Asa e cand te inveti la rata de refresh mai mare, se cunoaste diferenta destul de repede, in special la shootere first person
E bine ca totusi te-ai decis sa il probezi pe cel comandat. Tind sa cred ca este un monitor destul de bun, singurul "minus" fiind rezolutia. Dar nu e o problema asta pentru ca oricum ar fi ok sa il tii putin mai departe de ochi. Doar asa vei cuprinde bine cu privirea tot ce se intampla pe ecran in laterale. S-ar putea sa fie necesar sa ii dai o distanta de 10-15cm mai mult ca pozitionare fata de cel de 27 pe care il ai acum. Altfel e posibil sa devina obositor pentru ochi daca stai bagat cu capul in el, avand in vedere ca e foarte lat.
As mai vrea sa te pun in tema legat de o chestie - ai grija sa nu te sperie glow-ul specific IPS-ului cand il vei deschide prima data. Sigur iti va sari in ochi pe fundal negru. S-ar putea sa te dezamageasca putin treaba asta, insa asa e tehnlogia. Pe culori nu se observa aproape deloc acel glow, doar pe negru e foarte evident. In functie de unghiul din care privesti monitorul, poate fi mai pronuntat sau mai putin pronuntat. Acel glow(a nu se confunda cu light bleeding) face "ape" alb-galbui si violet foarte mult, in functie de unghiul tau de vizionare asupra pixelilor. Cand il privesti perpendicular e ok, insa cand te vei uita mai din unghi vei observa acel glow pe fundalurile negre. La mine aia a fost prima chestie pe care am observat-o cand am facut trecerea de la TN la IPS. As putea spune ca e singurul minus real pe care il atribui acestui tip de panel, insa e o chestie cu care te obisnuiesti.
Ramane sa auzim parerile tale dupa ce iti ajunge si il testezi.