Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Recomandare casti wireless

  1. #1 SP
    Junior Member KodiaK's Avatar

    Recomandare casti wireless

    Ma intereseaza niste casti wireless/bluetooth pentru PS4 dar care sa indeplineasca urmatoarele criterii:
    1. Sa fie circumaurale, adica sa stea in jurul urechii si nu pe ureche.
    2. Sa fie deschise, ca sa pot sa aud si mediul ambient.
    3. Sa nu fasaie cand nu exista semnal audio, sau este la nivel f scazut. Am o pereche de SONY MDR-RF855R la care fasaitul este tare deranjant
    Cam astea ar fi cele mai importante aspecte. Nu ma intrereseaza microfon sau 5.1/7.1, ci sa fie stereo, comfortabile si silentioase
    Exista asa ceva la un pret decent. Sa zicem ~500 lei?

  2. #2 SP
    Member Peetzy's Avatar
    Eu ti-as recomanda ceva de genul https://www.avstore.ro/casti-pentru-...r-rs-120-8-ii/ sau in orice caz, sa te uiti pe acolo si n-ai cum sa nu gasesti ceva. Sfatul doi e sa te duci sa le testezi, logic. Insa dupa parerea mea cu Sennheiser nu dai gres. Succes!

  3. #3 SP
    Junior Member KodiaK's Avatar
    Se pare ca au problema de la pct-ul 3: "Partea goala a paharului: Castile sunt 100% analogice, cu emisie FM (banda ~900 MHz) si tuner manual. Au probleme mari de zgomot si interferenta. Este imposibil sa asculti pasaje mai linistite fara un zgomot alb de fond, oricat de aproape ai sta de emitator." extras din recenzia unui cumparator pe AVStore.
    Plus ca din poza par a fi supraaurale, nu circumaurale.
    Stiu ca ideal ar fi sa merg in showroom si sa ascult, dar e f complicat cu programul (L-V: 10-18)

  4. #4 SP
    Member Wagram's Avatar
    Am de vreo patru ani Sennurile din linkul de mai sus, n-am avut niciodata probleme de genul asta. Cuplate cu un Turtle Beach DSS2, chiar se aud bine, aproape la fel de bine ca Sennurile 555 (deschise si circumaurale) + Auzentech Forte pe care le am la desktop.

  5. #5 SP
    Junior Member KodiaK's Avatar
    Hmm, poti sa incerci pls conectate direct la PS4 sau PC. Mi se pare foarte dubios ce zici, avand in vedere ca cei de la rtings.com (site profi de reviews) spune ca toata linia RS de la Sennheiser are background noise f mare. Iar eu intrebarea o pusesem la un review pt Sennheiser RS 165 RF HDR (casti mult mai bune)
    Ma gandesc ca poate Turtle Beach-ul ala atenueaza fasaitul si de aia nu-l auzi.

  6. #6 SP
    Member Wagram's Avatar
    Acum le-am scos de la laptop, nu se aude nici pe dracu'. Scot un fasait puternic daca nu primesc semnal audio timp de cinci minute sau asa ceva, nu vad o problema in asta. Dar ca zgomot de fond, nu disting nimic. In primul rand, ai in vedere totusi ca sunt casti wireless de 400 RON. In al doilea rand, daca as fi extrasensibil la aspectul asta, oricum m-ar lasa rece, fiindca nu-mi pun castile ca sa ascult... nimic.

  7. #7 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    https://www.premiumbrand.ro/magazin/...ps4-platinium/

    Astea indeplinesc toate conditiile, mai putin ca nu-s "open back" dar auzi ce e in jur.

  8. #8 SP
    Junior Member KodiaK's Avatar
    Mdea se pare ca nu prea exista ce vreau eu
    Am facut niste research pe net si am intrebat si la AVStore, si aparent orice casca wireless are background noise mai mic sau mai mare si deci depinde de fiecare utilizator in parte daca il aude sau nu.
    Cei de la AVStore mi-au recomandat seria RS de la Sennheiser (RS1 175/185/195) ca cica ar avea cel mai mic background noise. Cei de la rtings.com zicea ca dimpotriva, seria RS are background noise-ul printre cele mai mare din ce au testat ei.
    In concluzie cam greu sa merg pe recomandari, trebuie sa testez cu urechile mele.

  9. #9 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu folosesc Sony MDR-DS6500. In principu le folosesc pe PS4 prin Optic cu iesire pe DTS din consola. Din punctul meu de vedere sunt jos palaria. Ai sunet spatial, adica iti dai seama daca trage unul din spate etc. Cat despre zgomot de fundal iti pot spune ca este 0 si nu sunt greu de urechi
    Sunt foarte confortabile, bateria tine foarte mult. Un minus ar fi ca sunt peste bugetul tau.
    Versiunea mai noua a acestora sunt MDR-HW700DS, care au decodare inclusiv pe Dolby Atmos, dar trebuie sa ii dai contentul prin HDMI pentru asa ceva. La mine astea nu sunt fezabile, avand in vedere ca imi duc deja HDMI-urile printr-un AVR Onkyo. Totodata, acestea sunt mult mai scumpe.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare casti usb... By Strike105X in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 12-04-2017, 18:54
  2. Recomandare casti muzica By andreiaka in forum HiFi
    Replies: 2 Last Post: 31-05-2016, 23:00
  3. Recomandare Casti PC By Strike105X in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 12-01-2013, 19:51
  4. Recomandare Casti pentru PC By JamiroQuai in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 07-12-2012, 21:16
  5. Recomandare Casti Intraauriculare (?) By Atrium in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 7 Last Post: 24-01-2011, 18:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts