Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Monitor Gaming Recomandare

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Monitor Gaming Recomandare

    Salutare

    Am in momentul se fata un BENQ XL2720T este un monitor ok doar ca ma deranjeaza fiindca pot vedea pixelii in rest eu zic ca este foarte bun pentru pretul lui. Acum doresc sa fac un upgrade la un monitor nu stiu daca mai mare este un necesar da rezolutia clar da. In mom acesta am o comanda la emag pentru Alienware 34", UWHD, Display Port, G-Sync, 160 Hz, Negru, AW3418HW
    Rezolutia este de 2560x1080 si 4ms response. Cu siguranta calitatea imaginii si reproducerea culorilor sunt mai bune decat un TN avand in vedere ca acesta este IPS dar aceste asa zise calitati vin si cu un minus 4ms response time . Pentru cei care au facut pasul acesta credeti ca se observa acele 3ms in plus ? Si ce parere aveti de rezolutie, ok ea este mai mare decat actualul panel dar si diagonala a crescut si imi este frica sa nu dau din lac in put. Timp de documentare o sa am pana pe 28 cand ajunge in showroom. Sa merg pe acest monitor sau sa merg pe un 2k tot de 27 and also TN?

    Multam fain





    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  2. #2 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Salut
    Daca spui ca la vechiul monitor te deranja faptul ca se vedeau pixelii, in cazul asta nu stiu daca ai facut cea mai buna alegere cu acel Alienware de 34" pe rezolutie 2560 x 1080. Din rezolutuia respectiva combinata cu o diagonala asa mare, rezulta ca tu de fapt ai cam aceeasi dimensiune a pixelului. Si daca ma uit pe specs-urile celor 2 monitoare pe emag, se pare ca asa si este. Dimensiunea punctului/pixelului - apare la ambele monitoare ca fiind de 0.31 mm. Tu practic la acel monitor nu castigi decat ceva spatiu un plus pe laterale, el avand acea diagonala mai mare. Daca chiar iti doreai un upgrade pe partea asta de PPI/dimensiune punct, ar fi trebuit sa alegi varianta cu rezolutia 3440x1440 - si atunci clar, ar fi fost mult mai ok.
    Legat de panelul TN vs IPS, ai dreptate. IPS-ul mereu va avea culori si unghiuri de vizualizare peste un TN, insa va pierde din timpul de raspuns. Aici treaba asta cu TN vs IPS, tine pana la urma si de nevoile si gusturile fiecaruia, de jocurile sau contentul pe care il prefera fiecare user. Un panel TN cu raspunsul de 1ms se preteaza de obicei mai mult pentru jucatorii infocati de FPS-uri online, care incearca sa joace la un nivel mai competitv. Cred ca ei sunt cei care chiar simt diferenta intre cele 2 tipuri de panel, pentru ca in FPS-urile online, cand joci competitv, ai niste reactii mai rapide si simti ca totul se misca intr-adevar o idee mai repede/fluid pe ecran. In rest, in alte jocuri(gen rpg, racing etc.) eu cred ca nu se simte asa mult diferenta dintre 1ms si 4ms. In opinia mea, daca nu joci chestii de gen Counter-Strike, BF1, Overwatch sau orice alt joc first person shooter la nivel competitv, nu cred ca se merita sa ramai pe TN. Vei fi mult mai multumit cu un panel IPS pe care orice ai pune, va avea culorile mult mai ok si ca bonus unghiuri de vizualizare mai bune. Daca esti genul care nu joaca jocuri in stil competitv, poti merge lejer pe IPS pentru avantajele pe care le ofera. Eu prima oara cand am vazut un IPS acum cativa ani, avand acasa un panel TN, chiar am ramas impresionat de ce diferenta era la culori si am stiut din primul moment ca pe viitor voi face trecerea pe IPS. Si evident ca am si facut-o pentru ca renuntasem la a mai juca jocuri in stil hardcore/competitiv in online. Pe vremea cand aveam TN-ul eram pasionat de Counter-Strike si acolo nu conta nimic altceva decat timpul de reactie/skillul, mai putin culorile pe care mi le reda panelul TN. Nu stateam sa admir peisaje in CS, ci sa dau head-shoturi cu acuratete cat mai mare
    Deci, ramane foarte mult o alegere, in functie de preferintele si nevoile fiecaruia. Din propia experienta iti pot spune totusi ca poti juca foarte ok pe un IPS, chiar daca simti o mica diferenta de time response la o comparatie directa intre TN si IPS. Eu unul vad diferentele imediat de cum misc de mouse intre cele 2, insa nu prea as mai renunta vreodata la un IPS in favoarea unui TN.
    In alta ordine de idei, daca iti permiti si vrei un monitor beton IPS pe 34 de inchi care sa fie cu adevarat un upgrade peste ce ai, ar fi trebuit sa alegi varianta cealalta de la Alienware, cu rezolutia 3440x1440, adica asta
    Sau eventual variantele similare, gen:
    Acer Predator
    Asus ROG
    Toate se bat pe segmentul asta. De asemenea, iti pot recomanda variantele pe 27 de inch@165hz + gsync, tot de la ei. Eu am un Acer Predator si sunt foarte incantat de el. Nu l-am luat direct din magazin, pentru ca era foarte scump. Eu am mers pe un SH de pe olx. Ti-as recomanda si tie sa faci la fel daca nu vrei sa arunci banii aiurea. Cine are de obicei monitor din categoriile astea, l-a intretinut bine si poate chiar a fost picky cand l-a cumparat din magazin, incercand mai multe. Spre exemplu tipul de la care l-am luat pe al meu, mi-a spus ca a schimbat vreo 3 monitoare la emag pana l-a nimerit pe cel mai ok. Acum cateva luni existau monitoare din categoria aia de 34" 3440x1440 si la 2500 -3000 lei pe olx.

  3. #3 SP
    Member PumaS's Avatar

    Monitor Gaming Recomandare

    Multumesc pentru raspuns

    Da, eu pe acela in vanam dar in Ro slabe sanse iar resigilat nu sunt prea incantat de aceasta idee. In momentul asta pe dell.com este la 900usd dar nu livreaza in RO m am gandit si cred ca voi anula comanda, la asus Rog m am uitat si eu doar ca acei 100hz imi cam stau pe cap la banii aceia

    Nu sunt un jucator competitiv dar sincer intre 1 si 4 ms simt diferenta dar si eu sunt dispus sa trec cu vederea pentru o calitate mai buna, problema mare mi se pare faptul ca pentru acea rezolutie nu cred ca face fata in 1080Ti la nici 100 fps stabil si iau in considerare si un 27 144hz ips g sync doar ca preturile sunt cam mari aproape de cele de 32-35

    CsGo
    Owerwatch
    Pubg
    League of legends
    Dota 2
    Battlefield 5


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  4. #4 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Da, am observat si eu ca preturile la gama aia de 27" dar si la 34" au urcat foarte mult in ultima perioada pe la noi. Nu stiu daca asa o fi si in afara. Eu pe al meu l-am vanat de pe olx pentru 2500 lei acum cateva luni. Legat de fps-uri, intr-adevar, e posibil ca acel 1080ti sa nu iti duca 100 de cadre in cele mai multe jocuri pe rezolutia aia de 3440x1440. Trebuie sa te documentezi bine inainte, sa te mai uiti la ceva teste pe net si sa vezi ce poate placa in jocurile preferate de tine. E pacat sa ai un panel capabil de mai mult de 100hz si sa nu poti poti ajunge cu fps-urile decat la 60-80 din cauza placii video.
    LE: Am uitat sa mentionez ceva. Nu prea ti-as recomanda sa mergi pe Asus ROG - cel putin la gama de 27". Din ce m-am informat inainte de achizitie, se pare ca toata gama lor are ceva probleme:

  5. #5 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am fost recent intr-o situatie similara. Din cate vad, exista urmatoarele criterii pentru tine : rezolutie, panou TN/IPS, timp de raspuns.

    1. Dupa parerea mea, cu un 1080 Ti e mare pacat sa ramai la 1080p. E in continuare una dintre cele mai bune placi pentru gaming. Cred sincer ca ar fi mai OK sa mergi pe 3440x1440, daca tot vrei UltraWide, iar in jocurile competitive, sa mai umbli la setari acolo unde e cazul si sa renunti la orice e necesar pentru framerate. PUBG e oricum de preferat pe low, iar CS:GO si Overwatch, de exemplu, au o performanta de sute de FPS pe aproape orice configuratie. De regula, asa sunt gandite (vezi Fornite, LOL etc.) si cred ca in general, cu jocurile online, rar o sa aiba 1080 Ti-ul probleme in a produce mai multe frame-uri decat poate monitorul. Pentru alte jocuri, titluri AAA mai solicitante si jocuri single-player, probabil nu o sa ai 144-165 FPS cu totul pe Ultra si e un compromis. Macar cu G-Sync nu o sa prea ai input lag. Eu unul nu as merge pe UltraWide, dar asta e o preferinta personala si temeri mai mult sau mai putin justificate pentru lipsa de suport.

    2. Nu stiu daca TN-urile din ziua de azi arata ca cele de acum 5 - 10 ani. Sigur, IPS e IPS, dar mie nu mi se par atat de urate culorile pe TN-urile moderne incat sa justifice diferenta de pret si timpul de raspuns mai mare.

    3. In ceea ce priveste timpul de raspuns, nu ma pot pronunta, dar daca tu spui ca simti o diferenta si daca ti se pare deranjanta, probabil ca un monitor cu 1ms e mai potrivit pentru tine.


    Dupa cum spuneam, 1080 Ti e o placa extrem de puternica. Sa o tii la 1080p, nu stiu cat e de placut vizual pe un monitor de 34", unde ppi-ul e mai mic decat pe unul de 24", dar probabil egal cu cel al monitorului tau actual. Prin urmare, nu mi se pare un upgrade foarte potrivit si cred ca o sa distingi in continuare pixelii. Daca tu insa prioritizezi framerate-ul, atunci sigur, probabil pentru tine e o alegere mai buna. Eventual mai uita-te la niste benchmark-uri si teste pe Youtube, gasesti o multime.

    Eu astept un monitor Dell de 27", 1440p, 144hz de la eMag pentru un Ryzen 2700X si un RTX 2070. E TN, dar are timp de raspuns de 1ms. Din pacate, nu are G-Sync, insa feature-ul asta m-ar fi costat 1000 de lei in plus, iar pe mine nu m-a prea convins. Initial, si eu am vrut sa merg pe ceva UltraWide, insa am vazut ca unele jocuri nu au suport, dupa care m-am razgandit si am zis 1080p 144-165hz (cu G-Sync) ca sa am o performanta cat se poate de buna. Pana la urma, am ales un monitor normal, 16:9 si 1440p 144hz. Oricum, ce joc eu online o sa atinga refresh rate-ul ala fara probleme, iar pentru nu stiu ce open world-uri spectaculoase, mai vad ce pot face prin setari.

  6. #6 SP
    Member PumaS's Avatar
    Ceva recomandari cu preturi bune in zilele noastre minunate de BF?

    Sincer nu am vazut cum se vad noile TN

    Cerinte :

    Ips
    4ms
    27-34
    Pentru 27 inch
    Pentru 32-34 -1440p
    144hz+
    G Sync

    Nici macar PG348Q nu se incadreaza






    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  7. #7 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nu stiu daca exista ceva la 34@1440p care sa ajunga la 144hz din generatia veche. Alea se situeaza de obicei pe la 100 - 120hz in functie de productor. Din ce vad, doar modelele noi gen Acer Predator X35 sau ASUS ROG SWIFT PG35VQ cu panel VA sar de 144hz, insa astea nu s-au lansat si se zvoneste ca vor costa peste 2000$. So... nu prea ia variante pe 144hz in segmentul asta momentan.

  8. #8 SP
    Member PumaS's Avatar

  9. #9 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Eu as zice sa mergi pe Acer Predator XB271HU sau pe Asus PG348Q. Motivul pentru care as zice sa eviti Asus PG279q, ti l-am dat acum 2 posturi mai sus(backlight bleeding exagerat). Implementarea celor de la Asus pe variantele de 27 pare sa fie mai slaba decat a celor de la Acer. Poti comanda ambele monitoare de 27 daca vrei sa le testezi in paralel si il opresti pe cel mai ok.
    Vezi ca ar mai fi o varianta si pe olx pentru un Asus PG348Q. Te poti duce macar sa il vezi daca esti din Bucuresti.

  10. #10 SP
    Member PumaS's Avatar
    Am pus monitorul meu pe 100Hz si sincer deranjeaza la fluiditate , am dat 3 meciuri de CS GO 60Hz/100Hz/120Hz intre 60 si 120 este de la cer la pamant iar de la 100-120 este decenta dar ajuta 1ms nu as merge mai jos de 120 Hz sincer deci cam iese din discutie PG348Q. 80% m-am cam decis as vrea sa vb cu cei de la emag daca monitorul cumparat in BF se poate returna in 14-30 de zile cum au ei in mod normal si daca se poate face acest lucru il voi lua acasa si il voi testa fiindca mi se pare pretul foarte bun. Revin cu parerei dupa ce il iau si testez Ei spun 28.11 ca poate fi ridicat din showroom baneasa iar pe emag scrie https://www.emag.ro/monitor-gaming-c.../pd/DJTMNSBBM/

    Ridicare personala din Showroom Crangasi schimba
    Incepand de maine, dupa 09:00 Gratuita

    Bine si pretul este altul 2999 vs 2599 ( dar nu vad care ar fi legatura )

  11. #11 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Asa e cand te inveti la rata de refresh mai mare, se cunoaste diferenta destul de repede, in special la shootere first person
    E bine ca totusi te-ai decis sa il probezi pe cel comandat. Tind sa cred ca este un monitor destul de bun, singurul "minus" fiind rezolutia. Dar nu e o problema asta pentru ca oricum ar fi ok sa il tii putin mai departe de ochi. Doar asa vei cuprinde bine cu privirea tot ce se intampla pe ecran in laterale. S-ar putea sa fie necesar sa ii dai o distanta de 10-15cm mai mult ca pozitionare fata de cel de 27 pe care il ai acum. Altfel e posibil sa devina obositor pentru ochi daca stai bagat cu capul in el, avand in vedere ca e foarte lat.
    As mai vrea sa te pun in tema legat de o chestie - ai grija sa nu te sperie glow-ul specific IPS-ului cand il vei deschide prima data. Sigur iti va sari in ochi pe fundal negru. S-ar putea sa te dezamageasca putin treaba asta, insa asa e tehnlogia. Pe culori nu se observa aproape deloc acel glow, doar pe negru e foarte evident. In functie de unghiul din care privesti monitorul, poate fi mai pronuntat sau mai putin pronuntat. Acel glow(a nu se confunda cu light bleeding) face "ape" alb-galbui si violet foarte mult, in functie de unghiul tau de vizionare asupra pixelilor. Cand il privesti perpendicular e ok, insa cand te vei uita mai din unghi vei observa acel glow pe fundalurile negre. La mine aia a fost prima chestie pe care am observat-o cand am facut trecerea de la TN la IPS. As putea spune ca e singurul minus real pe care il atribui acestui tip de panel, insa e o chestie cu care te obisnuiesti.
    Ramane sa auzim parerile tale dupa ce iti ajunge si il testezi.

  12. #12 SP
    Member PumaS's Avatar
    Mai am o mare/mica problema din ce am vazut pe internet e cam greu sa stai la 120 FPS Locked cu 1080Ti, fata de 1920x1080 FPS -urile scad cam cu 20-30 % pe o rezolutie de 2560x1080 si acum ma intreb de ce ai 160hz pe display daca nu duce GPU ?

  13. #13 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    E normal sa scada, dar asta depinde mult si de joc. Sunt destule jocuri care duc si peste 120hz la rezolutia aia. Eu de exemplu ma joc Dirt Rally mult. Mie imi sta intre 100 - 135 fps-uri pe un GTX 1080 pe rezolutia 2560x1440p.
    E totusi si o chestie de marketing cu monitoarele astea ce vin cu multi hz. Ele au fost lansate un pic inaintea vremii lor. Evident ca unele titluri nu vor ajunge la asemenea fps-uri nici pe un sli poate, insa sunt altele ce pot atinge acea limita si chiar o depasesc. Aici ma gandesc la jocuri gen CS. Acum cu lansarea noilor generatii de placi video high-end, cred ca totusi gap-ul devine din ce in ce mai mic si din ce in ce mai multe jocuri vor putea rula la un fps mai mare.
    Sa nu uitam totusi si G-sync care are de fapt 2 functii:
    1. Te va scuti sa activezi Vsync din placa video, ceea ce automat iti va da FPS-uri mai mari, chiar daca cresti rezolutia. Deci e un avantaj decat daca ai juca cu vsync activ din placa video;
    2. La jocurile AAA, unde ai sub 50-60 fps-uri, activeaza un fel de black frame insertion care va face ca totul sa se simta mai smooth cand te joci, pentru putin blur in plus. Chiar daca tu vei juca un joc la 35-40 fps-uri ce iti ingenuncheaza placa, il vei simti aproape ca pe unul de 60 fps-uri. Am si un exemplu pentru asta, vezi video-ul de mai jos:

    Multi nici nu stiu de a 2-a functie a Gsync-ului.

  14. #14 SP
    Member BatsBike's Avatar
    salut .. se baga si naivul(amatorul) de serviciu si intreaba pentru un gaming decent, casual .. cum vi se pare combinatia dintre AOC 240Hz & o GTX 1070Ti MSI Gaming 8GB 256 bit .. sports games, un pic de shooters ..

  15. #15 SP
    Member PumaS's Avatar
    Salutare,

    mai sus de 144Hz nu vei simti diferenta cel putin ochiul meu nu a putut. Daca esti ok cu dimensiunea de 24 inch este mai mult decat ok doar ca tu vad ca ai o placa video NVIDIA iar acel monitor este FreeSync adica functioneaza aceasta functie cu placile AMD, daca gresesc mea culpa

    Eu unul as merge pe asta

    Monitor Gaming LED 24 Asus VG248QE Full HD 144Hz 1ms Negru

    chiar daca nu are G SYNC primesti COD BO 4 cadou

    Monitoare lcd led 24 inch 60 96cm 1 144hz ieftine

    Trebuie sa te ajute cineva mai competent daca are vre-o functie extra FREE SYNC pe o placa Nvidia, daca nu poti merge lejer cu Hz multi dar fara functia FREE SYNC fiindca cele G SYNC sar putin peste, daca bugetul nu este o problema acesta mi se pare foarte tare

    https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...-g-sync-240hz/

  16. #16 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    @BatsBike - Daca joci shootere competitiv si iti duce placa video bine jocurile respective cu 144-240fps-uri atunci cred ca se merita acel AOC. In cazul in care nu joci super competitiv, posibil sa nu ai nevoie de atatia hertzi si poti scapa mai ieftin cu un monitor in genul celui recomandat de PumaS.
    @PumaS - Multi zic ca s-ar vedea totusi diferenta aia de hertzi de la 144 la 240.

    As vrea sa rectific si o chestie pe care am zis-o in unul din posturile de mai sus:
    1. Te va scuti sa activezi Vsync din placa video, ceea ce automat iti va da FPS-uri mai mari, chiar daca cresti rezolutia. Deci e un avantaj decat daca ai juca cu vsync activ din placa video
    Chestia asta e gesita. Am mai facut ceva teste si din ce am observat numarul de fps-uri ramane cam acelasi fie ca vsync/gsync e activ sau nu. Ramasesem cu preconceptia asta eronata de cand foloseam vechiul monitor pe 60hz pe care daca activam vsync se intamplau lucruri dubioase cu performanta jocului. Avantajul gsync-ului ramane totusi pe parte de input lag si prin faptul ca face totul putin mai smooth, chiar si la frame mare, cu micul dezavantaj ca imaginea poate nu mai ramane chiar la fel de crisp in miscare.

  17. #17 SP
    Member BatsBike's Avatar
    okay .. chiar nu joc competitiv, am zis sa incerc un panel TN & Hz aceia sa fie future proof(monitorul, adica!) .. fluiditate, ar fi cuvantul de ordine .. poate ca, uneori, marimea conteaza dar am ales intre acel AOC & acel Alienware(@PumaS, era un model mai vechi, asemanator cu propunerea ta, la 1500 de lei zilele astea) ..
    momentan, insa, am fost lovit de nebunia 'bleah fraidei', monitorul este blocat, undeva prin depozitul de la Campina .. pentru ca, am "refuzat" expedierea(nici nu fusesem sunat!) ..

  18. #18 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Salutare!
    Doresc sa achizitionez un PS5 anul acesta si doresc niste recomandari pentru un monitor 4K.
    Se merita sa iau un monitor cu 120Hz? Adica e vreun joc pe PS5 care sa ruleze in 4K 120fps?
    Astept recomandarile voastre. Bugetul e de maxim 4000 lei.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand monitor Gaming Asus By vladthegamer in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 0 Last Post: 26-08-2018, 11:27
  2. Vând Monitor gaming Asus VS27H By vladthegamer in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 0 Last Post: 25-04-2018, 07:27
  3. Recomandare monitor gaming PC By chesterb in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 04-04-2017, 12:28
  4. Recomandare monitor By PumaS in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 24-01-2015, 20:32
  5. Recomandare achizitie monitor By ymess in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 10-08-2013, 22:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts