Quote Originally Posted by sandrino3867 View Post
Dar de ce crezi tu ca bate vantul prin buzunarele mele? Stai linistit ca eu nu mai sunt angajat nici la stat si nici la particular din 1988, si o duc destul de bine, nu am de ce sa ma plang. Sper din tot sufletul ca toti cei care ati votat cu mU.E. sa iesiti la pensie la varsta de 70-75 ani si sa va duceti la munca, cu pampers pe voi. Si mai sper ca toti cei care munciti in companiile multinationale sa vi se spuna intr-o zi ca de maine sa nu mai veniti la serviciu pentru ca au gasit alti prosti in alta tara care sunt dispusi sa munceasca pe bani si mai putini decat voi. Si sa vad atunci cand banca o sa va someze ca va ia casa si masina ce o sa faceti.
P.S. Nu sunt nici cu psd-ul si nici cu pnl-ul, asa ca nu mai incercati sa ne faceti comunisti si sa spuneti ca ne uitam la nu stiu ce post tv.
In primul rand consider ca nu ar trebui sa luam in considerare astfel de posturi, cu jigniri si exagerari si pumni in piept legat de aspecte personale.

Totusi, consider ca problema mentionata de sandrino cu forta de munca ieftina mi se pare adevarata. De exemplu in sectorul IT, noi in Romania suntem predispusi la outsourcing si in general multe firme vin aici pentru un raport calitate / pret bun, nu doar pentru competentele noastre desavarsite. E totusi un inceput bun pentru noi ca ne intra bani la noi in tara, si chiar in mod substantial. Riscul totusi e ca in termen mediu-lung sa fim la fel de utili precum sunt chinezii si indienii, sistemul nostru educational e extrem de improbabil sa nu faca fata la noile schimbari ce vor veni in noile locuri de munca.
Asa ca, in loc sa avem o pozitie anti UE, o sugestie mai buna ar fi sa privim situatia curenta la un prim pas pentru a aduna resurse si a reusi eventual sa incepem sa facem firmele noastre proprii, in loc sa facem pentru altii la nesfarsit. Pe de alta parte, ar trebui sa ne concentram si cum din punct de vedere educational e posibil sa ne adaptam, in contextul in care nu avem pretentii nici la scoli cu toatele in interiorul cladirii.