Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 82

Thread: Pofta buna in oras...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Thumbs up Pofta buna in oras...

    Well, era si timpul, mai ales daca tot am inceput sa ne intalnim atat de des... sa deschidem un topic pe tema mancarurilor bune. Acum, ca or fi ele junk food, fast food sau opere de arta... cum sa zic, stomacul cere. Chineese food, libaneese food, mancare italiana, traditionala, orice... numai sa placa simturilor noastre. Si nu in ultimul rand, o sa va rog sa specificati si adresa localului/restaurantului, sa dati o nota, si de ce nu, sa specificati si ce buget e recomandat acolo. Nu de alta, dar, sa stim daca trecem in fuga salivand, sau stam tot weekendul acolo

    Pai, hai sa incep eu intai, cu un restaurant de pe la mine prin zona, pe care l-am "vizitat" de multe ori..

    Nume: Cocosu Rosu (sau La Cocosu Rosu)
    Descriere: Restaurant cu specific romanesc. Capacitate: 300 locuri, loc de joaca pentru copii, parcare pazita, muzica traditionala live, specialitatea casei: ciorba de cocos, sarmalute, laborator de cofetarie propriu. Tortul casei la cerere-servicii de catering. Plata si cu carte de credit. Mese festive, nunti, botezuri, receptii (3 saloane). Expozitie permanenta de pictura.
    Locatie: Militari, cu intrare de pe Bd. Iuliu Maniu pe langa benzinaria Agip.
    Adresa: Str. Margelelor nr. 61-63 (intre str. Catinei si str. Strigaturii), sector 6
    Contact: Tel: 021.434.20.89, Fax: 021.434.20.89, [email protected] sau [email protected] (nu mai stiu care este recent)
    Harta: Aveti aici locatia exacta http://www.ghidul.ro/harta.php?x=1537&y=145
    Program: L-V: 10-24; S-D: 10-01 (desi am plecat de multe ori de-acolo si la 3 dimineata)
    Mancare: Nota 9.5/10. Sincer, am mancat acolo de sute de ori, si niciodata nu am plecat nemultumit. Mai ales mancarea cu specific romanesc este de nota 10. Ciorbele, fripturile... yummy. In plus, le poti spune fara nici-o problema cum sa iti prepare. Daca de exp. vrei sa-ti faca pastrama prajita cu mujdei, sau mujdei separat, doar le spui, si se rezolva.
    Preturi: Super decente. De exp. o ciorba 4 RON, o portie de sarmale (excelente dealtfel, de-aia si se fac atatea nunti acolo) era ultima oara 9 RON. Sucurile si bautura sunt ok. De exp. o bere pleaca de la 3,5 RON. Recomand vinul casei si limonada.
    Servire: well, aici tine si de cat de ocupat e restaurantul. In weekenduri se fac si nunti si botezuri, asa ca asteptati-va la un waiting time mai mare (20-30 min pt. mancare). De obicei sunt rapizi si serviabili. Comenzile le fac pe PDA-uri, nu se pierde nici-o comanda, sau sa uite de ceva anume.
    Altele: va recomand ca in weekend sa faceti rezervare, intrucat e ocupat 100% de obicei. Locuri de parcare sunt indeajuns de multe (se parcheaza pe toate strazile adiacente). Cu muzica s-ar putea sa nu va impacati, mai ales cand mai canta pentru nunti sau toate cele. De obicei nu exagereaza cu muzica la maxim. Si cred ca depinde si unde stati. Fie pe terasa, fie inauntru (ultima oara erau 3 zone interioare).
    Recomandari: ciorba de vacuta, ciorba de fasole cu costita, pranzul haiducului, tort glasse

    Sa aveti pofta si revin cu alte recomandari !

