Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Apple: iPhone 5C si iPad 5 apar in noi clipuri!

  1. #1 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

    Apple: iPhone 5C si iPad 5 apar in noi clipuri!

    Inca de la inceputul acestei saptamani, am tot vazut pe site-urile de specialitate diverse poze reprezentand atat noul iPad 5 cat si noul iPhone 5C. Pentru ca lansarea produselor mai sus mentionate se apropie, avem mai jos clipuri video cu cele doua produse partial asamblate. Personal, imi place noul look al iPad-ului 5, insa sunt curios ce impact o sa aiba iPhone-ul cheap, si cati dintre cei care inca mai detin un 3GS sau 3G, trec la 5C (asta in cazul in care pretul o sa fie unul accesibil). Ramane de vazut.




    Sursa: Partially Assembled iPad 5 and 'iPhone 5C' Appear in New Videos - Mac Rumors.

    Pentru discutii despre iPad 5, avem thread dedicat aici: http://www.consolegames.ro/forum/f81...9781-ipad-5-a/.
    Iar pentru noul smartphone de la Apple, avem thread dedicat aici: http://www.consolegames.ro/forum/f81...e-buget-redus/.
    Attached Images Attached Images ipad5.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Anul asta o sa fie nebunie in bugetul familiei. Noi tablete, noi smartphone-uri, Xbox One, PS4... Si toate asta par "nimicuri" cand ne uitam cat costa un 4K...

  3. #3 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    prin 2003-2004 abia aparuse la sony plasma HD (nu full) si si-a luat o ruda ..500 de milioane pe vremea aia..ne uitam la el ca la avion..acum cu 1000ron iti iei fullhd .. am zis asta ca si perspectiva de viitor apropo de 4K

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    iPad 5 nu, dar nu m-as mira ca iPad 6 sa vina cu o rezolutie 4k. Ei au impins rezoluțiile sus de tot cu iPad 3 si nu m-as mira sa o faca din nou primii la o generatie urmatoare.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer eu cred ca 4K pe orice device sub 10" ar fi o mare pierdere de resurse (baterie, gpu, ram). Dar, dupa ce vezi FullHD-uri pe device-uri de 5"... nu te mai mira nimic.

  6. #6 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Maxim daca chiar doresc un 2560x1600, 4k chiar inutil ar fi.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sincer eu cred ca 4K pe orice device sub 10" ar fi o mare pierdere de resurse (baterie, gpu, ram). Dar, dupa ce vezi FullHD-uri pe device-uri de 5"... nu te mai mira nimic.
    MonkY, iti aduci aminte "câtă gură" am facut eu cu rezolutia lui iPad 3? Si dupa o vreme am realizat pe pielea mea ce inseamna. Nu cred ca se astepta cineva ca dupa iPad 2 sa vina Apple cu ditamai rezolutia pe o tableta de 9,7". Toti ar fi zis ca e inutil, iar acum nimeni nu mai vrea Full HD, toti vor mai mult. Asa ar fi si cu un iPad cu rezolutie 4K.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da tudyniuz, imi aduc aminte... dar una e diferenta de la 132 ppi la 264 ppi (trecerea de la iPad 2 la 3 - unde chiar se observa "ochiometric"), si alta ar fi cea de la 264 ppi la peste 4-500 ppi. De la 320ppi in sus, doar cu lupa mai observi difernta... ori sa ajungi sa tina bateria la jumatate doar pentru a impinge un nr. de 4 ori mai mare de pixeli pe care nu-i distingi, cred ca sunt prea multe resurse consumate inutil. Poate in cativa ani cand CPU-ul si GPU-ul ar fi atat de avansat incat 4K nici nu s-ar simti... sau cand vor trece la cine stie ce OLED display cu consum redus (desi ma tem ca un OLED in 4K va consuma pe culoare alba/aprins mai mult decat un LED clasic).

  9. #9 SP
    Junior Member Seraphero's Avatar
    Cand vor scoate holograma pentru public atunci voi ciuli si eu urechile si voi casca ochii. Pana atunci, cum spune si MonkY, prea multe resurse consumate inutil.

  10. #10 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Vrem un release date, nu leak-uri vechi de 2 luni. Oricum, vesti foarte bune. Apple isi revine si se reinventeaza dupa Steve Jobs. Personal, cred ca o sa vanda zeci de milioane de iPhone 5c intr-o perioada scurta de timp. Pana acum pe multi useri de Android ii tinea pretul ridicat al telefoanelor Apple sa schimbe tabara. Sper sa nu mai fie cazul.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avand in vedere ca iPhone 5 a fost lansat in Septembrie 2012 si iPad 4 in Noiembrie 2012, se cam apropie de final clasicul an pentru ele... si sunt destul de sigur ca nu vor intarzia cei de la Apple. Nu de alta, dar deja au pierdut foarte mult din piata, stocurile au scazut. Nu prea au de ales, trebuie sa vina cu ceva... si nu orice!

  12. #12 SP
    Member Mythul's Avatar
    Din pacate ecranul noului iPhone va fi de aceeasi dimensiune, cel putin potrivit zvonurilor.
    Pacat

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    Din pacate ecranul noului iPhone va fi de aceeasi dimensiune, cel putin potrivit zvonurilor.
    Pacat
    Pai de ce pacat? Multi sunt speriati ca nu cumva Apple sa urmeze calea celorlalti si sa scoata niste "palete". Si eu sper sa nu faca asta. Sau macar daca o fac, sa aiba si o alternativa mai mica, dar cu exact aceleasi features si putere de procesare. Nu ca la Samsung unde phablets sunt super tari, iar Mini-urile sunt un fel de "rebuturi"...

  14. #14 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Nu inteleg ce e in neregula cu dimensiunea ecranului actual. Inca se poate utiliza cu o singura mana. Eu unul nu imi doresc un iPhone mai lat sau mai lung. Vreau functii noi, un software cel putin la fel de smooth ca cel de acum, imbunatatiri pe partea interna etc. Sper doar sa nu mearga si Apple pe formula "phablet". Stiu ca unii vor asta, fiindca toti vad deja de 2-3 ani telefoanele de la HTC, Samsung si altii, care sar lejer de 4".

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si lansarea se pare ca va fi pe 10 Septembrie 2013! Damn, nu mai vreau inca un credit!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts