Scopul meu este sa ascult muzica in format 2.1 (2 boxe front si un subwoofer).

Am o placa de sunet xonar D2x si un receiver AVR 1306. Pot conecta placa de sunet la receiver cu ajutorul a 2 cabluri jack-2rca (1 cablu pt front si un cablu pt center&subwoofer) datorita intrarii exterior in (in coltul din stanga jos http://www.avforums.com/forums/attac...e-p1010641.jpg ), iar subwoofer-ul la receiver cu un cablu coaxial. Pana aici totul e ok.

Vreau sa imi iau insa un receiver care sa stie decodare dts si dolby HD si uitandu-ma pe net la pozele care arata spatele receiver-elor, am vazut ca acea doatare "ext in lipseste" cam la toate modelele noi. Eu nu am gasit decat 2 solutii:
1. conectez subwoofer-ul la receiver cu cablu coaxial, iar legatura intre placa de sunet si receiver o fac cu un cablu digital optic sau coaxial, caz care nu ma incanta deloc pt ca sunt sigur ca receiver-ul va face in acest caz o decodare mai proasta decat placa mea de sunet.
2. conectez front output din placa de sunet la una din intrarile stereo ale receiver-ului cu un cablu jack-2rca, iar subwooferul nu il mai conectez la receiver (oricum nu ar primi semnal) ci il conectez tot cu un cablu jack-rca la placa de sunet. aceasta solutie ridica 2 probleme din punctul meu de vedere: a) e cam complicata si b) va avea de suferit calitatea unui cablu interconect rca-rca care va fi folosit impreuna cu un adaptor jack-rca pt a face legatura intre placa de sunet si subwoofer?

Stiu ca sunt ca multe intrebati, dar sper sa obtin niste raspunsuri si sfaturi de la voi...