Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Smartphone-ul Amazon este o bufnita!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Smartphone-ul Amazon este o bufnita!

    Desi se zvoneste de ceva timp aparitia unui smartphone de la cel mai mare retailer online din SUA, Amazon, pana de curand nu am avut destule informatii despre stagiul in care se afla development-ul produsului. Un jurnalist de la Bloomberg Businessweek a relatat de curand noi informatii despre terminalul mobil al celor de la Amazon. Primele concepte dateaza inca din 2009, cand telefonul avea numele de cod Tyto si Otus, ambele fiind tipuri de bufnite. Acelasi angajat vorbeste si despre ideea principala a telefonului, anume faptul ca a fost inspirat de tehnologia track-motion disponibila in consola Nintendo Wii. Dorind sa aduca o experienta similara bazata pe gesturi si folosindu-se de amplasarea spatiala a telefonului si a utilizatorului, Amazon mizeaza pe o experienta complet noua in interactiunea cu telefonul.

    Pana in acest moment au existat insa decat zvonuri legate de felul in care acesta va functiona, insa maine va avea loc prezentarea telefonului si vom avea noi informatii despre "revolutia" pe care Amazon o pregateste pietei de telefonie mobila.
    Attached Images Attached Images amazon-smartphone.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    Sper sa aibă un pret mic, mai mult decât decent si cred ca o sa fie ok, dar din ce am citit ecranul e de generație mai veche, doar 720p. Adica cred ca o sa aibă un pret bun, dar o sa fie si multe sacrificii

  3. #3 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Exclusiv AT&T

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Putin probabil asa ceva. Luand in considerare toate pietele din intreaga lume in care activeaza Amazon, e aproape imposibil sa fie exclusiv unei singure retele din SUA. Ca apare intai acolo, se poate, dar din nou, putin probabil sa il vanda AT&T. Atunci intregul avantaj al cumpararii direct prin Amazon s-ar pierde.

  5. #5 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Amazon Unveils ''Fire Phone''

    Amazon Fire Phone
    4.7 inch screen
    2.2 GHz CPU
    2GB RAM
    Camera de 13 Mp cu OIS
    Firefly service pentru Fire Phone. Un fel de Shazam care recunoaste, obiecte, cantece, TV show-uri si obiecte de arta.

  6. #6 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Deci... exclusiv AT&T. Ce-i drept nu au mentionat dc. exclusivitatea tine doar o perioada sau permanent.

    Amazon unveils Fire Phone with eye-tracking tech - GSMArena.com news

    ---------- Post added 18-06-2014 at 21:56 ----------

    Chiar mi se pare foarte practic...sigur ai un grip bun cu marginile cauciucate si gorilla si pe verso. Bateria e cam anemica din pacate.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu vad ca poti sa-l iei si fara niciun service plan (chiar daca scrie acolo AT&T): http://www.amazon.com/Amazon-Fire-Ph...rds=fire+phone (scrie acolo "If you'd rather go off-contract instead, you can get the phone directly from Amazon for $649 for 32GB and $749 for 64GB").

    Oricum, asa la o privire, nu e rea jucaria. Are niste functii interesante. Astept niste review-uri serioase inainte de a ma pronunta. Designul nu este cel mai reusit pe care l-am vazut, dar nah... nu e capat de tara.

    Luckos: nu stiu de ce ti se pare bateria anemica... pentru ca promite o autonomie al naibii de ok:
    Uncompromised battery life
    With advanced power management technology, Fire phone delivers up to 285 hours of standby time, up to 22 hours of talk time, up to 65 hours of audio playback, and up to 11 hours of video playback.

  8. #8 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Exclusiv AT&T
    doar in US, dar poate fi cumparat si la liber de la amazon

  9. #9 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    La 650$, un pret cat iphone 5s, nici sa ma bati nu as da atât de mult. Retrag tot ce am zis mai sus, despre bun simt, pret mic etc..

  10. #10 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu tot nu inteleg de ce are nevoie de atatea camere pentru acel "dynamic perspective". Nu se poate face acelasi lucru cu o camera si giroscopul?
    In plus, cum Dzeu faci astfel incat sa nu tii mana peste cel putin una din camere?

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asta e ideea MonkY. Urmareste conferinta lor si o sa intelegi mai bine. Ideea e ca au nevoie mereu de 2 camere pentru a putea masura ce au nevoie si s-au gandit ca din orice pozitie, vei tine mana pe cel putin 1-2 din ele si atunci nu e ok.

    Iti recomand sa urmaresti conferinta (daca nu ai facut-o deja). Eu am ramas sincer uimit (cum eram pe vremuri, cand prezenta Steve, la conferinetele Apple).

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ooops: Amazon Fire Phone review - CNET
    The Good The Amazon Fire Phone has cool "3D" visuals and a fresh OS design, and it hits the sweet spot for one-handed operation. It has deep, convenient integration with Amazon services.

    The Bad Although it costs the same (or more) as competing Android and iPhone models, the Fire Phone delivers a less extensive app store and service experience and more sluggish performance. Battery life is disappointing.

    The Bottom Line Despite its daring aspirations and 3D-like party tricks, the brave, new Fire Phone's lack of Google services will alienate anyone who expects the flexibility of a modern Android phone

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Smartphone Photography By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 10 Last Post: 05-03-2015, 04:28
  2. Amazon vine cu propriul smartphone By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 1 Last Post: 15-04-2014, 19:08
  3. Smartphone de buget By tudyniuz in forum GSM
    Replies: 6 Last Post: 01-08-2013, 09:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts