Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Google Nexus 7

  1. #1 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar

    Google Nexus 7



    Specificatii
    HARDWARE
    Height - 7.82 inches
    Width - 4.72 inches
    Thickness - .41 inches
    Weight - .75 pounds
    Color - Black
    Speakers - Stereo
    DISPLAY
    Screen size (diagonal) - 7 inches
    Technology - IPS LCD
    Resolution (X) - 1280 px
    Resolution (Y) - 800 px
    PPI - 216
    Touchscreen type - Capacitive
    Multitouch - Yes
    SOFTWARE
    Operating system - Android
    Launch OS version - 4.1
    PROCESSOR
    CPU brand - Nvidia
    CPU family - Tegra 3
    Clock speed - 1.3 GHz
    Cores - 4
    GPU
    Brand - Nvidia
    Model - GeForce
    MEMORY
    RAM size - 1 GB
    STORAGE
    Internal size - 8 GB, 16 GB
    CONNECTIVITY
    Wi-Fi - Yes
    Wi-Fi support - 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11a
    GPS - Yes
    Bluetooth - Yes
    NFC - Yes
    FRONT CAMERA
    Effective pixels - 1.2 megapixels
    PORTS
    Video out - Yes
    Headphone - 3.5mm
    Data connections - Micro USB
    SENSORS
    Sensors - Gyroscope, Compass / Magnetometer, Accelerometer
    BATTERY
    Capacity - 4326 mAh
    Quoted use time - 8 hr
    Modelul de 8 GB costa 199 dolari, iar cel de 16 GB, 249 dolari.



    Cum vi se pare? Eu cred ca este destul de puternica pentru o tableta cu Android. Eu sigur o voi cumpara.
    Attached Images Attached Images nexus7.jpg

  2. #2 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Super tableta, mai ales la banii aia ! Astept varianta de 10'.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Depinde la ce bani ajunge la noi. As vrea sa i-o cumpar fratelui meu de ziua lui (in noiembrie).

    Dar ca si componente, nu ma da pe spate. Este la fel de puternic precum HTC One X. Era ceva daca ar fi avut tegra 4.

  4. #4 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Este la fel de puternic precum HTC One X
    ...dar cu ecran ceva mai mare

  5. #5 SP
    Banned cryyo's Avatar
    De unde Tegra 4 ca asa ceva o sa vedem pe la inceputul lui 2013 ?!
    HTC One X e vreo 450E. Nexusul asta ar trebui sa fie vreo 200E.

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    La pretul asta mi se pare o varianta excelenta. Poate lanseaza si o varianta ceva mai mare, ceva de 10.

  7. #7 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Ma gandeam sa imi strang bani si sa imi iau un Amazon Kindle Fire de cum ajung in Anglia...m-am razgandit!
    Pentru mine Google Nexus 7 ar fi de mare ajutor. Adica , bateria tine peste 6-7 ore si ecranul este rezistent (gorilla glass) , si foarte usor de carat prin facultate. O tastatura pe bluetooth si m-am scos!
    Laptopul e mare si greoi , si tine doar 3 ore max bateria. ar fi o alternativa muuuuuult mai buna pentru notite.
    <3 Google!

  8. #8 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar

  9. #9 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu as fi destul de incantat daca as putea sa o cumpar la 700 ron ~ 200 $. Mi se pare decenta si ca dimensiuni si ca specificatii si ca pret.

  10. #10 SP
    Banned cryyo's Avatar
    In toamna vin si tabletele cu W8. Din review-uri mi s-a parut spectaculos cum se misca si ce ofera dar nu cred ca le vom vedea pe cele de 10' la 300$.
    In acest caz cine va vrea ceva de 10' Nexus va fi o super alegere la banii astia.

  11. #11 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    In toamna vin si tabletele cu W8.
    Nu uita ca tot pe atunci vine (probabil) si iPad-ul de 7"

  13. #13 SP
    Banned cryyo's Avatar
    iPad-ul cred ca va fi mult mai mult de 200$.
    Un lucru ii cert, merita asteptata toamna si o data cu ea vedem si noi pe ce dam banii agonisiti in vacanta de vara.
    Apropo de toamna si cumparaturi, sa vedem de iasa de Black Friday. Desi mi-e teama ca nu o sa apucam mare lucru ca o sa fie o inghesuiala virtuala mai ceva ca la bornmasini si cuie.

  14. #14 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    bornmasini si cuie.
    bormasini

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  15. #15 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Pai ce,nu stiai ca masinile nasc gauri in pereti?de aici le vine denumirea

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Google Nexus 7

    In an effort to make the tablet "even more portable," a 32GB version with HSPA+ antenna (compatible with AT&T and T-Mobile) will be released November 13th (the same day as the*Nexus 4
    and*Nexus 10) for $300 unlocked.
    No word yet on exactly when the Nexus 7 will get the Android 4.2 update, but we'd be surprised if Google waited even a week after that November 13th launch date.



    http://www.ign.com/articles/2012/10/..._medium=social

  17. #17 SP
    Member momi's Avatar
    Au trecut aproape trei saptamani de cind butonez zilnic tableta n7 ,varianta de 32gb wifi si m am decis sa va impartasesc din experienta mea cu aceasta tableta.

    Pot spune de la inceput ca la pretul de 200 euro n7 nu are competitie , asus reusind sa ofere la acest pret o tableta foarte bine construita cu un design placut atit vizual cit si la atingere .Desenul spatelui tabletei a fost inspirat de manusile actorului Steve Mc Queen din filmul Bullitt iar senzatia care o da este de siguranta in manevrare ,materialul usor cauciucat oferind o foarte mare aderenta.

    Marginile ecranului sunt putin supradimensionate oferind la prima vedere senzatia de rama foto digitala ,senzatie care dispare in momentul in care tableta este tinuta cu o singura mana, rama oferind destul spatiu pentru degete fara a obtura din ecran.

    Comparativ cu ipad mini (200mm x 134.7mm x 7.2 mm x 308g) si kindlefire hd (193 mm x 137 mm x 10.3 mm x 395g) n7 nu este nici cea mai usoara nici cea mai subtire dar este foarte bine proportionata (198.5mm x 120mm x 10.45mm x 340g) oferind o experienta foarte placuta chiar si atunci cind este tinuta cu o singura mina .Am facut aceasta comparatie pentru ca multi considera produsele apple drept etalon iar kindle fire hd se incadreaza in aceeasi nisa de pret (personal am interactionat doar cu ipad mini care mi s a parut mult prea mare pentru o tableta din "categoria usoara" ,fiind destul de greu de manevrat cu o singura mana in ciuda greutatii reduse).

    Ecranul gorila corning glass are o rezolutie de 1280x800 cu 216 ppi ceea ce face ca imaginea sa fie foarte clara si detaliata .Multi spun despre culori ca sunt putin sterse in comparatie cu alte dispozitive dar practic este doar o problema de obisnuinta ,eu personal am observat acest lucru cind am schimbat tv lcd ul ,in ciuda faptului ca era un model mult mai nou aveam senzatia ca afiseaza niste culori nenaturale si foarte ciudate.Calitatea detaliilor face ca citirea cartilor electronice sa fie fluenta si fara probleme chiar si pentru persoanele cu probleme de vedere , bineinteles nu se poate egala calitatea ink reader elor ,luminozitatea ecranului devenind obositoare dupa 60-90 de minute.

    N7 este dotata cu o camera foto frontala de 1.2MP ,ideala pentru aplicatii de tip skype ,iar cu ajutorul https://play.google.com/store/apps/d...xhdW5jaGVyIl0. se pot realiza poze sau capturi video de o calitate medie dar greu de obtinut datorita pozitionarii camerei(am fost oarecum dezamagit de lipsa camerei secundare dar am realizat pina la urma ca o tableta nu are rol de camera foto sau video iar cea existenta este de ajuns pentru citirea codurilor de bare si capturarea pozelor de ocazie ...arata bine animalul ...nu? )img_20121231_154711.jpg

    Pentru ca tot am vorbit de lipsuri sa mentionam si marea problema a N7 lui : in lipsa unui slot de card ,capacitatea de stocare a datelor este limitata la 16 sau 32g (pentru mine 32gb*disponibil 27.58* sunt de ajuns fara probleme ,iar cu ajutorul https://play.google.com/store/apps/d...1wb3J0ZXIiXQ.. si a unui cablu micro usb OTG am conectat un stick de 16gb formatat fat32 de pe care am rulat cu https://play.google.com/store/apps/d...xheWVyLmEiXQ.. filme in format video mkv 1080p/audio AC3 cu subtitrare in limba romana si am citit diferite formate de fisiere copiate pe stick.

    Difuzoarele externe sunt oarecum limitate , atit ca volum cit si ca fidelitate , dar sincer ce poti cere de la un dispozitiv portabil (nefiind un fan al "muzichiei" prin autobuze sau pe strada cu boxa la vedere ma declar pe deplin multumit de capacitatea audio a dispozitivului exprimata prin puterea castilor mostenite de la un telefon samsung).

    Inainte de a trece la partea "grea" a dispozitivului as vrea sa mentionez existenta aplicatiei https://play.google.com/store/apps/d...5vbmxpbmUiXQ.. care dupa ultimul update din decembrie functioneaza excelent.Este vorba de tv online cu posturi existente pe retelele de cablu din romania ,eu am vizionat digisport , gsp ,dolce sport , antena 1.2.3 , realitatea tv , protvhd cu ajutorul unui abonament adsl destul de limitat ca viteza.

    Acum sa trecem la "inima" tabletei, procesorul tegra 3 cu patru nuclee tactat la 1.15Ghz (1.3 Ghz cand ruleaza un singur nucleu) completat de 1Gb RAM , un hardware care nu insemna nimic fara un sistem de operare .Nu pot sa spun decat "excelent jelly bean" , se pare ca in sfirsit initiativa "project butter" a celor de la google a adus o schimbare sistemului de operare android .Totul se misca fluid si fara intreruperi , sincer nu mai vad rostul aplicatiilor de gen "killer" ,iar ca sa nu supar pe nimeni as aprecia ca jelly bean pe n7 este undeva la 95% din IOS .
    Aplicatiile se inchid si se deschid rapid fara "piedici" iar jocurile cele mai pretentioase ruleaza impecabil.
    Am "obosit" ore la rand tableta cu jocuri ca wild blood ,nfs mw , riptide , anomaly korea ,virtua tennis ,shadow run...si am observat doar o usoara crestere a temperaturii fara intreruperi sau reboot ari.In esenta sistemul J.B este mult mai lin si rapid decit orice alt android de pana acum completanduse perfect cu asus n7 .Un alt plus observat de mine este posibilitatea de a creea mai multe conturi pe acelasi dispozitiv ,ideal pentru utilizatorii casnici.

    Browserul chrome integrat este destul de rapid ,totusi ramine o simpla problema de gust , eu folosesc dolphin si mozilla beta care poate rula fisiere in format flash dupa instalarea versiunii 11.1 pentru android.

    In materie de conectivitate si caracteristici N7 dispune de Wi-Fi 802.11 b/g/n ,Bluetooth ,NFC (Android Beam) ,Accelerometru,GPS,Giroscop,Magnetometru ,2 microfoane.
    Am testat GPS ul doar cu google maps si totul a functionat fara probleme .

    Bateria de 4.325 mAh isi face treaba in limita bunului simt ,aproximativ 6-10 ore in functie de luminozitate ,redare audio-video , navigare pe internet s.a.m.d ,singura certitudine pe care o pot impartasi este timpul de standby ,dupa aproximativ 12 ore bateria scazand cu 2-4% din capacitate de fiecare data.

    Per total sunt foarte multumit de n7 si daca ar fi sa i acord o nota aceasta ar fi 9 din 10 pentru ca intotdeauna exista loc de mai bine .

    Scuzati eventualele greseli gramaticale si limbajul de lemn pe alocuri ,am incercat pe cit posibil sa evit termenii din alte limbi.

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi l-am luat si eu ieri. Nexus 7 32GB + 3G (care probabil va fi nefolosit).

    Pana acum sunt multumit, dar nu am o parere finala. Atasez comparatia de viteze intre Nexus 7 si iPhone 5, si surpriza mare, Nexus 7 duce mai bine!

    LE: Prima e Nexus, a doua iPhone.
    Attached Images Attached Images imageuploadedbytapatalk-21358161396.886514.jpg imageuploadedbytapatalk-21358161412.823045.jpg

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu aveai iPad 3rd gen ?

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu, am avut 2-ul

    Si pana acum, sunt mai entuziasmat de Nexus decat am fost de iPad la inceput. Sa vedem daca devin si mai multumit cum a fost cu iPad-ul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Google lanseaza Nexus 5 la 349$! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 41 Last Post: 13-11-2013, 17:47
  2. Google Nexus 10 Help! By Radu9501 in forum Android
    Replies: 3 Last Post: 10-02-2013, 01:59
  3. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts