Quote Originally Posted by MonkY View Post
[1] Daca ai luat din Hornbach pietrisul, mergi si mai ia... ca sa scapi de ghivece. Chiar si fara pasla aceea, plantele nu vor rezista mult acolo. Nu sunt plante de ghiveci totusi. Ia gandeste-te tu ai putea trai intr-o debara ? Corect

[2] Nu trebuie neaparat sa fie aglomeratie. Poti lua si plantute care raman mici (plante de fata - presupun ca stii ca sunt plante de fata, de mijloc si de fundal, in ordinea marimii) Nu, nu stiam...dar acum stiu

[3] Cred ca e suficient cat sa "ascunzi" perdeaua de aer totusi...Nu e, dar facem rost de pietris

[4] Bravo, sper ca apa nu o pui direct de la robinet nefiltrata. Daca nu ai un filtru, trebuie sa o lasi la declorinat. De obicei 48h intr-un butoi (neacoperit) sau intr-o galeata e super ok. Clorul omoara bacteriile ce sunt benefice acvariului si afecteaza mucoasa pestilor. And that's bad. EEE, chiar "blonda" nu sunt....Pun apa de la robinet dar o tin in bidoane de 5 l, acoperite. Binenteles, ca nu o schimb dupa o zi pe alta...

[5] Nici eu nu cunosc toti pestii, dar vad ca ai 2 hoplo, un gourami si 9... ceva. Care nu stiu ce sunt, sorry. Am bonul de la Hornbach, ti-am spus doar: Barbus Semifascicolat 3 buc, Hyphessobrycon calli 5 buc , Paracheirodon Innesi (astia sunt Neon, nu??? - ii am acasa intr-un bol 10 buc), Corydoras schwartzi 2 buc..(astia sunt sanitari cumva?? - tot acasa ii am)

[6] Gasesti mancare congelata si la Hornbach. Aquasafe nu-ti mai recomand. De fapt, eu nu recomand nici-o chimicala in acvariu. Aquasafe eventual sa pui doar in apa pe care vrei sa o introduci rapid in acvariu. Pentru asta am luat Aquasafe. E mult mai natural sa lasi apa la declorinat 48h insa. Eu spal acvariul cu sare de bucatarie...E ok daca pun si albastru de metil in el?? Am citit ca dezinfecteaza.

[7] Melcii nu ocupa mult, deci nu fac aglomeratie. Neritinele nici macar nu se pot inmulti si sunt si frumoase. Ti le recomand. Cat despre ancistrusi, da... ar iesi ceva aglomeratie. Eventual cand vei avea mai multe plantute iei niste ottocinclus (oto) care raman foarte mici si sunt foarte harnici la halit alge Ok

[8] Ciclul azotului, e prima regula pe care trebuie sa o stii. O sa atasez un grafic. Intre timp iti recomand sa citesti cartuliile de pe site-ul jbl: JBL Online . OK

[9] Curatatorul cu magnet e ok.

P.S. Acasa am un bol doar cu 10 neoni si 2 sanitari...si 2 plante mici...Numai ca se inverzeste apa foarte repede...Ai idee de unde pot lua un filtru pentru bol?? Precizez ca are vreo 10 l.