Well... daca pe PC-uri era posibil "Play using 3D glasses" (cu ajutorul 3d Vision de la nVidia sau tri3D de la Ati), de cand cu update-urile de firmware pentru PS3 si Black Ops (pt. Xbox 360) acum avem si posibilitatea de a ne juca si pe console in 3D. Prin urmare, e timpul sa deschidem un thread pe aceasta tema... ca de obicei, cu pro si contra

Atentie, nu ma refer aici la ochelarii 3D pasivi (de exp. ochelarii cu lentile colorate) ci la cei activi (active shutter glasses)... diferenta dintre cele 2 tehnologii fiind "de la cer la pamant" !

Bon... daca pentru PC-uri era mai simplu, fiind necesar un kit tip 3D vision si un monitor capabil sa afiseze rezolutii la 120Hz... la console e un pic mai expensive, fiind necesar un TV 3D si ochelarii de rigoare. Am observat ca recent au aparut kituri de ochelari care se pot lega la orice TV 2D clasic (insa nu pot sa confirm cat de ok se vad).

In cazul meu, am pus mana pe "top of the line" plasma de la Panasonic... un 50VT20... si au inceput "cautarile". Prima problema de care m-am lovit a fost "NO 3D ANYWHERE !". Indiferent ce setari faceam, nici de pe PS3 nici de pe Xbox 360 nu reuseam sa scot 3D pe TV. La intrebarile mele "meseriasii" in domeniu (vai de capul reprezentantilor de vanzari sau service din Romania) au spus ca "NU SE POATE 3D FARA CABLU HDMI 1.4 !". Bineinteles ca degeaba am incercat eu sa le explic ca atat PS3-ul cat si XBOX 360-ul, chiar daca ar avea atasate cabluri HDMI 1.4, iesirile lor sunt tot HDMI 1.3.

Ca sa nu va mai tin in suspans, am descoperit singurel care era problema. Nu toate porturile HDMI ale TV-ului sunt "3D Ready". Bizar... dar pur si simplu HDMI 1 nu accepta 3D si pare a fi un port dedicat set-top-box-urilor. Trecut pe portul 2 HDMI, vad in sfarsit optiuni gen "Play in 3D". Eat that, you tech smarties !

Sa trecem la scurta mea "incursiune" in 3D. Pe PS3 am luat Wipeout HD 3D Demo, Motorstorm Pacific Rift 3D Demo... si spre surpriza mea... Super Stardust HD (pe care-l aveam full) si-a facut un update penru a rula in 3D. Pain am inteles ca mai are un update pt. 3D, insa la mine nu a vrut sa se updateze nici dupa cateva ore de asteptari (damnit).

Dintre toate cele 3, Motorstorm mi s-a parut cel mai ok in 3D. Chiar iti creeaza adancimea necesara... iar pamantul aruncat "in fata" iti da o senzatie interesanta. Wipeout parca mai mult ma incurca in 3D, dar cum nu sunt un fan al genului astuia de joc, nu pot sa ma pronunt. Super Stardust e iarasi interesant, functia de 3D aducand ceva mai multa adancime... existand chiar si optiunea de a creste sau reduce efectul 3D. Explozia navei te face sa duci mainile la ochi... nu altceva

Pe Xbox 360 nu am avut decat Black Ops pentru a testa 3D-ul... rezultatul fiind mai mult decat neplacut. Nu numai ca TV-ul nu a stiut sa intre in 3D automat (a trebuit setat manual), dar parca a trecut totul intro rezolutie mult mai mica... s-au pierdut din detalii... Din pacate, dupa 2 minute m-a luat durerea de cap si am renuntat la el. O sa mai incerc... poate iese un update or something pt. el.

So, asta ar fi mica mea trecere prin 3D-ul de pe console. Nimic senzational... nimic care sa te faca sa vrei sa-ti cumperi neaparat un astfel de TV (pe care eu am pus mana datorita calitatii imaginii in 2D... 3D-ul fiind un bonus sau o asigurare pt. viitorul apropiat).

Daca mai stiti alte jocuri cu suport 3D (repet, nu anaglyph & co.) please let me know si incerc sa fac o mica trecere in revista. Also, sunt curios de experientele voastre 3D si consolele...

Happy 3D Gaming !