Single post: Pofta buna in oras...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Thumbs up Pofta buna in oras...

    Well, era si timpul, mai ales daca tot am inceput sa ne intalnim atat de des... sa deschidem un topic pe tema mancarurilor bune. Acum, ca or fi ele junk food, fast food sau opere de arta... cum sa zic, stomacul cere. Chineese food, libaneese food, mancare italiana, traditionala, orice... numai sa placa simturilor noastre. Si nu in ultimul rand, o sa va rog sa specificati si adresa localului/restaurantului, sa dati o nota, si de ce nu, sa specificati si ce buget e recomandat acolo. Nu de alta, dar, sa stim daca trecem in fuga salivand, sau stam tot weekendul acolo

    Pai, hai sa incep eu intai, cu un restaurant de pe la mine prin zona, pe care l-am "vizitat" de multe ori..

    Nume: Cocosu Rosu (sau La Cocosu Rosu)
    Descriere: Restaurant cu specific romanesc. Capacitate: 300 locuri, loc de joaca pentru copii, parcare pazita, muzica traditionala live, specialitatea casei: ciorba de cocos, sarmalute, laborator de cofetarie propriu. Tortul casei la cerere-servicii de catering. Plata si cu carte de credit. Mese festive, nunti, botezuri, receptii (3 saloane). Expozitie permanenta de pictura.
    Locatie: Militari, cu intrare de pe Bd. Iuliu Maniu pe langa benzinaria Agip.
    Adresa: Str. Margelelor nr. 61-63 (intre str. Catinei si str. Strigaturii), sector 6
    Contact: Tel: 021.434.20.89, Fax: 021.434.20.89, [email protected] sau [email protected] (nu mai stiu care este recent)
    Harta: Aveti aici locatia exacta http://www.ghidul.ro/harta.php?x=1537&y=145
    Program: L-V: 10-24; S-D: 10-01 (desi am plecat de multe ori de-acolo si la 3 dimineata)
    Mancare: Nota 9.5/10. Sincer, am mancat acolo de sute de ori, si niciodata nu am plecat nemultumit. Mai ales mancarea cu specific romanesc este de nota 10. Ciorbele, fripturile... yummy. In plus, le poti spune fara nici-o problema cum sa iti prepare. Daca de exp. vrei sa-ti faca pastrama prajita cu mujdei, sau mujdei separat, doar le spui, si se rezolva.
    Preturi: Super decente. De exp. o ciorba 4 RON, o portie de sarmale (excelente dealtfel, de-aia si se fac atatea nunti acolo) era ultima oara 9 RON. Sucurile si bautura sunt ok. De exp. o bere pleaca de la 3,5 RON. Recomand vinul casei si limonada.
    Servire: well, aici tine si de cat de ocupat e restaurantul. In weekenduri se fac si nunti si botezuri, asa ca asteptati-va la un waiting time mai mare (20-30 min pt. mancare). De obicei sunt rapizi si serviabili. Comenzile le fac pe PDA-uri, nu se pierde nici-o comanda, sau sa uite de ceva anume.
    Altele: va recomand ca in weekend sa faceti rezervare, intrucat e ocupat 100% de obicei. Locuri de parcare sunt indeajuns de multe (se parcheaza pe toate strazile adiacente). Cu muzica s-ar putea sa nu va impacati, mai ales cand mai canta pentru nunti sau toate cele. De obicei nu exagereaza cu muzica la maxim. Si cred ca depinde si unde stati. Fie pe terasa, fie inauntru (ultima oara erau 3 zone interioare).
    Recomandari: ciorba de vacuta, ciorba de fasole cu costita, pranzul haiducului, tort glasse

    Sa aveti pofta si revin cu alte recomandari !

    P.S. Poze nu prea am de-acolo... am gasit vre-o 2-3, care din pacate nu prea arata bine restaurantul. Insa mancarea va sigur ca e de-acolo...
    Attached Images Attached Images img_0266.jpg img_0267.jpg img_0268.jpg