Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 112

Thread: Dificultatea "easy" in jocuri

  1. #1 SP
    Senior Member RaverX's Avatar

    Dificultatea "easy" in jocuri

    Am avut de mult in "plan" sa deschid acest topic si o fac acum la cald (dupa o "sesiune" de singleplayer in Killzone 2). Sunt spre sfarsitul jocului, la academie (pentru cei care au jucat). Problema mea ? Nu pot sa trec nici taiat, ajung la etaju' 2 si mor inevitabil mai devreme sau mai tarziu.

    M-am abtinut cu greu sa nu arunc controllerul in monitor, am scapat vreo 3 injuraturi (foarte urate si cu voce tare - de fapt am urlat - la ora 2 noaptea). Stiu, par un retardat. Dar cand joc pe EASY si nu pot trece de o ora...ma intreb daca sunt eu retardat sau producatorii jocului care au gandit dificultatea cu fundul.

    Da-o dracului de treaba, am mai zis de nspe ori in diverse topicuri. De obicei ai 4 nivele de dificultate in jocuri : easy, normal, hard si very hard (crushing, insane, etc). Eu le vad cam asa :

    1.Easy : usor. Si cand zic usor sa fie usor, adica sa fie foarte greu sa mori in joc, sa fii absolut incompetent ca sa mori. Sa luam cazul Killzone 2. Daca joci pe easy si te bagi intre 5 inamici sa poti sa stai acolo si sa-i omori incet in timp ce toti trag in tine. Si aia sa nu prea traga si sa nu se miste. Asa vad eu EASY.
    Dar cum e in joc ? Pai sa luam cazul concret al meu - sunt la etaj, aia trag din toate partile, degeaba ma bag eu dupa un stalp ca tot se gaseste unul sa prinda un unghi spre mine si sa ma loveasca. Si 2-3 lovituri - am murit. Ce sa mai zic. Iau sniper rifle-u, pun tinta pe unu, ala imediat se baga dupa ceva cover, parca simte ca e luat in vizor. Nu se poate asa ceva. NU PE EASY !!!

    2. Normal : sa fie ok, numa' bun de jucat pentru gamerii casual, dar chiar si unul care nu joaca si atunci pune prima data mana pe jocul respectiv sa poata sa-l termine pe normal cu un pic de antrenament.

    3. Hard : aici da - sa fie greu, sa te astepti sa mori usor, inamicii sa fie buni. Doar jucatorii pe experienta sa poata trece prin joc, insa totusi sa nu fie frustrant. Daca esti un jucator bun sa n-ai probleme, jocul sa poata fi dus la bun sfarsit.

    4. Very hard : asta e pt masochisti. Am auzit pe multi ca le place sa fie jocul greu, sa fie o provocare. Foarte bine. Aia sa joace pe very hard. Sa fie asa greu ca sa-ti sparge maneta de nervi, la cea mai mica greseala sa mori instant. Sa trebuiasca sa joci PERFECT pentru a termina jocul. Totusi, sa nu fie imposibil - adica intri intr-o camera si te impusca unul fara sa ai nicio sansa.

    O descriere a dificultatii in Killzone 2 : News: An Explanation of Killzone 2's Difficulty Levels - Kombo.com

    Citez la easy (recruit) :
    Recruit
    Let your girlfriend play this one, or your mom. Anyone caught playing this for any other reason than seeing if he can get through it blind-folded needs a open-handed slap.

    OK. Eu o pun pe prietena sa joace. Dar nu va trece nici macar de primii 10 metri in joc. Asta e problema. Cica "seeing if he can get through it blind-folded". Foarte amuzant. De fapt asa ar trebui sa fie. Sa joci si sa admiri decorul. Sa mai impusti din cand in cand pe cineva, dar sa nu risti sa mori niciodata. Asa ar trebui sa fie. Dar asa e ? Aiurea...

    Intreb si eu atunci, fara suparare - pentru ce mama dracului sunt 4 nivele de dificultate daca easy e destul de dificil in unele locatii ? Mai as putea mentiona misiunea ATAC - pai m-a taiat robotelul ala zburator ca pe un castravete murat. Am incercat de vreo 20 de ori pana am trecut. Sunt un jucator slab si prost ? Foarte posibil. Dar de aia joc pe easy. Si ma astept sa trec totusi dupa 3-4 incercari, chiar daca eu sunt un jucator prost. Ca de aia e EASY !

    Pareri, opinii ?

  2. #2 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Dificultatea trebuie sa creasca pe parcursul jocului, tu zici ca este o prostie, unii spun ca jocul ar deveni prea monoton daca ar fi altfel.

    Sa luam cazul Killzone 2. Daca joci pe easy si te bagi intre 5 inamici sa poti sa stai acolo si sa-i omori incet in timp ce toti trag in tine. Si aia sa nu prea traga si sa nu se miste. Asa vad eu EASY.
    Iar asa jocul ar fi considerat mediocru, din cauza AIului jenant. Cred ca foarte rar difera inteligenta inamicilor de la o dificultate la alta, de multe ori difera damage-ul pe care acestia il provoaca sau numarul de gloante pe care-l poate incasa jucatorul.

    La general vorbind, easy mi se pare destul de easy. In general joc pe normal si imi place sa nu trec prin joc ca prin branza, dar sa nu devina frustrant, de aceea nu prea joc pe hard/very hard, doar anumite jocuri care-mi plac foarte mult sau nu sunt foarte dificile. Pe easy cam toate jocurile sunt usor de trecut, stiu ca am trecut CoD 4/CoD WaW fara probleme pe easy, fiecare cam in 4 ore.

  3. #3 SP
    Banned nurv's Avatar
    COD pe Normal e mult mai usor decat Killzone 2 pe EASY.

    Killzone 2 are locuri in care e destul de dificil pe EASY, mai ales ptr cineva care nu are f multa experienta cu controlerul analog. E frumos cand vezi inamicii taking cover, cand te invaluie, cand iti pregatesc cate o ambuscada, dar e frustrant cand intri in tir neintrerupt de rafale si nu poti sa pui tinta bine pe unu ca tremuri din toate incheieturile pentru ca esti impuscat de altii 5 in acelasi timp, asta e o tampenie si o gasesc si eu frustranta. Nu mai are nici un farmec jocul, ar trebui sa te distreze nu sa te frustreze. Nu toti sunt experti in jocuri, unii joaca de fun.

    Recunosc ca si eu fac parte din categoria gamerilor care nu sunt experti si nu am putut sa trec de ultimul nivel [kill Radek] nici pe easy, pur si simplu m-am saturat tragand in prostie in el si fugind de el iar el imi tot aparea in spate si ma omora. Din momentul ala pentru mine nu a mai fost nici un divetisment.

    De aceea se vand in general prost jocurile care au nivel de dificultate prea mare, in special simulatoarele auto in care trebuie sa fi pilot de raliu in unele cazuri pentru a castiga o cursa. Sunt destinate unui grup restrans de baieti super buni. Pentru restu sunt doar o sursa de nervi.

    Sunt de acord cu tine, din exces de zel si uitand ca gamerii experti sunt o mana, producatorii exagereaza cu nivelul de dificultate. La fel am patit si la Dante's, la un moment dat pentru niste bosi am dat pe EASY, devenea frustrant sa tot dau cu coasa aia a proasta 10 minute in el, ce distractie mai poate sa fie si aia.

  4. #4 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Eu, unul, joc pe easy cam fiecare joc. De ce? Pentru ca ma intereseaza in primul rand povestea, gameplay-ul, etc., nu vreau neaparat sa fiu provocat. Nu spun ca ar trebui ca AI-ul sa aiba freeze pe easy, dar nu cred ca RaverX a scris asta. Pur si simplu ma astept ca pe easy sa fie chiar easy, sa ma lase sa admir locatiile, grafica, animatiile sau ce ma mai intereseaza pe mine intr-un joc fara a ma stresa prea tare ca intru in urmatoarea camera si explodez in 5 secunde.

    Cei mai "hardcore" poate au o problema cu ce am scris, dar what can I say, de aceea ei sunt hardcore si eu casual. Prefer, pur si simplu, sa ma distrez, sa ma deconectez cand joc, nu sa ma enervez.

  5. #5 SP
    Member Atrium's Avatar
    De acord cu voi. Un exemplu bun de ajustare a dificultatii ar fi God of War 3. De ce spun asta ? Pentru ca la dificultatea de Easy l-a terminat si fata mea fara a intampina mari probleme. Mai mult, nu puteti sa spuneti ca la dificultati mai mari jocul este o plimbare prin parc, chiar din contra.

    Acum ca vorbim de dificultate, unele jocuri chiar sunt frustrante. De ultimul nivel de la Killzone nici nu mai zic, mai ales ca nu l-am jucat pe Easy. Dau un alt exemplu, care pe mine m-a facut cu nervii, si anume Little Big Planet... Nu stiu cati dintre voi ati mai patit sa va vina sa mancati controller-ul din cauza unui joc, dar eu in momentul ala consider ca e timpul sa inchid consola si sa ies la aer.

    Da, corect. Cine este hardcore si vrea sa joace, este invitatul meu. Si da, dificultatea trebuie sa creasca treptat o data cu avansarea in povestea jocului, dar asta nu inseamna ca si eu trebuie sa fiu supus unei dificultati de asa maniera. Cum a spus si tphase, la unele jocuri pur si simplu simti ca ai trecut de la distractie la frustrare, si chiar nu cred ca acesta este scopul.

    Din fericire, aceste jocuri sunt putine, majoritatea fiind echilibrate cum trebuie.

  6. #6 SP
    Member adiandrei1's Avatar
    @RaverX : Incearca sa folosesti un walkthrough, poate te ajuta. Normal ca ti se pare greu ca are si controlul diferit fata de celelalte jocuri si esti si incepator. Nu e vina jocului, trebuie sa mai exersezi.

  7. #7 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Incercati Mafia 2 pe easy. Eu il joc pe cea mai grea treapta de dificultate si nu am intampinat probleme deloc, deci ma gandesc ca pe easy ofera ce vreti voi

    ps: nu. nu. nu am talent

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  9. #9 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Da, Ronan, stim, esti un zeu al jocurilor video /end validation statement. Oricum, din titlul thread-ului si din primul post puteai sa-ti dai seama cam despre ce e vorba aici.

  10. #10 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Dificultatea trebuie sa creasca pe parcursul jocului
    Sunt de acord, jocul trebuie sa devina progresiv mai dificil, pe masura ce te apropii de final. Insa sa nu devina PREA dificil si frustrant, mai ales cand esti pe easy. Banuiesc ca ai jucat Killzone 2. Ai impresia ca e din ce in ce mai dificil ? Mie mi-a creat probleme inca din primul nivel. Nu ca n-am trecut de el, insa daca nu erai atent un pic...imediat admirai decorul din pozitia culcat. Si au fost nivele destul de avansate, spre sfarsitul jocului care erau destul de lejere, deci pica si asta cu dificultatea din ce in ce mai mare spre final.

    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    unii spun ca jocul ar deveni prea monoton daca ar fi altfel.
    Foarte bine, "unii" ar trebui sa joace pe hard sau very hard. Eventual cu o mana legata la spate, pentru un "extra-challenge". Trebuie sa fii usor cretin sa joci pe easy si sa critici jocul ca e monoton. Insa trebuie sa fii complet retardat sa faci un joc pe easy care sa fie FOARTE greu de trecut. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar ce nervi am facut noaptea trecuta... Admit ca nu-s un "gamer" profesionist si ca nu manuiesc controller-ul de PS3 la perfectie. Dar tocmai de aia joc pe easy.

    Ce sa zic, nici nu credeam ca vor fi asa multi de acord cu mine

    Ah, mai e ceva. Sistemul de autosave. Nu stiu cum a fost gandit, dar e foarte stupid. Mai ales pt easy : ar trebui sa salveze mult mai des, dau din nou exemplul de aseara. Checkpoint-ul era jos, imediat dupa ce se deschide etajul 2. Bun. Urc spre etaj si iau pozitie, chiar imi apare ca am completat obiectivul de a ma aseza la etajul 2. Dar NU SE SALVEAZA. De ce ? Mai joc un pic, elimin o ceata de inamici de jos. TOT nu se salveaza. Devine frustrant daca mori intre timp. Reiei totul de jos. Sa revin. Trece si al doilea val. TOT NU SE SALVEAZA. Deja e exasperant. Pt ca vin niste baieti care trag cu rachete. Si aici mor tot timpul.

    Cineva imi recomanda walkthrough. Aha...am citit. Cica "dodge the rockets and you'll be fine". Usor de zis, greu de facut. Ma feresc de rachete. Incerc sa ma duc sa-l omor pe unul. Vad racheta ca vine. Si-s mort. Nu stiu cum sa descriu in cuvinte experienta. Da, "apuc" sa vad racheta. Si am murit. Ah, mi-am amintit. Sunt pe easy. N-ar trebui totusi sa rezist la o racheta macar ? Nu, ca e joc realist. Am inteles. Dar stai, mi-am amintit ca am urcat la etaj si am bagat vreo 9-10 gloante intr-un inamic si a trebuit sa dau reload. Dar ala nu e mort, trage in mine. E FOARTE realist, nimic de zis

    Deci asta e o alta mare problema. Sistemul de autosave. Daca salva mult mai des nu aveam probleme. Alta e sa reiei jocul de unde ai murit si alta e sa iei jocul cu 5 minute in urma.


    Quote Originally Posted by SeikQ View Post
    Incercati Mafia 2 pe easy. Eu il joc pe cea mai grea treapta de dificultate si nu am intampinat probleme deloc, deci ma gandesc ca pe easy ofera ce vreti voi
    Nu paria pe asta. Iti dau un exemplu : am jucat Uncharted pe easy si l-am terminat cu greu, ultimul boss a fost frustrant. Pana la urma am trecut cumva. Si m-am dus la un prieten bun care a jucat si pe crushing. Si m-a lasat sa incerc pe crushing finalul. Absolut nicio diferenta fata de easy. EXact acelasi script, acelasi numar de inamici, totul identic.

  12. #12 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Si eu sunt de acord cu ce ati spus mai sus,easy ar trebui sa fie strict pt relaxare,si eu de multe ori vreau doar sa joc jocul asa de distractie si de relax si mi-l pun pe easy.Joc pe normal-hard doar jocurile care intr-adevar imi plac f mult si vreau sa le experimentez la adevarata lor valoare.Unii producatori nimeresc destul de bine nivelele de dificultate altii nu prea,in acest caz ai 2 variante ori exersezi mai mult pana te obisnuiesti sa joci mai bine ori stingi consola

  13. #13 SP
    Member adiandrei1's Avatar

  14. #14 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Dar cum e in joc ? Pai sa luam cazul concret al meu - sunt la etaj, aia trag din toate partile, degeaba ma bag eu dupa un stalp ca tot se gaseste unul sa prinda un unghi spre mine si sa ma loveasca. Si 2-3 lovituri - am murit. Ce sa mai zic. Iau sniper rifle-u, pun tinta pe unu, ala imediat se baga dupa ceva cover, parca simte ca e luat in vizor. Nu se poate asa ceva. NU PE EASY !!!
    man, what a great AI !! sounds like an amazing game !

    acum serios, unele jocuri tin musai sa dovdeasca ceva. in cazul Killzone: razboiul nu-i o plimbare prin parc. it's serious, violent, stressful, pointless and ugly $hit. and you can die in stupid ways.
    daca un joc pe Easy e prea frustrant pentru tine, nu-l mai juca. nu are rost sa te consumi aiurea. sunt jocuri usoare si jocuri grele, indiferent de dificulatile oferite. dovada e chiar frustrarea ta si te inteleg. defapt cred ca stiu ce-ti lipseste tie: God Mode. dar asta e, pe console nu se pot activa coduri.

    ps: btw i LOVED Quake !!! l-am jucat in toate modurile posibile pana la refuz !

  15. #15 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Eu sincer sa fiu nu am intampinat probleme la KZ2 ( l-am inceput pe medium sau normal )...ignoram faptu ca daca vreau sa intorc tinta..ma duc beau un suc ..mananc si ma culc si tot nimic ( cu sensivity enorm de mare ) zici ca intorci tiru cand vrei sa dai tinta la spate.Eu sunt de parere ca un joc savurat e un joc la care ai aruncat cel putin 2 3 injuraturi ca ai crapat in x loc sau nu treci de x puzzle.Sa vezi cum e la cod clasic pe veteran...daca ridici capu gresit load again

  16. #16 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by AngelicToucH View Post
    Sa vezi cum e la cod clasic pe veteran...daca ridici capu gresit load again
    E PERFECT asa. Asa trebuie sa fie. De aia e veteran. Dar vezi ca eu vorbeam de altceva, de easy. Sa mai zic odata ? De obicei sunt 4 nivele de dificultate. Normal si Hard ar trebui sa fie pentru majoritatea jucatorilor. Normal sa fie ok, jucabil, un pic challenging... Hard sa fie mai greu, pentru aia mai experimentati.

    Si ce mai avem ? Easy si Very Hard. Extremele. Very Hard de obicei e cum ai zis tu si e perfect asa. Orice miscare gresita sa fie sanctionata prompt. You die. E very hard, e EXTREM.

    Dar mai avem EASY ! Pai si aia e extrema. Ar trebui sa iei 10 rachete in gura si nici sa nu sangerezi. Ma intelegi ? Nu accept ca e razboi, ca e realist, f**k that. Daca vreau aia joc pe Very Hard. Sau joc pe hard sau pe normal, dupa cum ma tine skillu. Dar cand joc pe easy vreau cealalta extrema. Adica FOARTE USOR.

    Chiar asa greu e de inteles asta ?

  17. #17 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu nu vad care ar fi problema la KZ2 pe easy... adica mai easy de atat nu cred ca putea fi. Si nu, nu fac pe durul pt ca nu sunt. Momentan sunt EXACT la aceeasi parte ca tine (academie, etaj) doar ca sunt pe veteran si mi-o iau rau rau de tot. Dar pe easy n-am avut nici cea mai mica problema...

    ---------- Post added 24-09-2010 at 02:31 PM ----------

    Si fereasca Dumnezeu sa pui mana vreodata pe Demon's Souls

  18. #18 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Nu pot sa ti recomand decat sa schimbi strategia. Eu incerc de doua ori aceeasi strategie, daca nu merge, schimb modul de a aborda misiunea respectiva.

    Dupa vreo 3 strategii ma uit pe youtube cum au jucat altii si incerc sa joc ca ei. Daca nici asa nu merge iau o pauza (mananc, bag cateva flotari (ca sa circule sangele) ) si cum se raceste controllerul incerc din nou.

  19. #19 SP
    Banned nurv's Avatar
    Sistemele de dificultate sunt destul de cretin implementate in multe din jocurile astea noi. De exemplu in uncharted, trag cu mitraliera la cap, si NU MOARE. Si pe urma vorbim de realism. Nici in Killzone 2 nu moare daca ii trag 1 glont in cap. Si iarasi vorbim de realism. Ii golesc un incarcator in picioare si el e la fel de sprinten, daca tot vorbim de realism. Sau mai rau, moare la fel daca ii trag in talpa piciorului ca si cum moare daca ii trag in gat. C'mon...

    Sistem de damage bine implementat este in COD. Headshot = bye bye. Imi amintesc prin COD WaW parca ca mai scapam un glont in picioare si incepeau sa schioapate si sa se ascunda, unii inamici. Nu mai sunt implementata nivelele de dificultate cum erau odata. Tin minte jocurile de acum cativa ani, pe EASY puteam sa stau sa beau o cafea in timp ce trageau aia in mine, damage-ul era extrem de mic. Pe hard, totul devenea mult mai antrenant. Far Cry 1 de exemplu, se simtea CLAR diferenta intre nivelele de dificultate.

    Acum, vad ca e o tampenie generala la o gramada de jocuri. Ori e easy, ori e hard, cam tot aia e. Sniper Ghost Warrior, alta cretinatate la capitolul nivele de dificultate. Ma vedeau dintr-un capat in altu al jinglei printre iarba aia imensa boscheti si copaci. Bineinteles ca ei erau atat de departe incat eu nu ii vedeam. Si hell, ma omorau cu mitraliera, nu cu vre'un sniper.

    Ceva asemanator am sesizat la setarile grafice in jocurile de PC. Acuma ceva vreme, cand urcam un nivel de detaliu, imaginea era vizibila mai buna, iar numarul de FPS-uri, normal, scadea. Coboram o treapta, urcau fps-urile vizibil, calitatea imaginii se deteriora, cum era si normal. Acum la astea noi, am vazut o gramada de jocuri in care ca e LOW, ca e ULTRA HIGH, tot asa se vede si diferenta de 2-3 FPS-uri [deci scalabilitate zero pe diferite configuratii hardware].

    Tind sa cred ca undeva s-au prostit pe drum in goana dupa bani. Hai am inteles [desi nu am inteles] ca nu ii mai intereseaza PC-ul si nu mai pierd vremea sa finiseze treptele de calitate grafica, da' nici nivelele de dificultate nu mai is in stare sa le faca calumea?

    Noi marea majoritate suntem gameri casual, care joaca de divertisment. Iar un joc care te face sa arunci cu controlerul pe geam [am avut cateva care m-au dus in starea asta] nu e nici pe departe divertisment. Sunt jucator vechi de FPS-uri pe PC, am jucat pe minim normal / hardened cum ar veni orice FPS, pana in ultimul timp, cand cu sinceritate va spun, nu prea indraznesc sa dau mai mult de EASY pentru ca ma enervez.

  20. #20 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    La fel si mie imi place sa joc "pe easy", sa domine gameplay-ul si story-ul. Dar ii inteleg si pe cei care le place nivelul de dificultate ridicat, satisfactiile sunt pe masura cu fiecare level trecut sau boss eliminat. Tin minte bine la unul din jocurile preferate de pe nes, Ninja Gaiden ( 1,2,3 ) cat transpiram si cat imi plageam de mila dar si eliberarea si zambetul de camila perversa de la sfarsitul jocurilor. Apropo de dificultate Demon's Souls iti vine sa iti faci sepukku in fata PS3-ului ( asa cu ritualul aferent ) dar este un joc superb si imi pare rau ca sta pe raft si se pune praful pe el. Cel mai mult ma deranjeaza lipsa de save ( care pt. unii ii da si flavour jocului) dar din pacate timpul meu liber este limitat si random intr-o oarecare masura.
    Attached Images Attached Images camel-smile.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2011, 16:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts