Armele functioneaza dupa un sistem de Weapon Proficiency, cifra din dreptul stelutei din stanga jos.
Cu cat iti creste acel proficiency level, cu atat vei gasi arme mai puternice pe parcursul acelui run. Toate acestea se reseteaza odata cu finalul acelui cycle.

Spre exemplu, daca tu ai Proficiency level 2, vei gasi doar arme care sunt de la level 2 in sus. Odata ce cresti in proficiency, iti creste si Adrenaline level care mie mi s-a parut foarte tare pe parcursul jocului, iti da niste passive buffs destul de bune atata timp cat nu esti lovit.
Acum vine intrebarea, cum sa cresti Proficiency?
In primul rand cresti omorand orice inamic dupa cum sigur ai vazut deja, apoi mai sunt niste calibratoare pe jos care odata luate iti dau un boost instant la proficiency.

Din ce spui tu, joci cu Tachyomatic Carbine, una din armele mele preferate.
Daca este sa comparam direct aceeasi arma, una de level 6 cu una de level 12, cu fiecare level de proficiency vei avea diferente fundamentale in toate cele 3 caracteristici de baza.
La Carbine-ul care pica cel mai des parca erau Bonus Damage, Overheat Limit si Projectile Speed. Cu cat e mai mare valoarea, cu atat fiecare caracteristica de baza va fi mai puternica.
Daca nu gresesc, valoarea numerica a armei este egala cu numarul de trait points care pot fi asignate oricare caracteristici fundamentale amintite mai sus.

Aici vine insa partea interesanta...
S-ar putea ca 'bigger number => better' sa nu corespunda stilului tau de joc. Mie mi s-a intamplat.
Spre exemplu la Tachyomatic Carbine mie imi placea una care avea o caracteristica numita Increase fire rate parca. Daca o aveam pe asta let's say... 2-3 levele sub cea amintita mai sus, o tineam pe cea mai slaba.

Cat despre Biome 4, mie mi s-a parut printre cele mai usoare. A fost singurul boss din joc pe care l-am dat jos din prima.
La mine Biome 3 a fost punctul in care am vrut sa il las, dar am tinut cu dintii sa trec.
Bucura-te de el, alege o arma cu care te simti bine, enjoy & don't worry, jocul iti ofera in fiecare Biome armele si tool-urile necesare sa treci mai departe fara sa faci tu munca de preparare.

LE: Daca te potihnesti in Biome 2, exista un trick prin care poate fi trivializat, spune-mi si iti scriu in privat ca sa nu dau spoilers aici.