Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 43

Thread: Samsung lanseaza Galaxy S5!

  1. #21 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Asta chiar a fost un "rautacism" nemeritat... Faptul ca suntem multi pasionati aici care mai stim cate ceva despre design, despre hardware, despre ce se intampla pe piata... si chiar discutam pro si contra, nu inseamna ca trebuie sa fim "aplaudaci" si sa procedam ca in alte parti unde la fiecare lansare parca a venit Messiah.

    S5 nu e nici pe departe un telefon rau, dar nu are nimic deosebit. Un Snapdragon 805 ar fi facut acea diferenta de restul gloatei (deja Snapdragon 800 este mainstream). Un design cu aluminiu sau piele... sau poate un nou Gorilla Glass indestructibil... ar fi fost un element WOW!

    Altfel, nu avem decat un urmas al lui S4 mai mare (142.0 x 72.5 x 8.1mm vs 136.6 x 69.8 x 7.9mm), mai greu (145g vs 130g), cu storage mai mic (maxim 32GB vs maxim 64GB), dar cu o camera mai buna, o baterie un pic mai mare si un procesor un pic mai rapid. Chestia cu waterproof are si bune si rele. De exp. mie mi se pare al naibii de enervant faptul ca portul de charge acum este acoperit. Adio docking station (asa cum imi incarc eu Note 3-ul de exp.) si la orice conectare (in masina sa zicem), e un pas in plus pe care trebuie sa-l faci ca sa poti accesa portul de charge.

    Anyway, e pacat sa vii cu afirmatii gen "de ce iti mai bati capul, ca esti pe Consolegames"... Dar, daca nu ai nimic de spus legat de subiect, presupun ca e mai simplu sa trollezi.

    Poate ca as sta cu caciula in mana daca acest warn ar veni din partea unei persoane care isi mai ascunde fanboyismele si incearca sa fie echidistant, insa cand este atat de evident ca tu nu esti una din acele persoane, nu pot decat sa ma amuz. E bine ca "mai stiti" si voi ceva despre hardware, guess what? Nu sunteti singurii. Stiu. Ciudat.

    Nu o sa reiterez ce a zis Tudyniuz, avea dreptate cu ceea ce zicea, de acolo si quote-ul meu. Am mai zis eu de double standards, dar nu toti sunt dispusi sa recunoasca. Oricine cu o bruma de intelegere si vechime de cateva luni pe acest forum stie ca asta nu a fost "rautacism nemeritat", ci adevar.

  2. #22 SP
    Member COD.221's Avatar
    Gata ! ma trec(raman) la Apple . nici nu ma gandesc la prostia asta de telefon, atata timp in asteptare si sperante false sa apara cu same sh*t .???
    - Daca pana la sfarsitul anului mai scot un S6 nu ma mir deloc, un senzor in plus ,5mpx in plus la camera gata avem material pentru un nou Sh*tPhone !

  3. #23 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    O mica corectie la articol. Este waterproof pana la adancimea maxima de 1 metru pt. ca este certificat IP67 nu x8. Z2 este IP58 deci waterproof mai mult de un metru, de obicei testat la 3m, scufundat timp de 30 de min. S5 sta mai bine la dustproof, but who's interested in dust

    Detalii despre certificarile IP aici. Prima cifra reprezinta rezistenta la praf (cu cat mai mare cu atat mai bine, 6 e maxim) si a2a cifra reprezinta rezistenta la apa (cu cat mai mare cu atat mai bine, maxim la telefoane mobile este 8)

    Btw, sunetul de la speaker-ul din S5 e mono, vs Z2 care e stereo.

    O mica comparatie intre flagship-urile de top de astazi (Samsung S4, LG G2, Sony Z2) aici.

    Inca un avantaj al lui Sony vs Samsung, este ca Z2 se va lansa oficial in martie, vs S5 care se va lansa oficial in aprilie... si o luna inseamna mult in ziua de azi.

    ---------- Post added 25-02-2014 at 13:37 ----------

    De ce nu te uiti si la Z1 Compact - eu zic ca este peste 5S si mai ieftin evident.

    Quote Originally Posted by COD.221 View Post
    Gata ! ma trec(raman) la Apple . nici nu ma gandesc la prostia asta de telefon, atata timp in asteptare si sperante false sa apara cu same sh*t .???
    - Daca pana la sfarsitul anului mai scot un S6 nu ma mir deloc, un senzor in plus ,5mpx in plus la camera gata avem material pentru un nou Sh*tPhone !

  4. #24 SP
    Junior Member SirXtrem's Avatar
    Parerea mea despre Samsung...este un telefon pt omu obisnuit...sa ai un Iphone parerea mea ca iti trebuie un IQ umpic mai ridicat sau macar umpic de vechime in IT..spun asta pentru ca,cunosc multi oameni ce isi cumpara Iphone...dar cum il cumpara asa il foloseste...nici macar tonu de apel nu stie sa il schimbe

    Un exemplu pune un samsung de 16 g memorie si pune un iphone de 16 g memoria...umple memoria la amndoua macar 12 giga...si atunci iti dai seama cum Samsung incepe cu reluare si frame..din cauza memorie incarcate...in schimb Iphone nu are nimic.

  5. #25 SP
    Junior Member solomonking's Avatar
    Quote Originally Posted by SirXtrem View Post
    Parerea mea despre Samsung...este un telefon pt omu obisnuit...sa ai un Iphone parerea mea ca iti trebuie un IQ umpic mai ridicat sau macar umpic de vechime in IT...
    - bravos natiune ! (cum zicea nenea Iancu)
    - "umpic" mai bine ! (de aici si conjugarea umpic-umpoc-umpac)

  6. #26 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by SirXtrem View Post
    Parerea mea despre Samsung...este un telefon pt omu obisnuit...sa ai un Iphone parerea mea ca iti trebuie un IQ umpic mai ridicat sau macar umpic de vechime in IT..spun asta pentru ca,cunosc multi oameni ce isi cumpara Iphone...dar cum il cumpara asa il foloseste...nici macar tonu de apel nu stie sa il schimbe

    Un exemplu pune un samsung de 16 g memorie si pune un iphone de 16 g memoria...umple memoria la amndoua macar 12 giga...si atunci iti dai seama cum Samsung incepe cu reluare si frame..din cauza memorie incarcate...in schimb Iphone nu are nimic.
    Oh, dar ne-ai dovedit singurel ce IQ ai. Banuiesc ca esti utilizator Samsung, nu?

  7. #27 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Unde pot sa vad keynote-ul?

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Razzosinni: Samsung nu e Apple totusi
    Dar incearca aici:


  9. #29 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am vazut aia. M-as fi uitat live aseara, dar nu am fost acasa.
    Asta cu evenimentele chiar nu o inteleg. La Apple gasesti toate keynote-urile full din ultimii ani, atat la ei pe site, cat si pe canalul de Youtube. La Samsung nexam.

  10. #30 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stai linistit, nu ai pierdut mare lucru. Orchestra la inceput, primele 20 de minute, dupa care 10 minute de tentativa de engleza din chineza/japoneza, dupa care 10 minute de tentativa de engleza din franceza, dupa care 10 minute de glume proaste.

    Ah, parca au si prezentat ceva, dar nu era asa interesant

  11. #31 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by solomonking View Post
    - bravos natiune ! (cum zicea nenea Iancu)
    - "umpic" mai bine ! (de aici si conjugarea umpic-umpoc-umpac)
    Esti aproape cumsecade

  12. #32 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by SirXtrem View Post
    sa ai un Iphone parerea mea ca iti trebuie un IQ umpic mai ridicat
    Superb !!! Nu ma las pana nu imi iau doctoratul in aifoane ca rade lumea de mine daca raman la Samsung.

  13. #33 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    *Grabs Popcorn*

  14. #34 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Cred ca asa se explica moartea lui Michael Jackson, baga floricele la greu.

  15. #35 SP
    Banned asperas's Avatar
    I don't care..!

  16. #36 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Singurul lucru bun la faptul ca au scos S5-ul este ca va mai scadea pretul la s4

  17. #37 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Looks....boring.

    Se pare ca industria se incapataneaza sa nu-si prea asume riscuri. HTC-ul a facut-o cu One si a castigat, e nevoie de mai multe initiative d-astea fresh. Oricat de flagship si de cati "cai putere are sub capota", S5-ul parca nu mai are personalitate.

    In jurul Craciunului am schimbat S3-ul (fac o paranteza.. ma gandeam daca sa iau S4 sau nu.. intr-un final n-am facut-o pentru ca n-am vrut sa simt ca am cam acelasi telefon).
    Mi-era teama ca ma grabesc cu schimbatul, ca in 4-5 luni avea sa apara S5-ul si imi va parea rau ca n-am asteptat. Acum e clar ca am facut alegerea cea buna. Ce am gandit atunci despre S4 se aplica si in cazul asta. Sorry Samsung..

  18. #38 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai si nu asa sunt toti? Samsung de la S3 la S4 si acum S5. iPhone 5S e identic cu 5, Sony Z2 e identic cu Z1, HTC One cel nou se zvoneste ca va fi identic cu cel precedent, etc. Singura solutie sa nu simti ca ai luat acelasi telefon este sa mai schimbi tabara din cand in cand.

  19. #39 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Pai da..asta am si facut. Si asta e problema pana la urma, treaba lui Samsung (si a tuturor de altfel) e sa te faca sa le vrei produsul, nu sa te aduca la limita plictiselii si sa te impinga in tabara cealalta..

    E drept ca o serie ar trebui sa pastreze anumite trasaturi, ca altfel n-ar mai fi serie... Dar cand vezi ca nu mai ai idei, poate ar fi bine sa vii cu ceva cu totul nou. Sure, nume nou, rebranduire, o sa treaca un pic de timp ca noul produs sa capete notorietate. Dar oricum cand te numesti Samsung, nu-ti faci prea multe griji ca nu se duce vorba despre noul produs.

    Dupa parerea mea, "Galaxy S..." si-a facut treaba, e timpul sa predea stafeta unui produs nou. Asta daca nu cumva problema e chiar lipsa de imaginatie, atunci ajungi in situatia care se cam deruleaza acum la Samsung...

    Da, One-ul nou pare a fi un facelift. Intr-un fel ii inteleg pe cei de la HTC, au avut probleme financiare mari, au reusit sa-si revina cat de cat cu One-ul si probabil pt ei urmeaza o mica perioada de stabilizare, in care nu-si permit sa faca schimbari radicale. Desi nici sa vii cu aceeasi chestie nu e chiar intelept, ce-i opreste pe doritori sa-si ia primul One pe bani mai putini?..

  20. #40 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu nu sunt de acord. Cand vii cu schimbari radicale, derutezi utilizatorii. Lumea e revoltata ca Apple mulge de 4 ani acelasi design la iPhone. Dar asta fac si ceilalti. Cand esti pregatit sa te deconectezi de trecut, trebuie sa iti asumi riscuri. Se face abstractie si de faptul ca fiecare companie incearca sa isi consolideze produsul. Ca atare, pastrand acelasi design timp de mai multi ani, reusesti sa faci asta. Daca aduci schimbari constant, produsul tau e ca un yoyo. Azi e racheta, maine e avion, poimaine bomba nucleara. E ca la masini. Body style-ul devine un fel de trademark, care scoate modelul tau in relief si face lumea sa spuna "Uite, ba, ala e BMW." sau "Ala e Mercedes."

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13 Last Post: 09-09-2013, 07:22
  2. Replies: 90 Last Post: 07-07-2013, 15:04
  3. Samsung lanseaza Galaxy S4 Mini By MonkY in forum Tech News
    Replies: 24 Last Post: 01-06-2013, 01:39
  4. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  5. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts