Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Diskul optic de 1TB - gata de lansare !

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Diskul optic de 1TB - gata de lansare !

    Well, de-a lungul timpului am auzit de diverse tehnologii si metode prin care capacitatea DVD-urilor si a BluRay-urilor a tot crescut... insa aproape de fiecare data a fost vorba de cate un prototip aproape imposibil de replicat la scara larga (sau cu costuri extraordinar de mari - vezi Pioneer de 500GB din 2008). De data aceasta insa, TDK a venit cu o solutie ingenioasa... un disk optic care la prima vedere pare a fi "gol". Atat de gol incat e transparent (asemeni "diskurilor" de protectie pe care le gasiti in pack-urile de CD-uri si DVD-uri). Insa nu va lasati inselati de transparenta sa, pentru ca de fapt in adancime vorbim de 16 straturi, fiecare capabil sa tina cate 32GB pe fiecare parte. Deci 512 x 2 = 1TB.

    Conform declaratiei de presa, TDK paseaza mingea acum in curtea producatorilor: "Its commercialization depends on disc manufacturers". Hai Sony, Microsoft... Nintendo. Sariti, ca e suficient spatiu

    Sursa: [Ceatec] TDK Develops 1TB-capacity Optical Disc -- Tech-On!
    Attached Images Attached Images tdk-1tb-1.jpg tdk-1tb-2.jpg

  2. #2 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Da de ce oare e transparent? Daca nu se poate pune nimic (ma refer la un strat de vopsea) pe el nu cred ca va avea succes.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cristi-dinu View Post
    Da de ce oare e transparent? Daca nu se poate pune nimic (ma refer la un strat de vopsea) pe el nu cred ca va avea succes.
    Nu cred ca produsul final va arata asa. Fata disk-ului nu are nicio importanta (la urma urmei se scrie pe spate, nu ?)... Probabil au pus asa (fara labels, printing and stuff) ca sa se vada ca nu e vorba de o simpla "vopsea" cum e cazul celorlalte blank-uri. Insa, vom trai si vom vedea... Cert este ca urmatorul PlayStation va fi cu diskuri optice de cel putin 10 ori mai mari decat BluRay-urile actuale

  4. #4 SP
    Member rZvFTW's Avatar
    optic drives bigger games! yay



    oricum ar arata sexy un dvd ca si ala legat de oglinda retrovizoare intro dacie

  5. #5 SP
    Member esop's Avatar
    wow! la ce tehnologie s a ajuns. tin minte si acum pe primul meu pc. cum aveam dischete din acelea mari sau casete cu jocuri. si uite acum ce a aparut. diskul de 1tb

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    insa aproape de fiecare data a fost vorba de cate un prototip aproape imposibil de replicat la scara larga (sau cu costuri extraordinar de mari - vezi Pioneer de 500GB din 2008).
    Exact. A fost si un roman care a realizat ceva de genul, dar a ramas la stadiul de prototip. Nu neaparat din cauza costurilor - orice produs nou costa mult la inceput, imi amintesc si acum ca prin 97 un blank CD costa peste 100.000 lei - echivalentul a 10 lei noi de acum, insa cu un "twist" - un salariu mediu atunci era cam 3.000.000 lei (300 lei noi acum). Si nu era chiar la aparitie.

    Insa odata adoptat si produs in masa acelasi produs scump la inceput se ieftineste. Asta e problema - produsul trebuie standardizat si adoptat de piata. Si nu cred ca un nou mediu optic va aparea inca, dintr-un singur motiv : BluRay-urile sunt inca scumpe si ofera destul spatiu pentru "aplicatiile" si "datele" actuale.

    Mediile astea optice merg mana in mana cu formatele video.

    CD : 352x288
    DVD : 720x240
    BluRay : 1920x1080

    Probabil ca un disc nou va aparea odata cu un nou format video standard, probabil un intermediar intre Full HD-ul actual (1980x1080) si Ultra HD (7680x4320), pentru ca nu cred ca se va trece direct la Ultra HD.

    Cu putin noroc (si mult marketing) eu zic ca discul respectiv va fi implementat si in PS4, iar consola PS4 va deveni si cea mai ieftina solutie de redare a filmelor de pe discul respectiv, asa cum PS2 a fost cea mai ieftina solutie de redat DVD-uri si PS3 a fost cea mai ieftina solutie de redat BluRay-uri.

    Totul depinde acum de aliante si intelegeri, nu de capacitate, pret, etc. Degeaba vine cineva si scoate un disc ieftin si care poate stoca multe date daca nu are un colos in spate care sa-i produca discul si sa-l faca un standard.

    Adica :

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Conform declaratiei de presa, TDK paseaza mingea acum in curtea producatorilor: "Its commercialization depends on disc manufacturers". Hai Sony, Microsoft... Nintendo. Sariti, ca e suficient spatiu
    Daca se ajunge la o intelegere e super. Daca apare si alt competitor o sa apara iar un razboi la formatelor (gen HD-DVD vs BluRay) si consumatorii vor pierde (discurile vor ramane la preturi mari, apar incompatibilitati, etc)

  7. #7 SP
    Member Mircea's Avatar
    super 1 TB niceeeeeeee

  8. #8 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Incredible, this is called EVOLUTION!

  9. #9 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Sounds good...parca prea bine ca sa fie adevarat...esti sigur ca e real?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by weriwulf View Post
    Sounds good...parca prea bine ca sa fie adevarat...esti sigur ca e real?
    Pai crezi ca-l prezentau ei la Ceatec Japan 2010 (unul din cele mai mari show-uri de tehnologie din Japonia) daca nu era real ? Sincer insa, nu stiu daca au facut si demonstratii de burnin' torrents or something like that

  11. #11 SP
    Member 5uNNy's Avatar
    Discul o sa fie scos mai mult ca sigur ..ce-i drept..iti bagi de toate pe 1TB si iti mai ramane si spatiu...dar am o nelamurire.. vis avis de rezistenta sa in timp..rezistenta la zgarieturi .Pentru ca stim bine ..ce este scos deja pe piata se poate uza destul de usor.Degeaba il scot pe piata daca gradul de uzura este acelasi.[parerea mea] sper totusi sa fie un disc gandit din toate punctele de vedere.

  12. #12 SP
    Junior Member KRATOS7's Avatar
    lolsa iti dea eroare de scriere la 50%.....tragedie curata

  13. #13 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by KRATOS7 View Post
    lolsa iti dea eroare de scriere la 50%.....tragedie curata
    Nu-i chiar asa o tragedie daca se intampla aia. Ai pierdut banii care i-ai dat pe disc. In schimb daca se intampla ce zice 5uNNy e grav. Ar fi logic ca discul sa fie mai durabil, din ce stiu BluRay-ul e mai rezistent ca si DVD-ul. Dar si asa il poti scapa pe jos sau te poti aseza pe el din greseala sau ... multe alte accidente se pot intampla. Si sa pierzi 1 TB de date nu e deloc placut.

    Daca mi-as scrie date importante pe discuri de 1 TB le-as scrie pe 2 discuri (mirror). O copie ar fi depozitata undeva in siguranta si nu m-as atinge de ea decat daca "originalul" pateste ceva nasol.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 16-03-2014, 19:52
  2. DiRT 2 este gata de lansare By DJ_Andrei in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 17-07-2009, 16:04
  3. Trine - gata de lansare By MonkY in forum Console News
    Replies: 31 Last Post: 17-07-2009, 09:57
  4. Bionic Commando Rearmed gata de lansare By Xtm in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 12-08-2008, 18:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts