Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Sony anunta cea mai subtire tableta quad-core: Xperia Tablet Z

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony anunta cea mai subtire tableta quad-core: Xperia Tablet Z

    Nu cred ca este un secret faptul ca in ultima perioada Sony a pierdut trenul in ceea ce priveste inovatia pe zona de tablets & notebooks. Ultima tableta lansata de Sony, nu doar ca a trecut aproape nebagata de seama, dar a mai si avut probleme atat de mari incat fost rechemata in fabrica pentru modificari (credeam ca numai producatorii auto mai fac asa ceva). Ei bine, de data aceasta Sony vrea sa arate ca inca mai are ceva de spus, si anunta o noua tableta pe piata: Sony Xperia Tablet Z. Aceasta vine cu Android 4.1 si are un ecran cu o diagonala de 10.1, capabila de o rezolutie decenta in zilele noastre: 1920 x 1200 cu Mobile Bravia Engine 2. Inima este un procesor Qualcomm quad-core APQ8064 la 1.5Ghz, 2GB RAM si 32GB storage. Avem o camera de 8.1Mpx Exmor R, NFC, LTE, suport microSD precum si mult trambitatul S-Force (o tehnologie brevetata de Sony pentru virtual surround).

    Partea interesanta este ca toate nebuniile acestea vin cu o grosime de doar 6.9mm si 495 grame (pentru comparatie, un iPad 4 are 652 grame pe cand un iPad mini are 7.2mm grosime). Mai mult, Sony isi continua ideea cu "waterproof & dustproof" (desi motivul pentru care generatia anterioara a fost rechemata in fabrica era fix faptul ca nu facea fata la apa prea bine).

    Intre timp am aflat ca noul Xperia Tablet Z va veni cu o baterie de 6000mAh (pentru comparatie Toshiba Excite 10 LE are 6690mAh), precum si faptul ca va fi disponibila atat pe culoarea neagra cat si pe alb.

    Noua tableta de la Sony din pacate nu are inca un pret, si va fi lansata initial in aceasta primavara in Japonia, urmand probabil sa ia si drumurile vestice in cel mai scurt timp posibil. Probabil la fix cat sa prinda lansarea noului iPad Mini sau a noului iPad 5. Yes, i'm that evil!

    Sursa: ニュース&トピックス | 会社情報 | ソニーモバイルコミュニケーション� �
    Attached Images Attached Images sony_xperia_tablet_z.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa numarul de views la stirea asta... si imi dau seama cat de mult e interesata lumea de o noua tableta de la Sony

  3. #3 SP
    Member Tom_Cat's Avatar
    Este interesanta tableta celor de la Sony, insa din punctul meu de vedere, vin cam tarziu. Personal detin o tableta Apple de acum 2 ani, care merge si arata perfect. Pentru browsing si citit carti (nu ma joc, dar chiar si asa, am de unde alege) de ce as algere sa schimb tableta? Treaba buna ar fi facut Sony sa imi ofere acest produs (sau ma rog, unul asemanator) acum 2 ani.

    Deja sunt client Apple, deja am cumparat o turma de aplicatii, deja am intrat intr-un ecosistem din care nu cred ca mai ies, practic am cheltuit mai mult pe software decat pe hardware.

    Personal, sunt fan Sony. Am si VAIO, care este un laptop foarte bun. Produsele lor sunt OK, dar pentru a face bani trebuie sa vina cu un trend nou, inovatie, nu sa imi aduci tableta Sony la 3 ani de la impunerea conceptului.

    Sper ca PS4 sa vina cu ceva inovatii ca sa ma faca sa scot banii din buzunar. Vreau servicii mai bune si mai ales posibilitatea sa imi cheltui banii. Nu inteleg de ce este asa greu sa imi cheltui banii in PSN?

    In ritmul actual de dezvoltare Microsoft, cu unificarea platformei Marketplace, Sony o sa aiba zile negre. Deja am cont pe Marketplace, deja imi cumpar aplicatii pe Win 8. Daca se face un merge intre contul de Windows cu ala de XBOX si am acces la aplicatii, ce face Sony ca sa ma tina la ei?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ca bine zici... si pe mine m-a prins ecosistemul Apple (mai ales datorita super preturilor la software)... Sper ca si Microsoft si Sony sa reuseasca chestia asta cu noile console si noile produse. Mai ales acum cand Androidul prinde din ce in ce mai mult teren...

  5. #5 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Am vazut un clip pe youtube cu respectiva tableta si am observat laguri (foarte mici) intre meniuri. Dupa parerea mea e inaceptabil asa ceva pr o tableta care se lanseaza in 2013.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Am vazut un clip pe youtube cu respectiva tableta si am observat laguri (foarte mici) intre meniuri. Dupa parerea mea e inaceptabil asa ceva pr o tableta care se lanseaza in 2013.
    Can you share the link?

  7. #7 SP
    Banned cryyo's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 31-12-2014, 17:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts