Quote Originally Posted by MonkY View Post
insa aproape de fiecare data a fost vorba de cate un prototip aproape imposibil de replicat la scara larga (sau cu costuri extraordinar de mari - vezi Pioneer de 500GB din 2008).
Exact. A fost si un roman care a realizat ceva de genul, dar a ramas la stadiul de prototip. Nu neaparat din cauza costurilor - orice produs nou costa mult la inceput, imi amintesc si acum ca prin 97 un blank CD costa peste 100.000 lei - echivalentul a 10 lei noi de acum, insa cu un "twist" - un salariu mediu atunci era cam 3.000.000 lei (300 lei noi acum). Si nu era chiar la aparitie.

Insa odata adoptat si produs in masa acelasi produs scump la inceput se ieftineste. Asta e problema - produsul trebuie standardizat si adoptat de piata. Si nu cred ca un nou mediu optic va aparea inca, dintr-un singur motiv : BluRay-urile sunt inca scumpe si ofera destul spatiu pentru "aplicatiile" si "datele" actuale.

Mediile astea optice merg mana in mana cu formatele video.

CD : 352x288
DVD : 720x240
BluRay : 1920x1080

Probabil ca un disc nou va aparea odata cu un nou format video standard, probabil un intermediar intre Full HD-ul actual (1980x1080) si Ultra HD (7680x4320), pentru ca nu cred ca se va trece direct la Ultra HD.

Cu putin noroc (si mult marketing) eu zic ca discul respectiv va fi implementat si in PS4, iar consola PS4 va deveni si cea mai ieftina solutie de redare a filmelor de pe discul respectiv, asa cum PS2 a fost cea mai ieftina solutie de redat DVD-uri si PS3 a fost cea mai ieftina solutie de redat BluRay-uri.

Totul depinde acum de aliante si intelegeri, nu de capacitate, pret, etc. Degeaba vine cineva si scoate un disc ieftin si care poate stoca multe date daca nu are un colos in spate care sa-i produca discul si sa-l faca un standard.

Adica :

Quote Originally Posted by MonkY View Post
Conform declaratiei de presa, TDK paseaza mingea acum in curtea producatorilor: "Its commercialization depends on disc manufacturers". Hai Sony, Microsoft... Nintendo. Sariti, ca e suficient spatiu
Daca se ajunge la o intelegere e super. Daca apare si alt competitor o sa apara iar un razboi la formatelor (gen HD-DVD vs BluRay) si consumatorii vor pierde (discurile vor ramane la preturi mari, apar incompatibilitati, etc)