Nu ai postat bine.

In privinta consolei tale: PS4 si XBOX One e combinatia perfecta.

Da, merita sa cumperi o consola din Romania, in ideea in care ai rabdare sa cauti cel mai bun pret. Acum, depinde mult de preferintele tale, si aici voi dezvolta putin ( stiu ce inseamna sa fie greu sa gasesti consola potrivita )
Apropo, voi vorbi strict de PS3, pentru ca prefer Sony peste Microsoft. De ce? Preturi mai mici, mai multe exclusivitati si poti juca online gratis. Pentru mine e destul.

Pentru PS3, in prezent, ai cam 2 variante plauzibile: superslim de 12GB si superslim de 500GB. Multe jocuri necesita HDD chiar daca nu le cumperi download-ul, insemnand ca vei fi limitat probabil sa joci 3-4 jocuri odata, apoi sa le stergi pentru a avea loc de altele. Acum, poti cumpara propriul tau HDD intern pe care sa il atasezi consolei, daca citesti putin pe net despre compatibilitate, ajungand tot la 500gb. Nu se gaseste niciaieri varianta de 500GB fara bundles, iar asta e aiurea daca nu iti plac jocurile oferite de ei -> risipa de bani. Lucrurile stau in felul urmator.

-varianta de 12GB - 600 de lei la Altex.
-varianta de 500GB ( si singura oferta decenta, din cate am vazut ) + Uncharted 3 + Gran Turismo 5 - 1000 de lei, tot la Altex.
-varianta de 12GB + HDD intern cumparat de tine - 800-850 de lei.

NU cred ca merita sa cumperi o consola SH. YLOD/RROD strikes everyone!
Toate consolele fabricate dupa 2011 ( tot ce gasesti in magazine ) se pot moda numai cu Cobra OBE, care va aparea in curand si va costa in jur de 500 de lei, iar considerant pretul mic al jocurilor nu cred ca merita sa o modezi la release. ( poti comanda, prin intermediul lui RobertDinu, de exemplu, jocuri SH din UK cu 3-5 lire fiecare )