    P.S. Poze nu prea am de-acolo... am gasit vre-o 2-3, care din pacate nu prea arata bine restaurantul. Insa mancarea va sigur ca e de-acolo...
    Attached Images Attached Images img_0266.jpg img_0267.jpg img_0268.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Ok hai ca fac si eu o recomandare, poate chiar 2


    Nume: Ruby Tuesday
    Descriere: Restaurant cu specific american. Au restaurant si pe Bd.Decebal (chiar pe langa piata Alba Iulia) si in Mall Vitan. Momentan cel de pe Bd.Decebal este in renovare.
    Locatie: Bd.Decebal si Mall Vitan.
    Adresa: BD. DECEBAL NR. 4, Bl S11 sau BUCURESTI MALL VITAN
    Contact: Tel: 323.78.71 / 323.08.87 pentru cel din Bd.Decebal si 320.36.72 / 320.36.73 pentru cel din Mall Vitan
    Harta: Aveti aici locatia exacta http://www.ghidul.ro/harta.php?x=-493&y=-58
    Program: L-V: 10-24; iar pentru weekend nu cunosc exact dar cred ca este la fel
    Mancare: Nota 10/10. Perfecta. Mereu cand imi este foame merg acolo si plec saturat. Mancare pentru americani. Multa (bine pentru fizicul meu )
    Preturi: Destul de mari. Un hamburger ( cu o felie de carne destul de groasa) este vreo 16 ron, coastele sunt imense ( lungi de tot, mananci si acasa din ele) sunt parca vreo 40ron. Cam asta am mancat pe acolo. Meniul este mare deci aveti de unde comanda. Au si Buffalo Wings (foarte iuti cica). In schimb sucurile sunt scumpe. 8-9 un lipton icetea. No way ..
    Servire: Perfecta. Comezile dureaza maxim 10-15 min, mereu cum ridici mana cum vina cel/cea ce te-a servit si de intreaba ce doresti sau de ce ai nevoie. La fel, comenzi pe PDA.
    Recomandari: hamburger, coaste

  3. #3 SP
    Junior Member Carinutza's Avatar
    Bobby pune si niste preturi pentru Ruby Tuesday, ca acum vreo 2 ani cand am fost noi acolo ne-a cam picat fata ......era scump ca ....desi friptura era mare si buna tot nu facea banii aia (am facut noi socoteala atunci si dadeai pe o friptura+1 cartof copt cat pe un kg de carne de vita ). Ce preturi ma sunt acum?

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Un hamburger este 16 ron
    Coastele sunt vreo 40 ron
    La restul sincer nu m-am uitat

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    Un hamburger este 16 ron
    Coastele sunt vreo 40 ron
    La restul sincer nu m-am uitat
    16 ron un hamburger ? I say "pass"

  6. #6 SP
    Junior Member Carinutza's Avatar
    hmmm.....si pentru noi e cam scump!

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    E mult mai mare si gustos decat McTasty de la McDonalds E foarte bun. Nu mananc des acolo, dar si cand am ceva bani in portofel merita sa ii dau

  8. #8 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Un MARE plus si din partea mea pt Ruby Tuesday.
    Este destul de scump recunosc, insa merita toti banii . Nu este genul de restaurant la care sa manaci in fiecare zi, in pauza de masa (cel putin nu pt oameni ca mine) insa merita din cand in cand sa-i mai faci o vizita.

  9. #9 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Ma mir ca nimeni nu zice nimic de KFC, ca altfel pe toti v-as gasi pe acolo in pauza de masa...

  10. #10 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Personal am renuntat la KFC. M-am plictisit de el. Singurul lucru care mai imi place de acolo e puiul cu orez... si bineinteles sosul cu usturoi .

  11. #11 SP
    Designer crisstine's Avatar
    Eu va recomand pentru pauza de masa daca sunteti prin zona vre-odata cantina de la Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti unde se mananca foarte bine, variat si ieftin. (cu aprox. 15 ron mananci ciorba, felul 2, salata si desert)

    Si ca tot s-a recomandat Cocosu Rosu, acolo are cel mai bun tort de ciocolata cu inghetata pe care nu il "ratez" niciodata atunci cand ma duc acolo.

  12. #12 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Deci, va rog, fara ruby **** and mc****. Alea numai mancare nu servesc

    Sa vorbim de restaurante pt. oameni cu "greutate".

    Recomand "La Misto".

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Sa vorbim de restaurante pt. oameni cu "greutate".

