Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 111

Thread: Jocuri,pasiune sau dependenta?

  1. #21 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Eu nu sunt nici pasionat nici dependent. Sunt mai mult obsedat. De ce obsedat ? Pentru ca pur si simplu IUBESC jocurile. M-am nascut cu jocurile in brate. Din cauza jocurilor imi datorez numele de Luigi. Citesc reviewuri in fiecare zi, joc orice demo pot, ma informez despre stiri, ma uit la trailere, orice. E o singura problema. Nu am ce jocuri sa joc. Mai mult ma uit la ele decat sa le experimentez singur.

    Eh. Cand o sa cresc mare si o sa am banii mei o sa fiu un dependent de jocuri cu permis.

  2. #22 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Cred ca a vrut sa spuna ca nimeni de aici nu va spune altceva decat ca ii place sa joace si ca e o pasiune.

    Poate vrei sa zici sa auzi parerea cuiva care considera gamingul un hobby si nu o pasiune.
    Si acest lucru dar si cei care vad in a se juca o pierdere de vreme(putin probabil sa gasesc parere de genul acesta pentru ca suntem pe un site dedicat consolelor)Oricum ne lovim de parerea celor care spun acest lucru (persoane de alte generatii sau de ce nu si de persoane de varsta noastra),si care considera ca faptul ca te joci inseamna o pierdere de vreme, o imaturitate si ceva ce nu aduce bani ci din contra consuma.Aici cred ca putem considera si o diferenta de mentalitate dar si o diferenta de perceptie (sub o alta forma este privita industria jocurilor in SUA si sub alta forma este vazuta la noi)

    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Eu nu sunt nici pasionat nici dependent. Sunt mai mult obsedat. De ce obsedat ? Pentru ca pur si simplu IUBESC jocurile. M-am nascut cu jocurile in brate. Din cauza jocurilor imi datorez numele de Luigi. Citesc reviewuri in fiecare zi, joc orice demo pot, ma informez despre stiri, ma uit la trailere, orice. E o singura problema. Nu am ce jocuri sa joc. Mai mult ma uit la ele decat sa le experimentez singur.

    Eh. Cand o sa cresc mare si o sa am banii mei o sa fiu un dependent de jocuri cu permis.
    Sper ca visul tau sa se implineasca cat mai repede

  3. #23 SP
    Member Xristina's Avatar
    Ei considera o pierdere de vreme ca au alte pasiuni, faptul ca le plac calculatoarele nu implica si faptul ca se joaca.

    Diferenta majora intre noi si americanii sau japonezii este ca suntem limitaţi mintal uneori, nu gandim outside the box, asta unul la mana si doi la mana este ca suntem o populatie preponderent rurala. Cel putin din punctul meu de vedere, astept si alte pareri, poate ma insel. Comparatia romania - extern este irelevanta.

    Nu o sa ajungem piata vestica din urma decat daca cineva destept si cu bani dezvolta industria gaming la nivel local prin studiouri autohtone, jocuri facute exclusiv de romani etc.

    Dar nu o sa vedem asta prea curand...chiar deloc daca stau sa ma gandesc bine. Tot Ubisoft sau EA o sa isi deschida alte studiouri prin Meresti (inside joke).

    Cand o sa vad un studiou romanesc pe prima pagina din gamespot/gametrailer/edge magazine/game industry atunci o sa fiu cea mai fericita persoana de pe planeta.

  4. #24 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Ei considera o pierdere de vreme ca au alte pasiuni, faptul ca le plac calculatoarele nu implica si faptul ca se joaca.

    Diferenta majora intre noi si americanii sau japonezii este ca suntem limitaţi mintal uneori, nu gandim outside the box, asta unul la mana si doi la mana este ca suntem o populatie preponderent rurala. Cel putin din punctul meu de vedere, astept si alte pareri, poate ma insel. Comparatia romania - extern este irelevanta.

    Nu o sa ajungem piata vestica din urma decat daca cineva destept si cu bani dezvolta industria gaming la nivel local prin studiouri autohtone, jocuri facute exclusiv de romani etc.

    Dar nu o sa vedem asta prea curand...chiar deloc daca stau sa ma gandesc bine. Tot Ubisoft sau EA o sa isi deschida alte studiouri prin Meresti (inside joke).

    Cand o sa vad un studiou romanesc pe prima pagina din gamespot/gametrailer/edge magazine/game industry atunci o sa fiu cea mai fericita persoana de pe planeta.
    Pai, daca te face sa te simti mai bine, eu stiam ca Ubisoft Romania au facut portul pentru PC al jocului Peter Jackson's King Kong. In rest, nu prea stiu.

  5. #25 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    In Romania se urmareste castigul instant si fara prea mult efort. Imposibil sa gasesti un astfel de investitor.

    Specula cu valuta si imobiliare ii imbogateste dupa care banii ii "prosteste".

    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Pai, daca o sa te faca sa te simti mai bine, eu stiam ca Ubisoft Romania au facut portul pentru PC al jocului Peter Jackson's King Kong. In rest, nu prea stiu.
    Au facut si Silent Hunter si lucreaza si la Tom Clancy's HAWK (Productii romanesti in mare parte). Primul proiect la care au lucrat ca lumea, (dpdv al studioului, nu ma refer la portari aici) a fost Rayman 3D.

    Deci au ceva portofoliu cei de la Ubisoft, dar nu e o investitie autohtona. Xristina spunea ca ar vrea ca o firma romaneasca sa aiba realizari.

  6. #26 SP
    Member Xristina's Avatar
    Ai dreptate Khan. Modelul nostru in viata e Jiji Bekalii, nu geek-ul ala de John Carmack sau nebunul de McGee.

  7. #27 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Ei considera o pierdere de vreme ca au alte pasiuni, faptul ca le plac calculatoarele nu implica si faptul ca se joaca.

    Diferenta majora intre noi si americanii sau japonezii este ca suntem limitaţi mintal uneori, nu gandim outside the box, asta unul la mana si doi la mana este ca suntem o populatie preponderent rurala. Cel putin din punctul meu de vedere, astept si alte pareri, poate ma insel. Comparatia romania - extern este irelevanta.

    Nu o sa ajungem piata vestica din urma decat daca cineva destept si cu bani dezvolta industria gaming la nivel local prin studiouri autohtone, jocuri facute exclusiv de romani etc.

    Dar nu o sa vedem asta prea curand...chiar deloc daca stau sa ma gandesc bine. Tot Ubisoft sau EA o sa isi deschida alte studiouri prin Meresti (inside joke).

    Cand o sa vad un studiou romanesc pe prima pagina din gamespot/gametrailer/edge magazine/game industry atunci o sa fiu cea mai fericita persoana de pe planeta.
    Aflasem la un moment dat ca s-a constituit Federatia Romana De Jocuri(sau ceva de genul acesta ii zicea),si arata la ProTv reportaju ca se vor desfasura mai multe competitii la diferite jocuri.Ma gandeam ca uite in sfarsit un progres(reportajul era acum 2 3 ani).Am vazut ca au inceput sa se dezvolte competitii la nivel intern si sa avem o paritcipare la diferite jocuri pe PC la nivel extern.Sincer sa fiu,competitii la nivel de Console, in afara celor de la Malluri sau Hypermarketuri nu am prea auzit.
    Iar legat de un developer de gaming,da.Sunt ferm convins ca mana de lucru capabila si ultracalificata in domeniu avem destula.Capitalul(banii),asta cu criza ii o problema care peste cativa ani va fi doar o amintire.se vor dezvolta alte industrii se vor renunta la altele,si cine stie poate poate vom reusi si noi sa recuperam din terenul pierdut in fata vestului.SI sper,ca intr-o zi pe langa acestea,sa avem si noi in Romania,tara membra UE.XBOX LIVE.Totusi eu zic ca meritam ca tara si piata de desfacere acest lucru.

  8. #28 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Pentru mine gaming-ul este o obsesie dusă la extrem++. Așa a fost �ncă de la o v�rstă fragedă. Acum am 22 de ani.

