Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 45 of 45

Thread: Clubul iPad & iPadOS

  1. #41 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe acelasi principiu, ar trebui sa prezinte vreo 50 de modele de MacBook Air si Pro, nu?
    Nu, pentru ca acolo stii pe ce configuratie dai banii, atat din prezentari, cat si de pe site cand il configurezi. Si stiu ca ai vazut aceiasi conferinta ca mine si nu au zis nicaieri in conferinta ca modelele de 1TB si 2TB au procesor mai bun si RAM mai mult.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deci daca tu ai renuntat la el pt. ca te uitai pe youtube la tableta, asa e "majoritatea"? Nasol. Mai ales ca la ultimul studiu facut in US, iPad-ul era cea mai folosita tableta in scoli, universitati si spitale.
    Eu vorbeam de cunostiinte, nu de oameni de pe facebook sau doar de mine. Din prietenii/rudele care-l au. Si chiar am multi, inclusiv fani Android inraiti care au iPad doar pt ca este the best tablet out there. Dar tot nefolosit sta dupa "luna de miere".
    Si poate asa o fi in US, UK, DEU, tarile cu apa calda, dar la noi in scoli sau spitale nu au nici apa curenta.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    LOL. Asta o spune cineva care lauda in draci "dita" Steam Deck-ul, care desi acum e mai greu decat un iPad Pro, are o mizerie de ecran de 7" si rezolutie demna de anii 2000 (800p, wow!). Si caruia ii tine bateria de 5x mai putin decat la un iPad Pro. Cand spui joculete, probabil ai ratat partea cu emulatoarele, cu Xbox Cloud Gaming, cu PS5 Remote Play, Steam Link sau GeForce Now. Iti trebuie doar un gamepad, and that's it.
    Pai da, Steam Deck-u e super bun pt ce am eu nevoie, de la emulatoare de toate tipurile, pana la jocuri de PC. Si la fel de bine laud si Anbernic-ul de buzunar pe care-l iau absolut oriunde merg si care mi se pare mai portabil decat un telefon, tocmai pt ca am pe el mii de jocuri si gamepad atasat la un ecran mic.
    De Xbox Cloud Gaming nu se poarte discuta in RO, iar PS5 Remote Play...prefer sa ma joc pe TV. Nu de alta, dar la ce experienta am avut ruland jocuri pe Mac, in aceiasi casa, pe acelasi wi-fi, la 3-4m de router, mai bine ma uitam pe youtube...
    Si da, corect. Iti trebuie doar un gamepad pus la un telefon sau tableta. Deci inca ceva care sa cari cu tine. Asa mai bine iei direct telefon si consola portabila - steam deck sau anbernic in cazul meu.
    Eu prefer sa ma joc pe ceva super ergonomic, cu un OS super finisat si fara nicio problema, dar mai ales, nefiind limitat de iOS sau Android - care are si el, desigur, limitarile lui.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Anyway, am inteles ideea la tine si oricum o vei tine asa forever. Tabletele nu sunt pentru tine. Apple nu e pentru tine. Gamingul pe tableta nu e pentru tine. M4 pe tableta nu e pt. tine. Ecranele mari OLED nu sunt pt. tine. iPad Pro-ul nu e pentru tine. So... de ce te agiti? Ca nu ti-a bagat Apple mana in buzunar, nu te-a obligat sa o cumperi. Nu-ti place, dai skip si iti mai iei o consola handheld, un laptop, un smartphone (neaparat cu Android, ca astia de la Apple sunt niste mizerabili care mint in continuu si macelaresc produsele). Cam mult hate, tbh. Mai ales la un produs care, indiferent ce crezi tu despre el, e cel mai tare de pe piata. Dar nah, stii povestea cu strugurii...
    As usual - intelegi ce vrei si spui ce vrei. Uneori ma intreb daca forumul chiar este pentru discutie sau doar pentru laudat orice chestie. Pentru ca orice zici de rau despre Apple/Sony si alte cateva companii, esti efectiv linsat doar pentru ca-ti permiti.
    Si totusi uite, ca am vreo 10 produse apple in casa si 3 PS-uri si cred ca asta-mi da mai mult decat orice, dreptul sa le zic de bine sau sa le critic.

    Dar cum se posteaza o intrebare de genu - la voi face figuri camera de la ultimul model de iPhone? Sau aveti problema x cu iOS? Nu raspunde nimeni, pentru ca majoriatea oamenilor nu le observa, tocmai pt ca folosesc astfel de dispozitive la 2-3 chestii si daca nu intra in sfera lor de interes, nu exista.
    Astfel ca ajungi sa folosesti un device la poate 10% din capabilitati, dar cumva, tot vrei/vrem cel mai bun, cel mai nou.

    LE:
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Las si eu asta aici, desi e deja vechi de 1 an:
    Pe RO nu se poate face asa ceva in mod normal, deci nu intra in discutie emulatoare pe iOS decat prin alte metode.
    Dar si eu astept sa-l bage pe EU, ca sa-l instalez pe telefon si sa ma joc jocuri de SNES sau GBA on the go.

  2. #42 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Relax guys, va aprindeti pentru o tableta.
    Din punctul meu de vedere amandoi aveti dreptate, Apple chiar are practici shady de marketing cum zice Razvan, si noua lor tableta chiar e misto in ciuda acestor practici, cum zice Monky. Nu tututor le pasa de etica companiei cand cumpara un produs, it's fine.

    In alta ordine de idei, vad ca s-a adus in discutie gamingul pe iPad. Sotia planuieste sa isi cumpere noul Air, si ma intrebam ce emulatoare suporta iPadOS. L-as transorma in consola portabila, dar nu ma intereseaza jocurile de telefon prea mult. Aveti idee daca stie jocuri de Nintendo Switch, WiiU, sau vechile generatii de Playstation? Putere ar trebui sa aiba destula cu M2, doar sa nu fie limitat artificial din OS.

  3. #43 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Momentan nu gasesti orice emulator, ca pe PC sau Steam Deck spre exemplu, deci exclus WiiU sau Switch.

    Din ce vazusem, mergeau doar cateva emulatoare pe iPhone, dar se pare ca versiunea de iPad urmeaza sa apara - Delta si mai aparuse recent ceva, deci e vorba de jocuri de Nintendo mai vechi, in principiu:
    Supported Game Systems

    • Nintendo Entertainment System

    • Super Nintendo Entertainment System

    • Nintendo 64

    • Game Boy (Color)

    • Game Boy Advance

    • Nintendo DS

    • And plenty more to come!

  4. #44 SP
    Manager paul's Avatar
    Rcenzii / pareri noile iPad Air si Pro:




  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Will it bend?



    Full teardown and disassembly of the 13’ iPad Pro M4:


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts