Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Microsoft si Samsung reinventeaza gamingul cu IllumiRoom

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Microsoft si Samsung reinventeaza gamingul cu IllumiRoom

    In cadrul conferintei Samsung de la CES 2013, cei de la Microsoft au venit cu proiect surpriza, care pe cat este de interesant, pe atat de intrigant. Proiectul (sau mai bine zis demo-ul) prezentat se numeste IllumiRoom, si incearca sa treaca de barierele impuse de imaginile afisate strict pe un TV. Mai exact, cu ajutorul unui proiector si al unui Kinect, plus ceva implementari in joc, Illumiroom reuseste sa continue imaginile de pe TV in restul camerei. Efectul este cel putin bestial (din punctul meu de vedere) si chiar sunt curios daca va evolua si va ajunge la stadiul de consumer product, sau va ramane doar un alt proiect de laborator.

    Sunt curios, cum vi se pare ideea?

    Attached Images Attached Images microsoft_illumiroom.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member rios's Avatar
    asa ceva as cumpăra!

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Bestiala idee, si oarecum simpla, cu potential inclusiv pentru filmele 3D !!!

  4. #4 SP
    Member rareshica's Avatar
    Arata foarte bine,e ceva nou,dar cam SF.

  5. #5 SP
    Junior Member LOCKERZBOSS's Avatar
    seamana cam cu ce are philips ambilight,numai ca reda doar culorile nu si imaginile,dar totusi e un inceput pentru jocurile video.

  6. #6 SP
    Junior Member crushburn2003's Avatar
    Ceva foarte impresionant care chiar as cumpara

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Microsoft si Samsung reinventeaza gamingul cu IllumiRoom

    Ft interesant, mi-ar plăcea sa ajungă si la consumatori asa ceva. Mai stiu un produs care m-a dat pe spate acum ceva vreme cu o prezentare la fel de interesanta(project natal), iar acum e folosit pe post de microfon in jocuri...better with kinect

  8. #8 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar

    Re: Microsoft si Samsung reinventeaza gamingul cu IllumiRoom

    Pare foarte obositor pentru creier și ochi din punctul meu de vedere. Plus că există o șansă mare ca atenția la joc sa fie mult redusă.

  9. #9 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Pai e simplu man, nu-ti cumperi.

  10. #10 SP
    Junior Member sandrino3867's Avatar
    Mie mi se pare destul de obositor, cred ca o sa prinda doar la pusti.

  11. #11 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar

  12. #12 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Ar fi tare chestia asta pentru PS3, cu jocuri 3D

  13. #13 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Pai e simplu man, nu-ti cumperi.
    Asta nu se stie niciodata

  14. #14 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    E ca in filmul ,,Jason x'' cand joaca aia cu niste casti un joc

  15. #15 SP
    Junior Member MicuD's Avatar
    In stricta mea opinie cred ca e cam o prostie....e exact ca si cum ai avea consola legata la proiector video si in plus nu mi se pare asa de comod sa ti se proiecteze jocu pe toata mobila din casa nu e comfortabil pentru ochi mai bine astepti pentru un tv deala rezolutie 4K UHD.

  16. #16 SP
    Junior Member Simpleb's Avatar
    Ne-ar trebui jocuri care sa fie capabile sa redea in acelasi timp si imaginea de pe tv si "restul" universului in care te afli.
    Sounds like next-gen consoles ...

  17. #17 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    interesant conceptul, dar mi s-ar parea obositor sa joc 2-3 ore cu asa ceva. In primul rand nu joc pe intuneric deoarece ma dor ochii, asa ca prefer o lumina cand joc. In al doilea rand banuiesc ca nu va fi chiar ieftin proiectorul ala daca va fi vreodata produs comercial + ca trebuie sa ai kinect. In al treilea rand nu stiu daca proiectul asta are de aface cu acea imagine care "dezvaluie" intentiile Microsoft pe urmatorii ani. Mai bine astept sa fie produsa casca 3d(ex: Oculus Rift). Si un efect destul de nasol este ca daca iti este proiectata o imagine de 2X2 m pe perete, televizorul care de obicei nu e mai mare de 110 cm pare foarte mic. Ultimul lucru care este destul de problematic(la fel ca Kinect)(nu e cacofonie ): unde vei pune proiectorul? Ti-l pui pe picioare?

  18. #18 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Enter epilepsy!

  19. #19 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Un joc horror ar fi calumea pentru ''jucaria'' asta xD

  20. #20 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Ganditi-va ca ar exista sinistra probabilitate ca acest feature al Microsoft-ului sa mai mulga 360-ul avand un motiv pentru amanarea Xbox3-ului...

    ma gandeam la partea tehnica a acestui proiect, nu vad alt loc decat prin zona centrala a tavanului sa fie amplasat...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 31-10-2014, 12:16
  2. Apple si Samsung bat palma in afara US. Microsoft nu! By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 16-08-2014, 19:48
  3. IllumiRoom - Not gonna happen! By MonkY in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 02-09-2013, 20:52
  4. Microsoft omoara gamingul? By Dant3 in forum Console News
    Replies: 124 Last Post: 12-06-2013, 11:13
  5. Ne afecteaza gamingul vederea? By felixanu in forum Console Club
    Replies: 30 Last Post: 17-02-2013, 01:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts