Quote Originally Posted by cr0c0 View Post
@MonkY - Cum incarci bateria de obicei de ai 100% dupa un an ?
Am un feeling ca anul trecut (cand am vandut telefonul dupa un an de usage cu 96% health) l-am "busit" mai mult cu minunatul wireless charging. De cand am luat 12 Pro Max-ul, am zis "bye bye wireless charging" (am observat ca se incalzeste destul de tare bateria, plus ca ma trezeam ca am un call, ceva, si una doua opream procesul de incarcare), am dezactivat chestia aceea cu "Optimise Battery Charging", si il incarc cu chargere decente (de obicei Anker cu PD, la maximul posibil - cred ca 20W).

Insa toata chestia tine de cum e OK pentru tot ce inseamna baterii cu Lithium. Si anume, nu le lasa niciodata sa se descarce la 0, nu le incarca niciodata 100% si tine acolo forever. Eu de exp. undeva pe la 20% pun la incarcat... si il scot de la incarcat la 95-100%. Daca ai activat acel optimised battery charging, face un lucru oarecum smart, adica iti incarca bateria pana la 80%, ramanand sa incarce de la 80 la 100% cand stie ca se apropie ora ta de trezit, de exp.

Asta, daca ai un program regulat, e foarte misto. Insa eu, care dorm cand apuc, cum apuc, cat apuc, ma trezeam de cele mai multe ori ca trebuie sa scot de la incarcat un telefon cu "doar" 80%. Si nu-mi placea ideea. Therefore, am cam renuntat la incarcat noaptea... adica sa nu-l las sa mi-l chinuie incercand sa-l tina la 100%.

P.S. La mine sta tot timpul cu back coverul de piele - asta pt. ca am mai tot auzit si ciudatenii gen "da-i carcasa jos cand incarci, ca se supraincalzeste". Come on...

Hope this helps.