Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: 50 de Megapixeli disponibili pe noul Canon EOS 5DS

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    50 de Megapixeli disponibili pe noul Canon EOS 5DS

    La naiba Canon, era si timpul! Chiar ma intrebam ce se tot intampla cu producatorii consacrati de aparate foto, de ce stau si se uita cum de cativa ani scad vanzarile (datorita smartphone-urilor din ce in ce mai performante in zona de fotografie), nefacand nimic care sa revolutioneze sau macar sa mareasca distanta dintre ceea ce poate sa faca o camera foto dedicata si un "gadget". Stiu ca multi vor spune "da, dar nu conteaza doar numarul de pixeli"... si e foarte corect! Insa in cazul de fata, vorbim de un DSLR full frame profesional si nu de "hai sa impachetam cati mai multi pixeli pe un senzor cat varful unghiei".

    Canon 5DS devine astfel DSLR-ul cu senzor full frame cu cea mai mare rezolutie din lume (vorbim de productie in masa): 50 Megapixeli! Si reuseste sa faca acest lucru la o viteza de 5fps (nu pare a fi o cifra mare, dar trebuie sa tinem cont ca totusi vorbim de 5fps x 50Mpx), cu un modul de auto-focus in 61 de puncte. Si in sfarsit vad si eu pe un DSLR interfata USB 3.0! Ole! Personal consider ca acesta va fi in sfarsit un "game-changer" si probabil vom vedea din ce in ce mai multe modele urcand rezolutia senzorilor. Mai jos aveti specificatiile complete pentru 5DS.
    • 50MP CMOS sensor
    • 5fps continuous shooting
    • ISO 100-6400 (Extends to 12,800)
    • 61-point AF module with input from 150k pixel metering sensor
    • Dual Digic 6 processors
    • 3.0" 1.04m dot LCD
    • CF & SD slots (UHS-I compatible)
    • 1080/30p video
    • M-Raw and S-Raw down-sampled formats
    • 30MP APS-H crop and 19.6MP APS-C crop modes
    • USB 3.0 interface
    Camera va fi disponibila incepand cu luna Iunie a acestui an, in doua modele: EOS 5DS si EOS 5DS R (diferenta fiind data de un filtru intern). Pretul acestora (estimativ) va fi intre 3699$ si 3899$ (doar body-ul). Cei de la dpreview au si un mic video preview, iar mai jos voi posta un mic filmulet de prezentare cu mecanismul de declansare. Enjoy:





    P.S. Fun fact: senzorul are de fapt rezolutia reala de 53 de Megapixeli pe o suprafata de 36 x 24 mm, insa se va face crop la 50 sau 51 Megapixeli. Prin urmare imi fac mea-culpa pentru ca nu am pus in titlu 53 Mpx ci doar 50 :evil:
    Attached Images Attached Images canon_5ds_5dsr_50megapixels.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Legat de ultima parte, pixel mai mic inseamna performanta mai slaba in low light. Cel putin comparativ cu 5D III asa pare. Mie mi se pare mai mult o chestie de marketing produsul, sa se laude cu MP.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Canon se zvoneste de cativa ani ca are in teste un senzor de 75 Megapixeli... probabil l-au coborat la 50 (errhm, 53) pentru "mass production" si pentru a elimina din problemele de care spui tu. In alta ordine de idei, 50Mpx pe un full frame nu e chiar asa un "miracol", avand in vedere ca Sony Alpha 7R are totusi 36Mpx de prin 2013.

    Eu ma bucur mai mult pentru ca in sfarsit au facut pasul in sus... dupa ce au vazut ca nu au decat de pierdut facand pasi inapoi. Da, poate multi nu stiu, dar Canon a avut multe serii de camere (in special G-urile) unde modelul mai nou a scazut in numar de Mpx in loc sa creasca. Stiu ca nu este doar numarul pixelilor care conteaza, insa in 2015, pentru un aparat profi (sau semi-profi... la naiba, chiar si home use) dedicat fotografiei, ar trebui sa creasca atat calitatea cat si rezolutia, viteza, etc. Altfel, no offense... dar o sa continue sa scada numarul de aparate foto dedicate vandute. Deja e in cadere libera... ma uitam pe niste rapoarte de vanzari... daca acum 5 ani cel mai bine in Romania la electronice s-au vandut camerele foto... anul trecut cel mai bine s-au vandut smartphone-urile si tabletele.

    Oricum, eu nu ma pronunt asupra faptului ca vor sa se laude sau nu... pana nu vad niste sample-uri. Insa am un feeling ca a dat cineva alarma pe la Canon si se pregatesc de trezire (vezi si noul EOS M3 sau viitorul G3 X). Altfel probabil nu vor mai vinde asa ceva decat la profesionisti si cam atat. Si ma indoiesc ca pot trai doar din asta.

    P.S. Eu sunt mai curios de concurenta... cum va raspunde provocarii. Numai pentru manusa aruncata si Canon merita aplauze.

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    ca o paralela e bine in sfarsit ca au depasit Lumia 1020

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    ca o paralela e bine in sfarsit ca au depasit Lumia 1020
    Aia e o gluma. Mi-a placut in special cum au filmat ei reclama la Lumia 920... cat de bine arata filmarea (cu ditamai DSLR-ul in spate)


  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sa fim seriosi, toti fac treburi de genul asta. Si Sony, Samsung, Apple, toti. Doar ca aia au fost mai destepti si nu au fost prinsi pana acum.

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Legat de ultima parte, pixel mai mic inseamna performanta mai slaba in low light.
    Nu este aparat de folosit in lumina slaba. Este adresat fotografilor de moda/revista. Se observa asta nu numai din declaratiile lor cat si din faptul ca au redus plaja de iso de la 25600 (fara extinderi) la 6400...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 20 Last Post: 12-05-2013, 14:30
  2. Canon a lansat EOS 1D X pentru profesionisti By FallouT in forum Tech News
    Replies: 5 Last Post: 02-10-2012, 22:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts