Am avut de mult in "plan" sa deschid acest topic si o fac acum la cald (dupa o "sesiune" de singleplayer in Killzone 2). Sunt spre sfarsitul jocului, la academie (pentru cei care au jucat). Problema mea ? Nu pot sa trec nici taiat, ajung la etaju' 2 si mor inevitabil mai devreme sau mai tarziu.

M-am abtinut cu greu sa nu arunc controllerul in monitor, am scapat vreo 3 injuraturi (foarte urate si cu voce tare - de fapt am urlat - la ora 2 noaptea). Stiu, par un retardat. Dar cand joc pe EASY si nu pot trece de o ora...ma intreb daca sunt eu retardat sau producatorii jocului care au gandit dificultatea cu fundul.

Da-o dracului de treaba, am mai zis de nspe ori in diverse topicuri. De obicei ai 4 nivele de dificultate in jocuri : easy, normal, hard si very hard (crushing, insane, etc). Eu le vad cam asa :

1.Easy : usor. Si cand zic usor sa fie usor, adica sa fie foarte greu sa mori in joc, sa fii absolut incompetent ca sa mori. Sa luam cazul Killzone 2. Daca joci pe easy si te bagi intre 5 inamici sa poti sa stai acolo si sa-i omori incet in timp ce toti trag in tine. Si aia sa nu prea traga si sa nu se miste. Asa vad eu EASY.
Dar cum e in joc ? Pai sa luam cazul concret al meu - sunt la etaj, aia trag din toate partile, degeaba ma bag eu dupa un stalp ca tot se gaseste unul sa prinda un unghi spre mine si sa ma loveasca. Si 2-3 lovituri - am murit. Ce sa mai zic. Iau sniper rifle-u, pun tinta pe unu, ala imediat se baga dupa ceva cover, parca simte ca e luat in vizor. Nu se poate asa ceva. NU PE EASY !!!

2. Normal : sa fie ok, numa' bun de jucat pentru gamerii casual, dar chiar si unul care nu joaca si atunci pune prima data mana pe jocul respectiv sa poata sa-l termine pe normal cu un pic de antrenament.

3. Hard : aici da - sa fie greu, sa te astepti sa mori usor, inamicii sa fie buni. Doar jucatorii pe experienta sa poata trece prin joc, insa totusi sa nu fie frustrant. Daca esti un jucator bun sa n-ai probleme, jocul sa poata fi dus la bun sfarsit.

4. Very hard : asta e pt masochisti. Am auzit pe multi ca le place sa fie jocul greu, sa fie o provocare. Foarte bine. Aia sa joace pe very hard. Sa fie asa greu ca sa-ti sparge maneta de nervi, la cea mai mica greseala sa mori instant. Sa trebuiasca sa joci PERFECT pentru a termina jocul. Totusi, sa nu fie imposibil - adica intri intr-o camera si te impusca unul fara sa ai nicio sansa.

O descriere a dificultatii in Killzone 2 : News: An Explanation of Killzone 2's Difficulty Levels - Kombo.com

Citez la easy (recruit) :
Recruit
Let your girlfriend play this one, or your mom. Anyone caught playing this for any other reason than seeing if he can get through it blind-folded needs a open-handed slap.

OK. Eu o pun pe prietena sa joace. Dar nu va trece nici macar de primii 10 metri in joc. Asta e problema. Cica "seeing if he can get through it blind-folded". Foarte amuzant. De fapt asa ar trebui sa fie. Sa joci si sa admiri decorul. Sa mai impusti din cand in cand pe cineva, dar sa nu risti sa mori niciodata. Asa ar trebui sa fie. Dar asa e ? Aiurea...

Intreb si eu atunci, fara suparare - pentru ce mama dracului sunt 4 nivele de dificultate daca easy e destul de dificil in unele locatii ? Mai as putea mentiona misiunea ATAC - pai m-a taiat robotelul ala zburator ca pe un castravete murat. Am incercat de vreo 20 de ori pana am trecut. Sunt un jucator slab si prost ? Foarte posibil. Dar de aia joc pe easy. Si ma astept sa trec totusi dupa 3-4 incercari, chiar daca eu sunt un jucator prost. Ca de aia e EASY !

Pareri, opinii ?