o sa distingi in continuare pixelii. Daca tu insa prioritizezi framerate-ul, atunci sigur, probabil pentru tine e o alegere mai buna. Eventual mai uita-te la niste benchmark-uri si teste pe Youtube, gasesti o multime.

Eu astept un monitor Dell de 27", 1440p, 144hz de la eMag pentru un Ryzen 2700X si un RTX 2070. E TN, dar are timp de raspuns de 1ms. Din pacate, nu are G-Sync, insa feature-ul asta m-ar fi costat 1000 de lei in plus, iar pe mine nu m-a prea convins. Initial, si eu am vrut sa merg pe ceva UltraWide, insa am vazut ca unele jocuri nu au suport, dupa care m-am razgandit si am zis 1080p 144-165hz (cu G-Sync) ca sa am o performanta cat se poate de buna. Pana la urma, am ales un monitor normal, 16:9 si 1440p 144hz. Oricum, ce joc eu online o sa atinga refresh rate-ul ala fara probleme, iar pentru nu stiu ce open world-uri spectaculoase, mai vad ce pot face prin setari.