    Recomand "La Misto".
    Detalii, detalii. Locatie, ce se mananca, preturi.... alea alea

  14. #14 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Restaurantul e fostul "La Gigi", situat pe la Parcul Tineretului.

    Afterhours - Restaurant Taverna La Misto Bucuresti

    Bucataria: Hai sa zic specific "de toate"

    Pui cu gorgonzola, pui cu smantana, tigaie picanta, ciorba de burta, ciorba de fasole cu bucatele de ciolan, etc etc

    Si ca desert, celebrii PAPANASI. Toata lumea cand spune de "La Misto", se gandeste la papanasi. Sunt imensi, dar mai ales deliciosi.

    Ca preturi, sunt acceptabile.


    But enough. Intr-o ora sunt prezent la strandul MAPN de langa fabrica de glucoza. 2,7 lei ceafa de porc, 1,2 micul cu tot cu o galeata de mustar si paine. 1,15 lei berea RECE la pahar. It's time to get fat
    Ultima data, eu cu prietena am lasat 80 lei, incluzand ciorba de burta, ciorba de vacuta, tigaie picanta, pui cu gorgonzola, bere, suc, papanasi si spaga.
    Sincer iti zic, greu am ajuns la masina

  15. #15 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Restaurant/ club/ terasa "La scena"

    Bucatarie: de toate. Mancare romaneasca, italieneasca, salate, etc. Preturile sunt ok si servirea destul de rapida.

    Atmosfera e ok, poti alege mese cu canapele, fotolii sau vechiile scaune forjate. Bineinteles, mesele se pot uni, am fost 15 persoane la un concert de'al Mariei Raducanu si am stat toti si am putut comunica fara problema. Muzica pusa variaza de la ambientala la jazz. E placut ca mai mereu sunt concerte live.

    Site: La Scena

    Adresa:
    Club Restaurant "La Scena" - Calea Calarasilor nr. 55, sector 3, Bucuresti

    Un review scurt dar cuprinzator, cred

  16. #16 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Deci are si terasa

  17. #17 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Intrebare intrebatoare
    Unde pot sa comand niste pizza buna si ieftina si sa ajunga rapid in Drumul Taberei? (si pe la ore mai tarzii)


  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DeathWings: eu iti recomand Presto Pizza - Livrari pizza la domiciliu - pizza pentru acasa - comenzi pizza - Presto Pizza . In ultima luna numai de la ei am cumparat. Preturi decente, pizza excelenta. Iti recomand si pastele Diavolo care sunt excelente. Si salata este dementiala. Au in fiecare sector si vin destul de repede (la mine usually 30 minute). Programul este pana la ora 23:00 (24:00 in anumite zile).

  19. #19 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Mersi mult man , dau o pizza

  20. #20 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Restaurant Casa:

    Intrarea Spatarului nr. 4, pe la Armeneasca

    Am fost sambata acolo, cu prietena.

    Aveam rezervare facuta, iar chelnerul ne-a intampinat de la intrare.
    Am comandat o ciorba de vaca, snitel Rostock cu cartofi rozmarin, Quesadilla(prietena) si muraturi asortate.
    Snitelul a fost foarte bun(are deasupra sunca si cascaval), cartofii ok(se putea mai bine, adica sa fiarba cartofii cu rozmarin), ciorba buna(dar scumpa la ce cantitate era), muraturile chiar bune
    Am gustat si Quesadilla, care mi-a placut. Mai buna decat la Don Taco, clar.
    Am bagat la pachet si o portie de papanasi, care au fost bestiali
    Servirea a fost ireprosabila. Data viitoare ma bag la o tigaie casa si o ciorba de burta.

    Voi mai trece p-acolo.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Buna seara ! By alinz0q0 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1 Last Post: 10-12-2014, 20:05
  2. Cod pentru Pokemon ORAS demo? By peryplatipu in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 8 Last Post: 16-11-2014, 12:07
  3. Replies: 4 Last Post: 02-06-2014, 01:56
  4. Buna seara By djdean1988 in forum Nintendo Wii
    Replies: 4 Last Post: 09-04-2011, 03:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts