Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Achizitionare PS4 500 GB SECOND HAND.

  1. #1 SP
    Junior Member EdyTzzu's Avatar

    Achizitionare PS4 500 GB SECOND HAND.

    Salutare,


    Doresc sa imi achizitionez o consola la mana a 2-a si as avea nevoie de niste sfaturi de la voi. Consola este un PS4 de 500 GB model CUH-1216a.
    Pretul consolei incepea undeva la 850 de lei pe si niste jocuri pe cont. Dupa ceva negocieri, am ajuns la pretul de 600 de lei deoarece are nevoie urgenta de bani. Consola are putin peste 2 ani si se vidne ca nu mai este folosita.Acum intrebarile mele sunt:
    1. Se merita sa cumpar acest model la acest pret? As dorii argumente pro/contra daca aveti.
    2. Ce sa verific la ea in momentul cand ma duc sa o achizitionez? (BlueRay-ul? wifi-ul, sunetul pe care il scoate, cat de tare se incinge, cum merge pe net? Safe mode-ul sau cum se numeste...) sau ce sa veriic?

    Astept sfaturile si opiniile voastre. Multumesc anticipat.

  2. #2 SP
    Member Frankie.'s Avatar
    Pai joaca-te vreo ora.Intra pe psn si descarca niste demouri.Poti sa verifici si conexiunile wifi si LAN. In pricipiu nu e mare lucru de verificat.De incalzit oricum se incalzeste fiindca e normal.Atat timp cat cumperi un produs second iti asumi anumite riscuri.Pretul e foarte bun.Succes !

  3. #3 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Eu iti recomand sa il iei (daca nu ai facut-o deja). Un model similar am cumparat si eu tot second hand. Merge perfect de vreo 5 luni. Gasesti modelele respective la preturi foarte bune. Sunt mult mai bune decat primele serii cuh 1100 care se turau tare si multe aveau probleme cu eject disk din cauza butoanelor capacitive. Aceste probleme au fost inlatute din seriile 1200. Fata de un slim 1200 are si iesire audio optica, sunetul e la fel de silentios iar consumul de curent desi un pic mai mare nu e semnificativ. Un calcul simplu cu utilize zilnica 365 zile pe an cca 3 ore iti da un consum in plus anual de vreo 30 lei. Fa un calcul in cati ani isi amortizeaza slimul diferenta . Iar de diferenta de bani vs unul nou iei o gramada de jocuri. Cine se teme ca setrica il intreb cate telefoane de 600 lei a schimbat? 600 e o folie de iphone . Succes!

  4. #4 SP
    Junior Member EdyTzzu's Avatar
    Quote Originally Posted by Frankie. View Post
    Pai joaca-te vreo ora.Intra pe psn si descarca niste demouri.Poti sa verifici si conexiunile wifi si LAN. In pricipiu nu e mare lucru de verificat.De incalzit oricum se incalzeste fiindca e normal.Atat timp cat cumperi un produs second iti asumi anumite riscuri.Pretul e foarte bun.Succes !
    Multumesc de sugestie, o sa tin cont.[COLOR="Silver"]

    ---------- Post added 30-11-2018 at 13:34 ----------

    Quote Originally Posted by MRC View Post
    Eu iti recomand sa il iei (daca nu ai facut-o deja). Un model similar am cumparat si eu tot second hand. Merge perfect de vreo 5 luni. Gasesti modelele respective la preturi foarte bune. Sunt mult mai bune decat primele serii cuh 1100 care se turau tare si multe aveau probleme cu eject disk din cauza butoanelor capacitive. Aceste probleme au fost inlatute din seriile 1200. Fata de un slim 1200 are si iesire audio optica, sunetul e la fel de silentios iar consumul de curent desi un pic mai mare nu e semnificativ. Un calcul simplu cu utilize zilnica 365 zile pe an cca 3 ore iti da un consum in plus anual de vreo 30 lei. Fa un calcul in cati ani isi amortizeaza slimul diferenta . Iar de diferenta de bani vs unul nou iei o gramada de jocuri. Cine se teme ca setrica il intreb cate telefoane de 600 lei a schimbat? 600 e o folie de iphone . Succes!
    Momentan nu l-am luat, deoarece am o frica sa nu se strice repede. Tu ce probe i-ai facut cand l-ai achizitionat?

  5. #5 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Proba nu a fost lunga. Am probat sa citeasca discurile, am verificat cotrollerele (era cu 2 bucati) sa nu fie deteriorate si sa mearga ok, si m-am uitat la sigiliile consolei sa nu fie rupte. Nu o lua daca a fost desfacuta pe motiv de "curatat de praf si schimbat pasta".Si cam atat. Nu prea are ce sa se strice daca nu s-a stricat 2 ani. Oricum eu ti-as recomanda sa iei cu jocuri pe disc, le poti ulterior vinde.

  6. #6 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Daca il iei la mana a doua si fara garantie, este un risc pentru tine, adica ti se poate strica si peste 3 zile.

  7. #7 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Daca il iei la mana a doua si fara garantie, este un risc pentru tine, adica ti se poate strica si peste 3 zile.
    Corect. Sau poate nu. Si daca iei un telefon poate il scapi si spargi in prima zi. Sau o masina noua si iesi din reprezentanta si intri intr-un sant. Risc e si la ce e nou. Risc e si la ce e vechi, e la orice. Ideea e cat esti dispus sa platesti pt riscul ala. Acum sa fim seriosi, 600 de lei daca vinzi controlleru raman cam 450 lei risc. Nu cred ca e o avere.

  8. #8 SP
    Junior Member EdyTzzu's Avatar
    Va salut! Am fost azi si am vazut PS-ul si am fost dezamagit. Intrebandu-l pe proprietar daca mai are defecte, mi-a zis ca nu are, doar ca nu imi poate da cablu HDMI. Am venit cu HDMI de la mine si cand sa vad consolo, la cablul de alimentare era taiat si legat cu altul. Proprietarul mi-a spus ca a fost priza de UK si l-a acut el. Nu prea ii inteleg pe cei ce fac asta, avand in vedere ca un adaptor pentru priza de UK este undeva de 15 lei. Cand i-am scos capacul, proprietarul a strambat putin din nas. In rest, mergea foarte bine, dar l-a sfatul unui prietencare a m-ai avut PS4 mi-a recomandat sa nu ma risc, sa mai strang bani si sa iau unul nou, sau pe altul dar nu pe acela.

  9. #9 SP
    Member Aliosa's Avatar
    A fost PS4 Slim, cu HDD de 1 Tb și joc inclus (Star Wars Battlefront 2, vorbim aici de consola ediție limitată, cu controller specific) la 1.000 lei la Carrefour, de Black Friday. Nu merită 600 lei un Slim SH, cu HDD de 500 Gb și fără garanție.

    Oferte o să mai fie. Eu de exemplu mi-am luat anul trecut Pro simplu cu joc inclus (Gran Turismo Sport) la 1.600 lei.

  10. #10 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by Frankie. View Post
    Pai joaca-te vreo ora.Intra pe psn si descarca niste demouri.Poti sa verifici si conexiunile wifi si LAN. In pricipiu nu e mare lucru de verificat.De incalzit oricum se incalzeste fiindca e normal.Atat timp cat cumperi un produs second iti asumi anumite riscuri.Pretul e foarte bun.Succes !
    As da pe oricine afara din casa sa aud ca vrea sa joace o oră.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ps4 nou sau second hand. By MRC in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 17 Last Post: 15-07-2016, 17:58
  2. Replies: 10 Last Post: 22-02-2013, 18:15
  3. Achizitie volan second-hand pentru xbox By nica.mihai in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 20-06-2011, 16:12
  4. Replies: 40 Last Post: 21-05-2010, 07:58
  5. Pretul consolelor second hand By RaverX in forum Console Club
    Replies: 52 Last Post: 08-09-2009, 20:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts