Multumesc both!

Da, am luat in considerare sa iau un suport dintr-o gama superioara, pentru linistea mea.
Referitor la fix vs mobil, nu sunt inca hotarat. Fiecare celula de-a mea bolnava de OCD imi spune ca daca-l vad miscat stanga/dreapta sau aplecat in fata cu 0.5 grade iau un ciocan si-l sparg.
Am visat intotdeuna sa am acel TV din brosuri care sta 'lipit' de perete .

@Monky, te rog frumos imi poti spune al tau cam la cati cm de perete sta? Ma refer la extremitatea din spatele TV-ului, nu la ecran.

Acum ajung la partea cea mai importanta la care nu m-am gandit si pe care ai mentionat-o, firele.
Nu sunt in apartament si n-am nici randarea camerei sau a mobilei acum, dar principiul va fi simplu, TV-ul pe perete cu o comoda sub el pe care vor sta consolele, iar prizele le-am facut jos de tot, voi decupa o parte a comodei ca sa ajung usor la prize si practic tot ce iese din TV (HDMI Xbox, HDMI Playstation, cablul de alimentare) va curge sub televizor pe perete.
Peretele fiind alb, trebuie sa gasesc o banda eleganta ceva sa le maschez frumos.

Initial vroiam sa fac ceva si mai frumos, sa ingrop cablurile HDMI in perete ... mai multe, dar am avut un litigiu cu nenorocitul asta care mi-a vandut apartamentul si m-am lepadat de ei si de muncitorii lor si am zis F*IT... las asa..
E foarte greu fiind in alt oras, daca nu stai cu ochii pe ei 24/24 mai bine te lipsesti...

Si acum ajung la ultima parte a spetei mele, o lipsa crancena de atentie din partea mea combinata cu ticalosia din sistemul imobiliar din Romania m-a lasat in urma mai multor interventii de modificare a apartamentului cu un living relativ mic... latimea camerei avand doar 3.25m.
De aici am si plecat cu ideea de a pune TV-ul pe perete, cat mai aproape de zid, pentru mine fiecare mm castigat este un plus.
Unde locuiesc acum am camera de 3.55 latime si tot simt ca se urca pe mine, faptul ca in noul apartament camera e mai ingusta cu 30cm ma cam sperie dar na.. probabil ca ma voi obisnui.

Sanatate sa fie ca avem destule..