    Eu mă joc zinlic (cu mici excepții) peste 17 ore. Ce mă joc? Orice și pe orice (�mi place ca atunci c�nd mă joc să ma enervez, pe mine niciodată nu mă vezi calm �ntr-un joc, orice mă enervează - de la o usă care nu se deschide la timp p�nă la o eroare de conexiune - vezi gears of war 2-). Da, am jucat �n cs 1.6 PGL, și �mi place gaming-ul competitiv și-l �ncurajez ori de c�te ori am ocazia. Cu prietenii? nu discut altceva dec�t games. Games, games, games.

    Dacă nu-mi merge un joc sau n-am acces la games...mă simt rău, mă doare capul, n-am poftă de m�ncare, n-am somn, sunt confuz, etc. - I need my damn games!

    Starea mea de spirit se schimbă des (foarte des) - aici sunt instabil Te-Hee - dacă jocul e sad...sunt și eu sad, dacă jocul e mai agitat sunt si eu agitat, etc.

    Da, am o educație - Liceul de muzică terminat, o facultate terminată, un master (primul an) + o altă facultate (�n ultimul an) - se poate...n-am dat niciodată educația pe games și totuși...nu pot fără ele.

    Da, mai am alte activități (nu multe - vezi rubrica sport and music -)...

    Ce să mai zic...cei care mă cunosc spun că sunt ok (Ice știe pasiunea mea pentru jocuri și alți prieteni...Doamne...c�nd am văzut că se-nchide WiTi...no comment).

    (heh, multe de zis...) - That's me.

    - cyber-Freak

    *p.s.

    ...păi visam noaptea-n somn tactici la Dead Rising cum să merg prin mall mai rapid și să evit unele zone. Și evident că erau bune

    *p.s. 2

    ...și-mi place să ascult piesa asta p�nă lesin -


    (cam la asta se rezumă - my love life -)

  9. #29 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Eu consider jocurile o mare pasiune si sunt intr-un fel obsedat pt. ca joc orice joc ma atrage astept cu nerabdare noi titluri.Osedat sunt,de jocuri nu si de scenele violente in care sare sange dintr-un om sau o creatura ca dintr-o fantana artezia.
    In cativa ani sper sa avem un post TV cu stiri despre gaming si alte discutii cum au americani

  10. #30 SP
    Member Xristina's Avatar
    Well exista Ginx, asta daca ai Boom sau UPC si of course ArenaTV.

  11. #31 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Pentru mine gaming-ul este o obsesie dusă la extrem++. Așa a fost �ncă de la o v�rstă fragedă. Acum am 22 de ani.

    Eu mă joc zinlic (cu mici excepții) peste 17 ore. Ce mă joc? Orice și pe orice (�mi place ca atunci c�nd mă joc să ma enervez, pe mine niciodată nu mă vezi calm �ntr-un joc, orice mă enervează - de la o usă care nu se deschide la timp p�nă la o eroare de conexiune - vezi gears of war 2-). Da, am jucat �n cs 1.6 PGL, și �mi place gaming-ul competitiv și-l �ncurajez ori de c�te ori am ocazia. Cu prietenii? nu discut altceva dec�t games. Games, games, games.

    Dacă nu-mi merge un joc sau n-am acces la games...mă simt rău, mă doare capul, n-am poftă de m�ncare, n-am somn, sunt confuz, etc. - I need my damn games!

    Starea mea de spirit se schimbă des (foarte des) - aici sunt instabil Te-Hee - dacă jocul e sad...sunt și eu sad, dacă jocul e mai agitat sunt si eu agitat, etc.

    Da, am o educație - Liceul de muzică terminat, o facultate terminată, un master (primul an) + o altă facultate (�n ultimul an) - se poate...n-am dat niciodată educația pe games și totuși...nu pot fără ele.

    Da, mai am alte activități (nu multe - vezi rubrica sport and music -)...

    Ce să mai zic...cei care mă cunosc spun că sunt ok (Ice știe pasiunea mea pentru jocuri și alți prieteni...Doamne...c�nd am văzut că se-nchide WiTi...no comment).

    (heh, multe de zis...) - That's me.

    - cyber-Freak

    *p.s.

    ...păi visam noaptea-n somn tactici la Dead Rising cum să merg prin mall mai rapid și să evit unele zone. Și evident că erau bune

    *p.s. 2

    ...și-mi place să ascult piesa asta p�nă lesin - YouTube - Silent Auction - Reasons to Love

    (cam la asta se rezumă - my love life -)
    Deosebit respect pentru Ronnie ,one truelly pasioned gamer,care duce arta gamingului spre cu totul alta stare.Eu il apreciez pe Ronnie, desi sunt oameni care nu i inteleg pasiunea dusa la extrem.Este optiunea lui de a juca zi de zi,de a face din aceastra activitate, Oxigenul zilnic.Sper ca Ronnie sa reuseasca sa imbine aceasta pasiune cu cariera lui.Ronn este un tip inteligent,care are un viitor stralucit.Vreau sa mai atrag atentia asupra unui lucru.Sunt foarte multi oameni,gameri inteligenti care au pasiunea acasta de gaming,pasiune care iti dezvolta multe aptitudini.Eu sustin ca pasiunea de a juca,iti dezvolta multe calitati.

  12. #32 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Well exista Ginx, asta daca ai Boom sau UPC si of course ArenaTV.
    Bestial site...THX.

  13. #33 SP
    Member zaice's Avatar
    Este bine ca incep sa fie si in Romania televiziuni online dedicate jocurilor.Totusi ramane intrebarea pe cand niste magazine dedicate consolelor?La noi la Cluj (chiar discutasem cu Ronnie subiectul asta,si cu cineva care lucrase in cadru magazinului)s-a dat drumul unui magazin numit WITI,magazin care face parte din reteaua Intend (Intend fiind un magazin puternic din Cluj Napoca de calculatoare si cu filiale prin tara).Sa va imaginati o incapere cam pana in 50 de mp2,in care pe o parte era situat un lcd de 80 cm ,cu un WII ,te imbina sa te joci sa incerci sistemul,apoi in alta parte era un stand cu jocuri originale atat xbox,ps3,wii,cat si diferite accesorii.Problema e ca nu a tinut decat vreo 2 3 luni(magazinul s-a deschis intr-o vara,deci cum era lumea plecata in vacanta nu prea au fost multi clienti).Magaznul s-a inchis, probabil si pe motivul inceperii crizei fiannciare.Oricum daca s-ar incepe in tara cu magazine dedicate consolelor,cu introducerea xbox live cat si store la ps,cu organizarea de turnee exclusiv consolelor,poate ca industria in Romania ar mai prinde din terenul pierdut in fata celor din vest.Sa dperam ca aceasta criza nu va dura mult si se va deschdie piata si investitiile.

  14. #34 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Nu pot spune ca sunt dependent de jocuri, insa imi plac la nebunie. Dependent sunt de cumparaturi. Nu ma mai pot opri. Nu exista zi in care sa nu ma gandesc sa-mi cumpar cate un joc, o consola sau un nou AF. Nu trece o saptamana fara sa-mi iau cate ceva. Cum in ultimii ani am achizitionat mai multe platforme, acum nu prea mai fac fata pe toate fronturile. Am perioade insa. In ultimul timp mi-am luat mai multe pentru DS, iar in urmatoarele luni voi investi in XBOX 360.

  15. #35 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    Nu pot spune ca sunt dependent de jocuri, insa imi plac la nebunie. Dependent sunt de cumparaturi. Nu ma mai pot opri. Nu exista zi in care sa nu ma gandesc sa-mi cumpar cate un joc, o consola sau un nou AF. Nu trece o saptamana fara sa-mi iau cate ceva. Cum in ultimii ani am achizitionat mai multe platforme, acum nu prea mai fac fata pe toate fronturile. Am perioade insa. In ultimul timp mi-am luat mai multe pentru DS, iar in urmatoarele luni voi investi in XBOX 360.
    Da, este destul de greu sa faci fata pe toate fronturile,din toate punctele de vedere,atat din punct de vedere pecuniar(cash),cat si din perspectiva aparitie jocurilor.Oricum eu zic ca idealul oricarui gamer este sa le aiba pe toate cele mari(Xbox,wii,sony)si de ce nu sa aiba si portabile

  16. #36 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Pentru mine gaming-ul este o obsesie dusă la extrem++. Așa a fost �ncă de la o v�rstă fragedă. Acum am 22 de ani.

    Eu mă joc zinlic (cu mici excepții) peste 17 ore. Ce mă joc? Orice și pe orice (�mi place ca atunci c�nd mă joc să ma enervez, pe mine niciodată nu mă vezi calm �ntr-un joc, orice mă enervează - de la o usă care nu se deschide la timp p�nă la o eroare de conexiune - vezi gears of war 2-). Da, am jucat �n cs 1.6 PGL, și �mi place gaming-ul competitiv și-l �ncurajez ori de c�te ori am ocazia. Cu prietenii? nu discut altceva dec�t games. Games, games, games.

    Dacă nu-mi merge un joc sau n-am acces la games...mă simt rău, mă doare capul, n-am poftă de m�ncare, n-am somn, sunt confuz, etc. - I need my damn games!

    Starea mea de spirit se schimbă des (foarte des) - aici sunt instabil Te-Hee - dacă jocul e sad...sunt și eu sad, dacă jocul e mai agitat sunt si eu agitat, etc.

    Da, am o educație - Liceul de muzică terminat, o facultate terminată, un master (primul an) + o altă facultate (�n ultimul an) - se poate...n-am dat niciodată educația pe games și totuși...nu pot fără ele.

    Da, mai am alte activități (nu multe - vezi rubrica sport and music -)...

    Ce să mai zic...cei care mă cunosc spun că sunt ok (Ice știe pasiunea mea pentru jocuri și alți prieteni...Doamne...c�nd am văzut că se-nchide WiTi...no comment).

    (heh, multe de zis...) - That's me.

    - cyber-Freak

    *p.s.

    ...păi visam noaptea-n somn tactici la Dead Rising cum să merg prin mall mai rapid și să evit unele zone. Și evident că erau bune

    *p.s. 2

    ...și-mi place să ascult piesa asta p�nă lesin - YouTube - Silent Auction - Reasons to Love

    (cam la asta se rezumă - my love life -)
    Man, las-o mai usor. Cred ca exagerezi. Si nu exagerezi putin, exagerezi foarte mult.
    OK...Am inteles ca ai 22 de ani - presupun ca inca esti intretinut de parinti(doar o presupunere, no offence). In acest caz, te gandesti ce vei face mai tarziu? Ce vei munci? Cu ce te vei intretine?
    Si eu sunt obsedat de jocuri. Doar am mers pana la Budapesta pentru MGS4 in ziua lansarii(desi il aveam comandat de pe shopto). Dar sunt si voi ramane cu picioarele pe pamant fara sa imi uit prioritatile. Nu stiu daca e sanatos pentru tine, dar sfatul meu este s-o iei mai usor. Mult mai usor!!

  17. #37 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Man, las-o mai usor. Cred ca exagerezi. Si nu exagerezi putin, exagerezi foarte mult.
    OK...Am inteles ca ai 22 de ani - presupun ca inca esti intretinut de parinti(doar o presupunere, no offence). In acest caz, te gandesti ce vei face mai tarziu? Ce vei munci? Cu ce te vei intretine?
    Si eu sunt obsedat de jocuri. Doar am mers pana la Budapesta pentru MGS4 in ziua lansarii(desi il aveam comandat de pe shopto). Dar sunt si voi ramane cu picioarele pe pamant fara sa imi uit prioritatile. Nu stiu daca e sanatos pentru tine, dar sfatul meu este s-o iei mai usor. Mult mai usor!!

    Eu cred ca ideal pentru Ronan ar fi sa lucreze intr-un studio de productie de jocuri (programator,designer etc).Prin acest fapt ar putea sa se si intretina si sa-si continue pasiunea.In privinta sanatatii,ii dau dreptate lui Raskolnikov ca trebuie sa avem grija,pentru ca in timp se simte aceasta uzura.Dar este optiunea lui Ronan

  18. #38 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Ma rog, 17 ore pe zi mi se pare un pic cam mult... Dar daca are timp si bani... Si eu m-as juca cam 4-8 ore pe zi daca as avea timp si as fi odihnit! Pff, si acum mai pierd nopti si ma culc pe la 2-3, insa a doua zi numai eu stiu cat ma chinui!

  19. #39 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Diferenta majora intre noi si americanii sau japonezii este ca suntem limitaţi mintal uneori, nu gandim outside the box
    daca as fi rau, as spune ca tocmai ti-ai demonstrat afirmatia. nu o sa fiu rau (si nici nesimtit asa ca te rog sa ma ierti pentru ce am spus mai sus) si o sa-ti reamintesc de valurile de romani care au plecat afara sa lucreze pentru diferite firme pe multe mii (de dolari de obicei pentru ca unii sunt in state insa stiu si oameni care lucreaza pe multe mii de lire in UK, nu in gaming insa programatori pentru diversi dezvoltatori de soft). sooo, romanul nu este limitat mintal, ci duce lipsa de un conducator/patron/sef care sa stie cum sa il struneasca si care sa il mobilizeze in acest sens. noi nu ducem lipsa de minti capabile sa gindeasca outside the box, ci de patroni dispusi sa le plateasca si sa le puna la munca IN ACEST DOMENIU, asa ca mintile capabile din pacate au plecat, iar cele care au ramas ori au avut motive puternice sa o faca ori vor sa fuga si ele.

    ma uit la alte tari din europa gen ungaria si cehia. incet, incet apar studiouri care la inceput se limiteaza la arcade-uri (publicate pe diverse portaluri) sau browser games. sunt unii care incep mai de sus (probabil in functie de buget) si pleaca din prima cu un joc de NDS sau PSP sau chiar Wii/PC. la ei se poate pentru ca, asa cum s-a mai spus, nu se urmareste 'tunul', profitul imediat, ci dezvoltarea pe termen lung. important aici e sa ai un portofoliu ca apoi sa fii luat in considerare pentru o licenta de NDS/Wii/PSP si sa iti faci astfel intrarea, iar pe tot parcursul acestui timp, patronul trebuie sa mentina compania pe linia de plutire. so, asa ceva nu va fi niciodata posibil in Romania daca mentalitatea nu se va schimba, iar dupa cum merg lucrurile nici nu sunt semne de imbunatatire.

    lasind la o partea mentalitatea de 'tun', de ceva timp a mai aparut inca un motiv si anume asa zisa criza financiara pe care unii o simt mai mult, iar altii mai putin. problema pentru cei mici este ca asta duce la un mediu instabil, mediu in care toate prognozele de marketing facute pina acum, brusc nu se mai aplica. cei mari, chiar daca au si ei astfel de probleme, isi mai permit sa redirectioneze fonduri sau in cazuri mai grave sa inchida studiori (ceea ce a cam inceput sa se intimple), asa ca ei vor gasi metode sa ocoleasca oarecum momentul de criza, insa cei mici nu vor rezista prea mult pe piata fara contracte ferme. daca mai iei in calcul si faptul ca 'momentul' de criza va dura aprox 5-6 ani (inclusiv 2008), e clar ca in Romania nu se va petrece nimic semnificativ in tot acest timp (poate un miracol ca ceva mai prejos nici gind).

    partea a treia si probabil ultima este ca in Romania mediul este instabil si inoportun unei dezvoltari in acest domeniu pentru ca si legislatia e cum e. dupa cum vedeti si voi, cu fiecare guvern care vine efectiv 'la putere' (pentru ca la noi se guverneaza prin ordonante de urgenta), mereu se schimba cite ceva. neavind traditie in acest sens (cum se intimpla in alte tari din EU sau in Japonia), nici nu vin fonduri (de la fundatii sau de la stat) care sa sprijine astfel de initiative independente. neexistind nici suport din partea statului, nici din partea societatii civile cum se spune si nefiind nici oameni capabili care sa puna un proiect pe picioare (pentru ca majoritatea sunt plecati afara) NU AVEM NICI O SANSA sa vedem numele unei firme romanesti pe vreun site de gaming din afara si ma gindesc la cele europene gen eurogamer pentru ca cele mentionate de tine tind sa promoveze developeri/publisheri din US/UK/JP si mai putin din EU/RU.

    Revenind la subiectul topicului (scuze pentru offtopic insa am tinut mortis sa raspund afirmatiei pe care a facut-o Xristina), sunt de parere ca avem nevoie de dependenti. Si eu am fost dependent si chiar faceam urit acu citiva ani daca nu imi administram portia de gaming in fiecare zi, insa din momentul in care am inceput sa redactez stiri si sa urmaresc sursele presei de gaming am devenit din ce in ce mai preocupat de viitorul pasiunii mele, decit de prezentul ei. practic, as putea spune ca diferenta dintre dependenta si pasiune este una temporala. dependenta o traiesti numai in prezent pentru ca in acel moment traiesti numai pentru a obtine rezultatul pe care ti-l doresti prin metodele pe care le cunosti. pasiunea presupune aceleasi metode insa te distantezi oarecum de subiect si devii preocupat si de alte aspecte pe care nu le-ai sesizat in momentul in care erai dependent. as spune ca e mai bine sa treci de la dependenta la pasiune pentru ca in acest fel evoluezi si treci prin toate etapele necesare. o pasiune fara sa aiba la radacina o samanta de dependenta este ceva trecator. cind insa stii de unde ai plecat, atunci ai intotdeauna drumul clar in fata, iar unii stiu chiar si unde vor sa ajunga.

  20. #40 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Foarte pertinente argumentele lui h0stile. As avea de adaugat doar cateva remarci: Neavand traditie si know-how, romanii vor trebui mai intai sa lucreze pe matricile occidentale inainte de a putea dezvolta ceva innovator pe cont propriu. De aceea, daca cineva va avea curajul sa investeasca serios in aceasta industrie in Romania va avea o serioasa problema cu personalul. Singurii care se pricep cat de cat in Romania sunt cei care lucreaza la cateva sucursale straine, insa nici acestia nu lucreaza in prima liniie, acolo unde se creioneaza deciziile si se iau hotararile importante.

    In al doilea rand, produsul va trebui vandut pe pietele occidentale/asiatice, unde costurile de promovare si concurenta fantastica traseaza niste coordonate foarte stricte. Dupa cum spunea si Vlad, ca sa intri pe piata iti trebuie o licenta pentru o platforma, iar pentru licenta un portofoliu consistent. Imaginati-va cat ar trebui investit si cat timp ar trebui sa treaca pentru ca cineva sa ajunga la un nivel cat de cat acceptabil. Etapele nu se pot arde iar tunurile sunt aproape imposibile in aceasta industrie.
    Cat despre statul roman nici nu mai are rost sa vorbim! Pai noi nu avem autostrazi si va asteptati sa se investeasca in gaming? Daca are cineva timp sa se uite pe proiectiile bugetare anterioare va vedea ca fondurile pentru cercetare sunt foarte mari, pastrand un trend ascendant de la an la an. Insa nici nu vreti sa stiti pe ce se duc acesti bani!

    In fine, Romania nu exista pe harta gaming-ului mondial si datorita nivelului pirateriei. Adaugati la aceasta faptul ca tot ce se cumpara este 99% importat, si veti avea tabloul complet. Nu avem nici macar suport local pentru toate platformele, ce sa mai vorbim de produse autohtone… Cu toate acestea, romanii se joaca la greu. Majoritatea pe PC, unde este cel mai usor de piratat. Treptat, vor incepe sa cumpere din ce in ce mai mult, pe masura ce mentalitatile se vor schimba. Atunci se vor produce si schimbarile pe care le asteptam.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pasiune pentru locuri parasite By Teo in forum Offtopic
    Replies: 9 Last Post: 07-05-2014, 22:36
  2. Replies: 54 Last Post: 24-04-2009, 06:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts