Single post: UPS - Solutie protejare electronice intr-o instalatie electrica veche

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    UPS - Solutie protejare electronice intr-o instalatie electrica veche

    Incepusem discutia pe thread-ul de BF insa se crea Off-Topic si am decis ca mai bine deschid un thread in cazul in care se vor mai discuta in viitor chestiuni de acest gen.


    In casa in care mi-am facut camera de gaming, am o instalatie veche de peste 60 de ani.
    Am legate 14 dispozitive ( stecher ) la un prelungitor insa maximum vor fi aprinsi patru consumatori: TV, Amplificator Audio, Consola, Incarcator X .
    Precizez ca momentan nu am legata impamantare la prize.
    Panoul electric este unul din acela de tip vechi cu busoane insa a functionat perfect pana in prezent. Nu stiu daca are vreo legatura.
    Nu ma intereseaza foarte tare sa am in continuare curent in cazul in care pica electricitatea, ci ma intereseaza sa fie aparatele protejate in caz de vreo problema.


    Am doua intrebari:

    1. Ar fi necesar sa chem un electrician sa imi traga fir de impanatare? sau pentru aparatele pe care le am, nu ar fi necesar?

    2. In cazul unei supratensiuni sau vreo alta problema legata de electricitate, ma va ajuta un UPS ca sa nu pateasca ceva negativ aparatele?


    Multumesc!
    Attached Images Attached Images prize.jpg