Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Valve prezinta noul "Steam Box" - Xi3's Piston

  1. #1 SP
    Member MihneaWii's Avatar

    Valve prezinta noul "Steam Box" - Xi3's Piston

    In cadrul expozitiei CES 2013, cei de la Xi3 au prezentat PC-ul modular cu numele de cod Piston, realizat in colaborare cu cei de la Valve, proiectat pentru serviciul de distributie digitala Steam si modul Big Picture. Acest PC modular se bazeaza pe sistemul X7A, iar de realizarea acestui proiect se stie inca din luna septembrie a anului trecut, cand compania americana Xi3 a incercat sa obtina finantarea proiectului prin site-ul Kickstarter.

    Cei 250.000 $ necesari pentru dezvoltarea acestui PC nu au fost stransi pana pe data de 28 Octombrie 2012, insa au reusit sa atraga atentia celor de la Valve, cu care au colaborat pana la urma pentru a realiza acest proiect.

    Piston, sau Steam Box cum mai este el numit beneficiaza de patru porturi USB 3.0 si tot atatea porturi USB 2.0 (unul dedicat tastaturii) , patru eSATA, doua Mini Display Port, un port DisplayPort/HDMI, un port enthernet si un 1/8" audio in/out. Alte specificatii tehnice nu au fost oferite in afara de spatiul de stocare intern cu o limita de 1 TB.

    Momentan nu a fost dezvaluit un pret concret pentru Piston. Aveti mai jos un video de la CES 2013, in care este prezentat noul proiect al celor de la Xi3.

    Attached Images Attached Images xi3_piston_valve_steam_box_1.jpg xi3_piston_valve_steam_box_3.jpg xi3_piston_valve_steam_box_2.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    va fi gen onlive sau cum ?nu prea vad cum ar putea rula cutia asta jocuri precum Witcher 2 sau Metro 2033

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Interesant este ca desi e o platforma destul de puternica, Piston consuma doar 40W in varianta "low budget" si 70W in varianta "high end". Bizar, avand in vedere ca ar trebui sa aiba o placa video performanta (pentru a face fata la orice joc de pe Steam).

    Din cate am inteles, se zvoneste ca varianta low budget ar fi pe la 499 USD (si va veni cu Linux) iar cea high end la 999 USD, dar momentan, acestea sunt pure speculatii.

    darkpaul13: nu, streaming va fi probabil doar pentru filme. Pentru jocuri, va rula totul (sau asa ar trebui) direct de pe HDD-ul intern.

    Later edit: Intre timp i-am descoperit si pe cei de la Xi3: http://xi3.com/buy_now.php Puteti intra si voi pentru a va preconfigura sistemul. Eu am facut unul "demo" cu urmatoarele:

    $1,112.00
    Color: $15.00 Stealth (Black)
    Processor: Standard Athlon Dual Core 3400E 22W - 2G DDR2
    HardDrive: $340.00 Internal 240G SSD
    Mounting None
    Keyboard: $59.00 Black Wireless Keyboard and Mouse
    OperatingSystem: $199.00 Windows 7 Ultimate 64-bit

    Cam mult... if you ask me. Acum, sunt sigur ca la volum mare, pretul difera. Si mai scadem si 200 USD daca vrem Linux...

  4. #4 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Mi se pare un pret enorm pentru chestia aia mica. Pai cu 1000 $ iti faci un calculator 'monstru' si ruleaza orice . Asta e pana la urma Steam Box ?

  5. #5 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    chipuriile ala e un PC special ptr consolisti

  6. #6 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Tot mi-as face un calculator de banii aia...

  7. #7 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Oh nu, speram sa nu fie vorba de asta... pacat, putea fi mult mai mult decat o cutie de plastic care se va topi in momentul in care incerci sa joci ceva mai "hardcore".

  8. #8 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    Si daca nu se topeste, si ruleaza jocurile la detalii de PC la dimensiunea aia? Ce mai ramane pentru console inafara de exclusivitati?

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PayneKiller View Post
    Mi se pare un pret enorm pentru chestia aia mica. Pai cu 1000 $ iti faci un calculator 'monstru' si ruleaza orice . Asta e pana la urma Steam Box ?
    Guys, eu am dat un link de la Xi3, care face "sisteme modulare", custom... E foarte posibil ca "Steam Box"-ul final sa nu aiba nicio legatura (decat poate design-ul). Nici la pret, nici la performante. Ce este pe site la Xi3 este pur si simplu o pagina de unde iti poti comanda singur acel PC, chiar azi. Ce se va intampla cu produsul final de la Valve, numai ei stiu...
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Oh nu, speram sa nu fie vorba de asta... pacat, putea fi mult mai mult decat o cutie de plastic care se va topi in momentul in care incerci sa joci ceva mai "hardcore".
    Plastic? Eu vad ca e aluminiu/metalic complet... tocmai pentru a disipa caldura mai bine.

  10. #10 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathOfArt View Post
    Si daca nu se topeste, si ruleaza jocurile la detalii de PC la dimensiunea aia? Ce mai ramane pentru console inafara de exclusivitati?
    Cum ce o sa mai ramana pentru console? Nu vezi ce pret are dracia aia mica? 1000 $ ?!? Las-o balta... Mai bine as da 400 $ pe un Next-gen XBOX sau PlayStation, atunci cand apar

    ---------- Post added 08-01-2013 at 05:23 PM ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Guys, eu am dat un link de la Xi3, care face "sisteme modulare", custom... E foarte posibil ca "Steam Box"-ul final sa nu aiba nicio legatura (decat poate design-ul). Nici la pret, nici la performante. Ce este pe site la Xi3 este pur si simplu o pagina de unde iti poti comanda singur acel PC, chiar azi. Ce se va intampla cu produsul final de la Valve, numai ei stiu...

    Plastic? Eu vad ca e aluminiu/metalic complet... tocmai pentru a disipa caldura mai bine.
    Da man dar nu stiu cat de bine s-ar comporta fata de un PC cu piese de 1000 $...nu neaparat la gaming, vorbim si de diverse aplicatii Windows...

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PayneKiller View Post
    Da man dar nu stiu cat de bine s-ar comporta fata de un PC cu piese de 1000 $...nu neaparat la gaming, vorbim si de diverse aplicatii Windows...
    Esti foarte incapatanat. Te-ai uitat la ce configuratie am facut? Ia incearca sa faci tu la emag (de exemplu) o configuratie in care doar adaugi un Windows 7 Ultimate 64bit (OEM, ca retail e si mai scump) si un HDD SSD de 240GB (punem un Vertex 3 care nu e nici cel mai scump, nici cel mai cheap). Si ia vezi cat ies doar astea 2 piese. Iti spun eu (ca sa nu te chinui): 2079 RON. Asta inseamna 612 USD! Si am pus doar OS si HDD. Mai adauga procesor, memorie, placa de baza, sursa, carcasa, tastatura si mouse wireless, etc... si vezi cat iesi.

    In plus, de ce zici "fata de un PC"? Pentru ca asta este fix un PC, cu Windows si toate cele. Doar ca este modular, este mai mic, consuma extrem de putin.

    Dar inca odata (si ultima oara sper), ce am incercat eu sa fac, e sa merg direct la Xi3 si sa configurez eu. Valve sigur va avea super discount-uri, isi va customiza OS-ul (eventual shell-ul schimbat in The Big Picture)... and so on.

    Ca idee... site-ul celor de la Xi3 e deja down. Nu stiu daca pentru simplul motiv ca au avut prea multi vizitatori de cand cu anuntul oficial, sau daca s-au trezit ca nebuni ca noi se apuca sa faca niste calcule si configuratii

  12. #12 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Pana sa fac stirea asta m-am informat un pic despre primul termen care mi-a iesit in cale si anume "PC modular". E fix acelasi lucru cu un PC de marimi normale. Pe site-ul de unde m-am informat spunea fix asta: PC de dimensiuni reduse care are un consum minim.

  13. #13 SP
    Member LeGenD's Avatar
    Bani aruncati degeaba pe un "proiect" inutil daca ii pot zice asta.

  14. #14 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Si ce fel de racire are?

  15. #15 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Exceptand forma nu vad ce ne-ar opri sa ne cumparam de banii astia un PC de 3 ori puternic si un cablu HDMI de 5metri de care sa legam PC-ul, pe cat de deschis mi se pare OUYA, pe atat de stupid mi se pare asta iar daca tot e sa facem pe consolistii ca vrem dizain de consola, putem lua cu 700$ un AlienWare X51 care arata mult mai bine, poti pune componente normale pe el si in astia 700$ iti vine cu:
    Procesor I7, 6gb ddr3, 1tb hdd, gt 640 1gb, windows 7

    New Alienware X51 Mini HD Gaming Computer

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Seamana cu un passive cpu cooler, lol.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Observ ca este foarte bizara (si totodata foarte diferita) reactia romanilor fata de restul lumii la "prototipul" acesta. Romanii se vaita ca e scump (desi Valve nu a dat niciun pret), in timp ce restul lumii zice: "Wow, Good job! Valve is really doing it!"

    Acelasi lucru l-am observat si la Project Shield (si dealtfel la multe alte nebunii lansate worldwide). Acum probabil inteleg de ce suntem noi vazuti ca o lume de "mana a treia", si nu aparem nici macar in listele cu tarile suportate. Pentru ca ne vaitam prea mult (imi vine in minte fix povestea cu drobul de sare, care poate o sa cada in capul copilului si o sa-l omoare)

    Teo: daca tu compari un sistem de 699 USD clasic (probabil cu ITX) cu HDD de 1TB de 7200 RPM cu mini PC-ul ala (custom) care are SSD de 240GB, atunci e grav. Numai diferenta intre HDD si SSD e de 250 USD

    Oricum ar fi, daca Valve decide ca The Big Picture nu va merge decat pe ceva gen "Piston", poate fiecare sa-si faca orice configuratie doreste (chiar si de 100 USD), ca oricum nu va rula. Pentru asta exista deja Steam. Daca am inteles eu corect, ei vor ceva gen consola, dar cu marea diferenta ca vor sa fie pe arhitectura x86 si sa poata fi upgradabila/modulara.

    Acum, ramane de vazut pe ce solutie vor merge. Slava Domnului insa ca nu se vor baza pe reactiile romanilor, ca in felul asta nu ar mai lansa nimic

    ---------- Post added 09-01-2013 at 03:06 AM ----------

    P.S. A nu se intelege gresit! Nu sunt nici pro, nici contra a ceea ce face Valve. Eu oricum pe PC ma joc 0.5% din timpul meu alocat gamingului, asa ca practic ar trebui sa nu ma prea intereseze. Steam-ul meu zace de luni bune (noroc ca mai primesc cate un joc ca gift). Asta nu inseamna ca nu sunt open-minded si nu accept ca se poate sa co-existe gamingul si pe altceva. Avem gaming pe console, pe PC-uri, pe smartphone-uri, tablete, TV-uri smart... acum Valve cred ca incearca ceva "hibrid". Un fel de "PC-ul consola". Om trai si om vedea ce iese...

  18. #18 SP
    Junior Member MetaleV's Avatar

    DAdaDA

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Observ ca este foarte bizara (si totodata foarte diferita) reactia romanilor fata de restul lumii la "prototipul" acesta. Romanii se vaita ca e scump (desi Valve nu a dat niciun pret), in timp ce restul lumii zice: "Wow, Good job! Valve is really doing it!"
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    , ramane de vazut pe ce solutie vor merge. Slava Domnului insa ca nu se vor baza pe reactiile romanilor, ca in felul asta nu ar mai lansa nimic
    Avand in vedere ca traim intro tare unde incercam sa ne modam consolele si sa ne cumparam placi video gen 610 1gb de ram si apoi sa ne plangem ca nu ne merg jocurile, chiar nu stiu de ce tragi sa te enervezi. Nu vezi ca nu ar da nimeni banii aia, doar daca ar merge descarcat de undeva cu siguranta l-ar lua cu totii, chiar si asa tot se vor gasi nemultumiti!
    Se pare ca unii din voi nu ati intrat niciodata pe site la DELL, HP sau oricare alta marca sa va faceti un sistem sa vedeti la cat se ajunge acel sistem. Imi pare rau ca stim doar PCgarage si eMag dar diferentele pe aceleasi componente sunt enorme atat la performante cat si la pret!

    Oricum pentru cine stie sa aleaga si sa faca diferenta, respect, pentru restul dati-va cu parerea in continuare, vb lui MonkY "Bine ca nu baga nimeni in seama parerile Romanilor" ca ar trebui sa tragem cu arcul acum!

  19. #19 SP
    Manager paul's Avatar

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Interviul acela exclusiv pt. The Verge spune cam tot... Pe scurt, Linux-ul va fi baza (Windows isi pune doar cine vrea), ca hardware vom avea diverse configuratii, The Big Box va fi un fel de "Steam streamer" in toata casa (upto 8 players). Om trai si om vedea...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Crytek prezinta un VR demo numit "Back to Dinosaur Island" By djleo666 in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 19-03-2015, 15:40
  2. Replies: 4 Last Post: 02-01-2014, 16:04
  3. Replies: 36 Last Post: 16-08-2011, 01:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts