Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cum considerati operatiunea de grupare cate 5 ptr a cupara jocuri de pe PSN?

Voters
47. You may not vote on this poll
  • Imoral ...dar ok..apelez/as apela la ea

    7 14.89%
  • Imoral .. comportament de "romanash"

    17 36.17%
  • Moral .. dar nu ma intereseaza PSN

    6 12.77%
  • Moral .. si e ok operatiunea de grupare/schimb

    17 36.17%
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 55

Thread: Imoral sau Moral cumparaturi in grup de pe PSN sau schimbul de jocuri

  1. #1 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar

    Imoral sau Moral cumparaturi in grup de pe PSN sau schimbul de jocuri

    OK..dezbateti aici va rog aceasta "problema" si am rugamintea sa lasati topicul principal clean pentru doritori
    Aici veti putea vb despre cat castiga programatorii pentru un respectiv joc si daca il impartiti/schimbati cat pierde..etc etc
    Va multumesc

  2. #2 SP
    Member Imouthes's Avatar
    Quote Originally Posted by Hyp View Post
    OK..dezbateti aici va rog aceasta "problema" si am rugamintea sa lasati topicul principal clean pentru doritori
    Aici veti putea vb despre cat castiga programatorii pentru un respectiv joc si daca il impartiti/schimbati cat pierde..etc etc
    Va multumesc
    Castigul programatorilor nu sta in cei cativa dolarei "pierduti" cu ocazia impartirii/schimbarii de jocuri. Pentru jocurile sau DLC-urile disponibile pe Store se pierde putin timp/resurse de catre companii. Castigurile vin din proiectele ample. Eu unul sunt pentru impartire/schimbare. Imouthes - programator

  3. #3 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Eu sincer cred ca ideea de downloadat pe 5 console a fost gandita ca in caz ca se strica consola si o schimbi, sau cat timp e la reparat si ai primit un replacement (nu ca ar fi cazul in Romania, dar se practica), sau faci un upgrade de la 40gb la 60gb pt compatibilitate, sa poti sa downloadezi jocul si sa te bucuri de el in continuare.

    Acestea fiind spuse.... nu mi se pare imoral sa downloadezi jocul si pe consola unui prieten cand te duci pe la el, sa va jucati amandoi, ca sa-i arati cum e, sau doar ca pentru o favoare, etc.

    Insa sa faci din asta un obicei, si sa downloadezi fiecare joc in ideea ca il vei imparti cu inca 4 persoane doar ca sa faci e economie (nu tocmai mare) de bani mi se pare imoral.

  4. #4 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    un raspuns super ok in contradictie cu opinia mea...asa da !! nu sunt de acord cu parerea ta insa mi-a placut cum ai expuso

  5. #5 SP
    Member DraZziW's Avatar
    zicea Raskolnikov ca asta e mentalitate romana, insa cred ca nu stie cum se fac economii in Germania

  6. #6 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by DraZziW View Post
    zicea Raskolnikov ca asta e mentalitate romana, insa cred ca nu stie cum se fac economii in Germania
    nici eu nu stiu. imi dai cateva exemple?

  7. #7 SP
    Member DraZziW's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    nici eu nu stiu. imi dai cateva exemple?
    duc baxuri de PETURI inapoi la un magazin care e la 20 km departare pt 5 eurocenti per sticla; cand se termina gelu de dush il mai folosesc o sapt bagand apa in sticla, dusuri de 2 minute, sunt o multime.
    Nu vb de familii sarace si o fac din experienta

  8. #8 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by DraZziW View Post
    duc baxuri de PETURI inapoi la un magazin care e la 20 km departare pt 5 eurocenti per sticla; cand se termina gelu de dush il mai folosesc o sapt bagand apa in sticla, dusuri de 2 minute, sunt o multime.
    Nu vb de familii sarace si o fac din experienta
    ma asteptam sa imi dai exemple de "imoralitate economica".

    iar ca sa raspund aici pentru celalalt thread, ar trebuie sterse din start astfel de initiative.

  9. #9 SP
    Member Cata25's Avatar
    Dacă tu ai bani, bine frate, cumpără-ți tu jocuri singur, dar din moment ce asta este permis de Sony, care pierde bani, cine te crezi tu să comentezi porcării dastea?

  10. #10 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by Cata25 View Post
    Ar trebui să-ți dai o palmă.
    Dacă tu ai bani, bine frate, cumpără-ți tu jocuri singur, dar din moment ce asta este permis de Sony, care pierde bani, cine te crezi tu să comentezi porcării dastea?

    am incercat sa nu postez dar totusi.... ai avut bani sa iei un PS3? ai bani de jocuri? ce draq te mai uiti la 30 roni pe bune acum. aici nu e vorba ca nu ai bani ci unii nu stiu cum sa isi faca prioritati in a cheltui banii pe care ii au. sau tu ai impresia ca toti care au PS3 si jocuri aferente sunt nababi? nu, dar stiu cum sa isi creeze prioritati in a investi in consola lor.

    hai sa vedem judecata (ca dincolo m-am lamurit si multi stiu povestea cu colectia )

    detin 2 PS3 si 124 de jocuri + 7 de PSN si content cumparat de ~300$ totul in decurs de 1 an. colectia si poze in semnatura .

    prietenii stiu si ce salariu am si ce eforturi fac. asta ce inseamna ca am bani? sunt nabab?

    cand unii sunt corecti si fac eforturi sa isi achizioneze ceva este normal sa comenteze. una este sa dai unui prieten un content un joculetz si alta e deja sa faci din asta o regula ca daca este de la Sony e ok. si mie mi-ar place sa am tot contentul la GH si RB, dar din pacate este prea mult si nu pot lua tot. si atunci fac selectie.

    nu iti permiti, FA SELECTIE !!!

    cheers

  11. #11 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    Nu este ceva tipic rom�nesc,dar la noi mai toata lumea o practica
    Si eu am facut la inceput traduri,si acum daca ps3-u meu moare(doamne fereste) nu mai pot activa accountu pe un alt ps3, trebuie sa rog pe toti care am facut trade sa intre pe ps3, sa scrie din nou contu si sa intre in acount management, deactivate sistem.Pana ii caut...
    Recomand ce'i care doriti sa face traduri sa faceti doar cu prieteni care ii stiti in viata de zii cu zii sau prieteni vechi online si nu mai mult de 2 ca daca paceste ceva ps3-u si nu mai poate fi aprins pentru a deactiva sistemu tot acel content devine null...

  12. #12 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by Hyp View Post
    un raspuns super ok in contradictie cu opinia mea...asa da !! nu sunt de acord cu parerea ta insa mi-a placut cum ai expuso
    ai deschis discutia insa nu ai pus pe masa propriile tale argumente. te rog sa o faci ca sa inteleg si eu (si poate si altii) de ce nu esti de acord cu el.

  13. #13 SP
    Senior Member Minimize's Avatar
    Eu personal am incercat sa cumpar de pe PS-Store dar nu am reusit (am folosit mastercard) ; in schimb am apelat la un prieten bun care si el are PS3 is isi cumpara content de pe PS-store in mod regulat. Avem cam aceleasi gusturi in jocuri si de aceea se intampla ca ce isi cumpara el sa am si eu nevoie, de aceea el cumpara prin cardul lui iar eu ii dau banul si impartim costurile.
    Daca este imoral? Da este imoral din start , nu e ca si cand cineva ti-ar imprumuta un film original sa il vizionezi dar sincer nu stiu daca ne permitem sa nu facem lucruri de genul asta (downloadam mp3-uri, filme etc.) si nu este nimeni pe site-ul asta care sa nu fi facut asa ceva.
    Atata timp cat PS-Store content este shared (fie si intre prieteni) este impotriva regulilor Sony deci...

  14. #14 SP
    Member Nonelito's Avatar
    Cum explica Minimize, mi se pare ok daca faci asta intre 2 prieteni, in special daca unul dintre ei nu reuseste/nu are card etc. Dar de aici pana la a face ceva organizat, cate 5, sa downloadam in grup tot PSN-ul, e cale lunga.

  15. #15 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Am cautat nitel despre subiect si am gasit asta:

    Sony announced that players who download games from PlayStation's online shop can share them on up to five other PS3 machines.
    If a player logs into his PlayStation 3 account on a friend's system, he can download any game he has already purchased. "You can send that content to four other friends for that initial investment," said Tretton. "We want to get the game in as many hands as possible."
    "It's not about generating profits at each and every interaction with the consumer," he said. "I think that really offsets the argument that says, 'Wow, that's a really pricey system.'"

    Ce-i drept e antic articolul, de prin 2006, insa vad ca au sustinut chestia asta, lucru la care nu ma asteptam. Apropo Jack Tretton e presedintele Sony Computer Entertainment of America (SCEA)

    Are cineva un link unde pot citi conditiile de download? Ca nu gasesc si n-am acces la PS3 momentan. Sunt curios sa vad cum exact explica ei limita de 5 console pe care poate fi descarcat un joc.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon... sa-mi spun si eu opinia despre toata nebunia asta:

    1. Daca ai avut bani de PS3 si nu ai bani de arcade-uri si alte joculete la preturi minime de pe PSN, atunci ai probleme. E ca si cand ti-ai cumpara BMW si nu ai bani de benzina.

    2. Sa nu va speriati in momentul in care va veti trezi cu consolele banate pe PSN. Sony isi rezerva acest drept in cazul in care nu ati respectat termenii si conditiile atunci cand faceti sign up. Si daca veti citi acolo, aveti ceva de genul "Terms of Service for the Playstation Store - You are not allowed to give out your sign-in ID or any information that would allow another user to access the Playstation Store through your ID information". Adica fix ceea ce faceti prin acest "sharing". In alti termeni, nu respectati conditiile.

    Parere personala: nu este ok din punct de vedere etic si moral. Ca este ilegal sau nu, fiecare interpreteaza cum doreste. Insa cand vom vedea primul val de ban-uri de la Sony, sa nu ne miram. Totodata, ma face sa imi para rau de petitia facuta in favoarea Romaniei... Acum vedeti de ce noi nu meritam sa avem Store ? Pentru ce ? Pentru o tara unde pirateria inseamna 90% ? Well, am zis-o de fiecare data, fiecare face cum doreste la el acasa... insa despre schimbul de ID-uri si parole o sa va rog sa discutati doar pe Private. Aici respectam regulile jocului. That's all. Carry on !

  17. #17 SP
    Member Cata25's Avatar
    Și de unde știe Sony că Hyp nu e prieten cu mine și se loghează el pe contul lui de pe consola mea?

  18. #18 SP
    Member Witchalok's Avatar
    @Cata25: Asta era atunci. Intre timp e posibil sa se fi schimbat TOS. Ce-i drept rar le citesc, insa acum cand vreau nu le gasesc.

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Cata25 View Post
    Și de unde știe Sony că Hyp nu e prieten cu mine și se loghează el pe contul lui de pe consola mea?
    E atat de simplu... Fiecare consola are un hardware id. Crezi ca e greu de observat ca sunt 5 console diferite care se folosesc de acelasi id ? Ca sa nu mai vorbim ca se vede instant ca sunt 5 IP-uri diferite, 5 MAC-uri diferite. Culmea, toate venind din Romania, toate folosind acelasi card, toate downloadind de 5 ori acelasi joc. Come on...

    De fapt... cine sunt eu sa comentez ? Daca vrea omul sa fure, fura indiferent de legi, termeni si conditii, numarul de ip-uri & stuff like that. Desi nu inteleg cum e sa ai 1800 RON sa dai pe un PS3 si sa nu ai 15-50 RON pentru un joc. Repet... don't buy a BMW and cry about gas price !

    P.S. Ma gandesc ce-ar zice un developer al carui titlu s-ar vinde de 5 ori mai putin decat ar fi normal... Probabil ca ar zice "Screw them... no more sequel for this one !"

  20. #20 SP
    Member Cata25's Avatar
    C�nd am luat eu consola era 15 mil (chiar 13 la playcom)
    Oricum, mie �mi place să fiu șmecher, și să-mi cheltuiesc banii cu grijă.
    C�nd nu e ilegal, ci doar imoral (ziceți voi), de ce să dau 30$ pe burnout c�nd pot să pun 6$ cu �ncă 4 băieți?
    Dar oricum, mulți �ncă mai cumpără jocuri cu 3 mil, deci le �nțeleg �ntr-un fel oftica c�nd se g�ndesc că noi ne grupăm iar ei dau singuri 30$...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. PSN UK sau US? By Drxam in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 6 Last Post: 12-10-2014, 19:15
  2. Card pentru cumparaturi PSN By Xcessive in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 8 Last Post: 07-08-2010, 01:14
  3. Impartirea jocurilor PSN cu prietenii, legal sau nu ? By Srachi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 11 Last Post: 27-08-2008, 11:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts