Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 37 of 214 FirstFirst ... 27 35 36 37 38 39 47 87 137 ... LastLast
Results 721 to 740 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #721 SP
    Banned wd87's Avatar
    tu nu ai inceles ce am spus..... PS4 a vandut mai mult cand era full price, PC a inceput sa vanda mai mult cand avea pret la reducere, PS4 a facut mult mai multi bani ca PC, tu ce ai vrea? sa vinzi 100.000 unitati la $60 bucata, sau 200.000 unitati la $10 bucata?

    + ca tu incerci sa arati ca vai jocurile vand bine si pe PC... dar ce nu realizezi tu e ca ai dat un exemplu a unui joc care isi are audienta pe platforma PC, de ce nu zici sa comparam Call Of Duty? acolo consolele vand 90%, ce mai zici? de ce nu compari Fifa? consolele vand 99% acolo

  2. #722 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    tu nu ai inceles ce am spus....
    Incelege ca exista mai multe tipuri de audiente pe diferite platforme.N-o sa-ti cumpere tie nimeni CoD cand orice Gogu se joaca CS 1.6 si CS : GO si orice gamer pro joaca BioShock, Doom, Borderlands sau mai stiu eu ce pe PC.La fel si cu Fifa.Nu m-as vedea jucand Fifa pe PC

  3. #723 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aveti niste discutii atat de on topic incat ar trebui schimbat numele thread-ului in "Totally off topic"

  4. #724 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    tu nu ai inceles ce am spus..... PS4 a vandut mai mult cand era full price, PC a inceput sa vanda mai mult cand avea pret la reducere, PS4 a facut mult mai multi bani ca PC, tu ce ai vrea? sa vinzi 100.000 unitati la $60 bucata, sau 200.000 unitati la $10 bucata?

    + ca tu incerci sa arati ca vai jocurile vand bine si pe PC... dar ce nu realizezi tu e ca ai dat un exemplu a unui joc care isi are audienta pe platforma PC, de ce nu zici sa comparam Call Of Duty? acolo consolele vand 90%, ce mai zici? de ce nu compari Fifa? consolele vand 99% acolo
    Tu trolezi iar sau e doar analfabetism functional? Hai sa disecam toata discutia ca pentru ora de logica din clasa a 9-a atunci.

    Argumentul initial (A1) este cel al lui fdkenzo, care spune "mie unul mi se pare o strategie buna ce face acum Sony, atrage noi cumpărători de consola prin listarea acestor jocuri pe PC.". Destul de evidenta ideea, nu? Implica ca Sony ar vrea sa isi largeasca playerbase-ul atragand o parte din gamerii de PC.

    Rukax aduce un contra-argument (CA1) foarte bun, si anume ca el nu crede ca Sony are nevoie de un segment de gameri care se joaca pe PC. Acesta este demonstrat de urmatoarea implicatie din acelasi post: "Plus ca ar fi unul foarte mic." (P1). Adica motivul pentru care Sony nu ar avea nevoie de gamerii de PC este pentru ca acestia sunt in numar mic.

    Insa demonstratia pentru CA1 este invalida, deoarece propozitia P1 este neadevarata. Sursa mentionata de mine demonstreaza asta prin numarul de vanzari witcher 3. Din nou, in caz ca nu ai retinut, P1 implica ca segmentul de jucatori de PC este unul foarte mic (i.e. un numar mic de oameni se joaca pe PC). Ceea ce clar nu este adevarat, vezi vanzarile Witcher 3. Cati anume l-au cumparat la pret intreg sau la jumatate pretul sau la $1 de pe humble store nu este relevant, deoarece discutam de numarul de oameni care se joaca pe PC.

    Mai mult decat atat, chiar daca pretul la care acestia l-au cumparat ar fi relevant pentru ce am zis mai sus (nu este), chiar in poza ta ai aratat ca 31% din vanzarile din 2015, adica la pretul intreg, au fost pe PC. 31% este un numar enorm pentru o companie. Daca Sony ar reusi sa converteasca pana si 10% din jucatorii de PC la PS5 tot ar avea un profit enorm. (P2)

    Tinand cont de (!P1 / P1 neadevarata) si (P2) rezulta ca CA1 este invalid si, deci, A1 valid, pana la proba contrarie. Nimic din ce ai spus tu nu are nicio relevanta pentru discutia noastra. Practic te-ai bagat ca musca-n lapte. Nu e neadevarat ce spui tu acolo, intr-adevar developerii au cea mai mare marja de profit de pe PS4, iar apoi de pe Xbox. Dar... asa, si?

  5. #725 SP
    Member Rukax's Avatar
    ^Nu m-am exprimat eu bine si de aceea toata logica din postul tau e irelevanta si fara sens, oricum. Nu cred ca publicul care se joaca pe PC este mic. Ci consider ca este mic publicul care se joaca pe PC si este dispus sa isi cumpere consola. Sa o luam altfel. Cine are un PC performant care sa poata juca jocuri precum God Of War (in cazul in care ar aparea si pe PC) sau HZD, de ce ar da banii pe o consola cand vede ca mai nou toate exclusivitatile vor aparea si pe PC indiferent cat ar dura. Mai ales ca pe PC sunt multi pirateristi care nu ar cumpara jocurile...

    //btw, eu nu sunt pro sau contra cu treaba asta, chiar nu imi pasa. Insa, ma macina curiozitatea de ce o firma ca Sony incepe sa faca scheme de genul dupa atatia ani. De ce acum sa dai drumul la exclusivitati?

  6. #726 SP
    Banned wd87's Avatar
    Quote Originally Posted by Rukax View Post
    ^Nu m-am exprimat eu bine si de aceea toata logica din postul tau e irelevanta si fara sens, oricum. Nu cred ca publicul care se joaca pe PC este mic. Ci consider ca este mic publicul care se joaca pe PC si este dispus sa isi cumpere consola. Sa o luam altfel. Cine are un PC performant care sa poata juca jocuri precum God Of War (in cazul in care ar aparea si pe PC) sau HZD, de ce ar da banii pe o consola cand vede ca mai nou toate exclusivitatile vor aparea si pe PC indiferent cat ar dura. Mai ales ca pe PC sunt multi pirateristi care nu ar cumpara jocurile...

    //btw, eu nu sunt pro sau contra cu treaba asta, chiar nu imi pasa. Insa, ma macina curiozitatea de ce o firma ca Sony incepe sa faca scheme de genul dupa atatia ani. De ce acum sa dai drumul la exclusivitati?
    pentru ca sa cam schimbat toata conducerea la divizia PlayStation si vor sa arate ca ei fac bani cat timp sunt ei la conducere ca sa gaseasca posturi si mai bune dupa cativa ani acolo, si cum fac ei asta este prin "short term profits", pun jocurile astea mult laudate pe platforme noi unde o sa faca un profit extrem de usor ca jocurile sunt facute deja, un port pe PC este ieftin, dar ei nu se gandesc ca acum o parte destul de mare din audienta stie ca nu mai au nevoie de console PlayStation si o sa ramana pe PC acum, ceea ce in termen lung o sa le scada din profit

  7. #727 SP
    Junior Member cartus's Avatar
    Goana dupa bani. E mai usor sa modifici un joc decat sa-l iei de la 0. Pretul e acelasi ca al unui joc nou. Rezultatul = profit. Acum depinde si de vanzari, exista insa/inca oameni care n-au consola, dar au PC.

  8. #728 SP
    Member jon209's Avatar
    Se aude ceva de o precomanda si pe la noi.Emag Altex ?

  9. #729 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cred ca e prea devreme, din moment ce nu se stie nici data aparitiei si nici pretul.

  10. #730 SP
    Member jon209's Avatar
    Dar mai tine minte cineva cand s-au bagat precomenzile pentru PS4?

  11. #731 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Precomenzile pt ps4 au aparut dupa ce a fost anuntata consola din ce imi aduc aminte.Si sper sa nu ma insel pt ca la vremea aia Sony avea asteptari foarte mari fapt pt care s-au si "grabit"

  12. #732 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by jon209 View Post
    Dar mai tine minte cineva cand s-au bagat precomenzile pentru PS4?
    Da, precomenzile pentru PS4 au inceput a doua zi dupa E3, zi in care a fost aratat design-ul consolei si pretul ei. Pe 11 Iunie 2013 sa fiu mai exact.

  13. #733 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    Quote Originally Posted by cartus View Post
    Goana dupa bani. E mai usor sa modifici un joc decat sa-l iei de la 0. Pretul e acelasi ca al unui joc nou. Rezultatul = profit. Acum depinde si de vanzari, exista insa/inca oameni care n-au consola, dar au PC.
    Preturile acestor jocuri PS4 Exclusive nu vor fi la fel de mari ca in cazul jocurilor noi, scopul nu e sa faca profit ci sa vanda cat mai multe si sa-si faca reclama acum... pt ca de asta au nevoie in anul in care lanseaza o noua consola, sa faca interesati cati mai multi gameri de produsele lor indiferent ca e vb de PS Now, PS Plus, PS 5 sau toate la un loc.



    Quote Originally Posted by Rukax View Post
    //btw, eu nu sunt pro sau contra cu treaba asta, chiar nu imi pasa. Insa, ma macina curiozitatea de ce o firma ca Sony incepe sa faca scheme de genul dupa atatia ani. De ce acum sa dai drumul la exclusivitati?
    Ca sa-si faca reclama binenteles +40% dintre gameri joaca de pe PC, clar ca Sony vrea sa convinga o parte dintre ei sa cumpere PS5. Incepand de la faptul ca ne dau informatii cu taraita despre PS5 si amana lansarea cat mai mult, lanseaza PS4 Exclusive's pe PC si inca lanseaza jocuri cu renume pe actuala generatie, pana si discursul plictisitor si super detaliat a lui Mark Cerny... totul face parte dintr-o mare strategie de marketing(care implica multa psihologie si gandire pe termen lung).

    Dar... nu vor fi prea multe jocuri PS4 Exclusive lansate pe PC si pot sa va garantez de pe acum ca nici un joc PS5 Exclusive nu va fi lansat si pe PC in urmatorii 2 ani. Nu cred ca vor fi lansate nici macar pe seria PS4, dar asta va ramane de vazut.

  14. #734 SP
    Junior Member cartus's Avatar
    Eu nu cred ca Horizon va fi sub 40 euro pe Steam.

  15. #735 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    ^ am cumparat GOW si HZD la inceputul acestei luni din magazinul romanesc cu 20 euro(10 euro bucata). ok erau la reducere... dar nu cred ca la vara vor aparea pt PC cu un pret mult mai mare.

  16. #736 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    ^ am cumparat GOW si HZD la inceputul acestei luni din magazinul romanesc cu 20 euro(10 euro bucata). ok erau la reducere... dar nu cred ca la vara vor aparea pt PC cu un pret mult mai mare.
    Nu este tocmai o comparatie buna, vorbim de doua platforme diferite, una in care jocul a prins vechime si nu ai de ce sa mai tii un pret mare deoarece a vandut deja milioane de copii, pe cand pe PC jocul nu exista, vine ca ceva nou, va fi prezentat ca orice joc ce iese acum pe piata pentru prima data. HZD va avea cu siguranta un pret de peste 40€.

  17. #737 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pretul unui joc normal day 1 (exceptiile fac remasterizarile, dar nici macar alea toate) este de 60€.

    Nu ma refer la indie games sau la dlc-uri care se transforma in full games.

  18. #738 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Da, accept sa cumpar un joc la 60€ pe o platforma moderna, capabila, dar nu pt o jucarie cu hw de acum 10 ani (I'm looking at you, Nintendo).
    Indie games gasesti la 5€ sau freeware (dar calitatea lasa de dorit) iar multe DLC-uri au inceput sa fie incluse cu jocul initial.Iar cu remaster-urile nu sunt de-acord sa dau atatia bani.Pe un remake full as da, sincer sa fiu, dar nu pe un remaster (joc cu grafica imbunatatita si cam atat)

  19. #739 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Nu este tocmai o comparatie buna, vorbim de doua platforme diferite, una in care jocul a prins vechime si nu ai de ce sa mai tii un pret mare deoarece a vandut deja milioane de copii, pe cand pe PC jocul nu exista, vine ca ceva nou, va fi prezentat ca orice joc ce iese acum pe piata pentru prima data. HZD va avea cu siguranta un pret de peste 40€.
    hmmm... nu vreau să te contrazic și sa te superi pe mine dar platformele nu prea contează... cu un abonament PS Now de 10 euro pe lună poti sa joci pe PC: HZD, GOW sau Uncharted 4 acum... nu la vară, ce-i drept streaming pe PC dar asta deja e un detaliu. si chiar dacă ar conta platforma asta nu schimba cu nimic datele jocului. da sunt jocuri de succes, și-au meritat banii la lansare dar a trecut ceva timp de atunci și nu mai pot avea pretenția Sony sa ceara prea multi banii pe ele. din moment ce apare Cyberpunk 2077 in septembrie pe console si PC la 60€ nu cred că mai pot sa ceara pe un joc vechi de un an sau doi 40€. oricum raman la părerea mea ca nu fac asta pt profit ci pt a-și face reclamă. logica e urmatorea: cumpără acum cat mai multi PC gameri jocurile de succes care au fost PS4 Exclusive iar cand va aparea GOW 2, HZD 2 etc vor vrea sa cumpere PS5 pt că vor fi exclusive pe avea consolă

  20. #740 SP
    Member Rukax's Avatar
    ^Și asa iau naștere cercurile vicioase. GOW2 va fi exclusivitate până apare ps6, pe urmă GOW3 până apare 7 and so on

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 37 of 214 FirstFirst ... 27 35 36 37 38 39 47 87 137 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts