Quote Originally Posted by h0stile View Post
daca as fi rau, as spune ca tocmai ti-ai demonstrat afirmatia. nu o sa fiu rau (si nici nesimtit asa ca te rog sa ma ierti pentru ce am spus mai sus) si o sa-ti reamintesc de valurile de romani care au plecat afara sa lucreze pentru diferite firme pe multe mii (de dolari de obicei pentru ca unii sunt in state insa stiu si oameni care lucreaza pe multe mii de lire in UK, nu in gaming insa programatori pentru diversi dezvoltatori de soft). sooo, romanul nu este limitat mintal, ci duce lipsa de un conducator/patron/sef care sa stie cum sa il struneasca si care sa il mobilizeze in acest sens. noi nu ducem lipsa de minti capabile sa gindeasca outside the box, ci de patroni dispusi sa le plateasca si sa le puna la munca IN ACEST DOMENIU, asa ca mintile capabile din pacate au plecat, iar cele care au ramas ori au avut motive puternice sa o faca ori vor sa fuga si ele.
Sa ma intelegi nu am zis ca toti romanii sunt limitati mintal , nici pe departe.

Unii romanii sunt limitati mintal si aici ca sa intelegi sa spun o povestioara pentru a imi sustine afirmatia: stiu cum se face educatia viitorilor IT-isti, material exista, oameni capabili exista, insa nu exista omongenitate si coerenta in materie. Prin urmare tot ce ni se preda consideram ca nu are legatura cu domeniul in discutie, nu avem acea deschidere, acea mentalitate ca uneori mai trebuie sa faci si singur unele conexiuni si sa incercam sa ne descurcam cu putinul avut. Acea deschidere care intr-adevar fi data de un lider sau un sef.

Desi exista o chestioara ce se leaga de games la mine in facultate este lasata la o parte, in favoarea firmelor precum Microsoft, Cisco, Oracle. In general asa se intampla tot ce cade in afara perceperii noastre este considerat ca fiind "anormal".

Sper ca nu am jignit pe nimeni