Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 38 of 38

Thread: Pes 2015 vs Fifa 15

  1. #21 SP
    Member ovydik's Avatar
    Ma joc stai linistit,vorbeam serios sa le iei pe amandoua mai ales ca ai spus ca nu e vorba de bani.apoi poti vinde unul din ele.daca ai avea si mai multa atentie la cum scrii,ar fi si mai ok.

  2. #22 SP
    Member gabytro's Avatar
    Cum sa le iau pe amandoua? Si joc o zi unul, o zi altul? In fine..
    Zi mi unde am scris gresit, te rog

  3. #23 SP
    Member ovydik's Avatar
    Quote Originally Posted by gabytro View Post
    nu ma pot decide.
    Joc demourile ambelor jocuri si sunt parti bune si rele la ambele
    La fifa imi place f mult grafica, efectele vizuale, urmele de pe iarba, miciile detalii, apar doua mingii pe teren, o da unu afara, chestii de genu, si galeriile care sunt wow.
    Din pacate gameplayul mi se pare tot prost nu se creeaza faze ca la pes..reale. Jucatorii nu au miscari naturale. Iar cel putin la demo..de fiecare data cand ma ataca..vine pe exterior asa si trage..MEREU LA FEL.

    Pacat ca pes ul arata destul de rau la grafica, n au dat atentie la detalii.

    Alte pareri?
    Miciile,doua mingii si in general exprimarea.dar sa trecem peste.
    Nu putem noi hotarî ce-ti place tie mai mult,deci ori le iei pe amandoua si ramai cu care-ti place per total mai mult,ori iei ce zicem noi adica fifa

  4. #24 SP
    Member gabytro's Avatar
    Pana la urma am luat Fifa. Am gasit cu 150 ron sigilat.
    Ca si concluzii, la fel cum am spus la inceput, imi place mult cum arata, dar din pacate cam la asta se rezuma tot. Nu vad cum e mai bun ca pes ul la online, mi se pare fix la fel.
    Cel mai enervant este partea cu deposedarea! Ca sa i iei mingea adversarului trebuie sa gasesti fix momentul potrivit in care sa apesi buton, daca ai facut o mai devreme sau mai tarziu..la revedere.
    La pes te poti tine dupa el tinand apasat un buton, iar daca nu face vreo fenta sau ceva..cedeaza si pierde mingea.
    Nu numai ca e mai greu de jucat, dar se si vede ca dracu..unu care trece prin toti ca prin branza pana se nimereste un jucator de care sa se "loveasca".
    Intrarea prin alunecare e ff slaba, si evident problema eterna la fifa..un meci se termina de multe ori cu niste scoruri imbecile.. 6-0, 5-5, etc. Mai concret ..numar f mare de goluri. Daca ai 10 ani probabil ca e tare, dar daca vrei ceva mai realist..n are cum sa ti placa. Eu prefer sa ma lupt pt un gol, sa construiesc o faza si sa aibe un rezultat, nu goluri din orice pozitie si de la orice distanta.
    Ah si portarul ..varza la gesturi, in special cand boxeaza mingea, se vede rau de tot.
    Deci o sa astept black friday si mi iau pes ul digital!
    Ca sa pun punctul pe i..fifa e ca un joc arcade cu masini, e funny dar eu vreau simulator

  5. #25 SP
    Member blondutzu's Avatar
    daca vrei simulator mai poti astepta, ca nu gasesti nici la pes. Dimpotriva, la pes o sa dai de acceleratia progresiva a jucatorului (pana te intorci si accelerezi cu jucatorul spargi o punga de seminte), suturile sunt mereu cu bolta (nu stiu cum se trage in forta in jocul asta, pare sa o mai faca cateodata random), la pasele printre pierzi controlul fundasilor pentru ca un script tampit decide ca mingea trebuie sa ajunga la atacant, este complet unresponsive (apesi pasa/sut/centrare si o da el la un momentdat..cand? el stie), toate astea jucand cu Manchester Blue...spor la PES
    Problema la Fifa e ca este mai greu de invatat decat PES, insa odata ce ajungi sa il inveti nu ai cum sa nu apreciezi cat de mult control este in mainile tale (driblinguri, suturile se duc in functie de pozitia mingii in acel moment) si cat de responsive este

  6. #26 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    daca vrei simulator .. ia o minge .. niste prieteni - inchiriaza un teren de fotbal si trage un meci .

    oameni buni .. toate jocurile sunt arcade - sunt jocuri - nu sunt realitate .

    ca unele simuleaza mai mult realitatea sau nu .. toate sunt arcade . doar unele mai mult unele mai putin .

    sa vrei sa te chinui sa faci ceva e mai masochist .. jucam jocuri pt fun .. nu ne traim viata pe PS .. pfff

  7. #27 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Quote Originally Posted by Cgx View Post

    oameni buni .. toate jocurile sunt arcade - sunt jocuri - nu sunt realitate .

    ca unele simuleaza mai mult realitatea sau nu .. toate sunt arcade .
    Aici gresesti. Intai trebuie definita realitatea, meciuri curate, meciuri aranjate cu arbitrii sau cu jucatorii adversi. In ziua de azi, fotbalul real e industrie, nici nu mai stim care meciuri se joaca pe bune si care nu. Deja avem creierele spalate si de aceea ne repezim sa tragem concluziile ca FIFA si PES sunt mai mult sau mai putin arcade. Eu as zice ca realitatea e ARCADE, adica e alterata de jocurile unora sau altora de a castiga bani.

  8. #28 SP
    Member gabytro's Avatar
    Nu stiu despre ce vorbesti, dar n are nicio legatura cu jocurile. Cand zicem real ne referim la faptul ca jocatorii trebuie sa para cat mai reali (miscari, gesturi, etc), stadionul, terenul, tribunele, atmosfera, jocul in sine (constructii, pase, suturi)..etc. Ce conteaza ca in viata reala se fac blaturi..n am cum sa inteleg!?

  9. #29 SP
    Junior Member kiRuZsal's Avatar
    Pentru mod offline eu zic PES, pentru Online, Fifa

  10. #30 SP
    Member gabytro's Avatar
    Il vand! I am dat o sansa dar e praf!! Nu stiu cum puteti sa jucati asa ceva. La inceput l am acceptat pt ca e "frumos", dar e total stupid, felul in care alearga unu pe tot terenul de unul singur fara sa l opreasca nimeni (problema recunoscuta), modul in care se fac deposedarile..jucatorii se impiedica unii de altii, multe bug uri..portarul prinde mingea si dupa aia ii da drumul in corner, etc.
    Faptul ca daca joci cu barca poti sa dai gol MEREU de la 40-45 m fara ca portarul sa schiteze niciun gest.
    PES ul ii da clase, si nu stiu ce ziceti de online. Ce are fifa asa misto la online si n are pes ul? Mai multe cupe sau moduri de joc?
    Si oricum ar fi..degeaba e online ul ok daca gameplayul e pt copii de 5 ani.
    Pacat ca nu lucreaza mai mult la grafica astia de la Konami

  11. #31 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Are, la PES camera e blocata la online, nu poti schimba si modifica inaltimea si zoom-ul. Cum in FIFA unii jucatori au viteza foarte mare si trec ca prin branza, in PES nu exista asemenea jucatori, dar in realitate exista. Prin urmare, ambele jocuri sunt arcade, niciunul nu e simulator. In PES nu poti da goluri de la 40 m, dar in realitate se poate. Acum o sa zici ca in realitate se intampla foarte rar si in FIFA foarte des. In realitate, niciun jucator nu-si permite sa joace numai din suturi la distanta, deoarece o sa-i sara coechipierii in cap. Tu daca joci FIFA si tragi numai de la 40m, iti sare cineva in cap? Nu. La PES suturile se duc cum vrea AI-ul, de cele mai multe ori pe langa poarta indiferent de cat tii apasat butonul de sut. Daca FIFA e scriptat pe goluri, PES -ul e scriptat pe ratari.

    FIFA 15 este cel mai bun de pana acum, deoarece deposedarile sunt mai dificile, deci sunt mai manuale. Sunteti nemultumiti cei care pana acum lasati AI-ul sa faca toata treaba de aparare, acum nu mai merge sa muti cursorul pe atacant si sa te aperi cu AI-ul.

  12. #32 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Ambele jocuri sunt pe langa...

    FIFA are scripting, jucătorii sunt prea rapizi, in 15 au băgat driblingul ala overpowered, online-ul (în special UT) e varza din cauza abuserilor etc..

    PES mi se pare teribil de plictisitor, e mult prea lent, jucătorii parca au un bat în fund, zici ca e meci intre androizi. Pare f artificial.

    Per total, FIFA e mai plin de viata, vizual e foarte convingător, gameplayul e fun pana în momentul în care ori te enervează copiii cu pressing non stop și pase peste, ori te fura calculatorul în caz ca joci offline.

    Anul asta zic pas și continui cu Fifa 14, ala e un picut mai bun (but still crap).

  13. #33 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    hai sa facem un fifa sa vedem daca fac si fundasii mei figuri

  14. #34 SP
    Junior Member bcamil92's Avatar
    Legat de Fifa15, aveti dreptate baieti, e aiurea.

    Ce au incercat baietii a fost sa il faca super realist, insa au prea exagerat si a iesit un joc cretin. Cretin de greu si cretin de irealist.

    E extrem de greu sa dai gol cand scapi 1 vs 1. Iti creezi culoar de sut, ocazie clara de gol, tii directia, apesi pe sut atat cat trebuie, mingea zboara la 10 metri pe langa poarta. De suturi de la distanta ce sa mai zic.

    Portarii sunt efectiv retardati. Si mai isi faceau reclama inainte de lansare cu "Better goalkeepers".

    Intr-adevar, in realitate incerci poarta de foarte multe ori pana dai gol si ai timp 90 de minute ca sa faci asta. Nu poti ingloba chestia asta intr-un joc, al carui meci tine 10-12 minute.

  15. #35 SP
    Member gabytro's Avatar
    Nu "baieti" ca doar eu sustineam treaba asta restu sunt fani.
    Cu suturile nu e chiar asa..cauta tutoriale pe youtube si o inveti sa tragi. Pune "ASSISTED" la shoot din setari, ca sa ti fie mai usor.

    Pe mine cel mai tare ma deranjaza miscarile de roboti, faptul ca portarul cateodata prinde mingea si ii da drumul in corner (niste bug uri penibile)si posibilitatea unui jucator sa alerge o ora pe teren fara ca cineva sa i poata lua mingea.

    DAR la detalii, grafica, visual ..din partea mea are nota 9,50!

    PS: sunt curios daca PES ul o sa fie mai bun decat in demo..

  16. #36 SP
    Junior Member bcamil92's Avatar
    Banuiesc ca suturile sunt puse pe assisted in mod default. Eu nu le-am schimbat.

    Au vrut sa imite realitatea. Daca te uiti la un meci, de cate ori un jucator, aflat intr-o pozitie buna de sut, trage pe langa ? Asta au vrut sa imite. Si e super enervant.

    Da, la partea de grafica e extraordinar.

  17. #37 SP
    Member blondutzu's Avatar
    de ce nu jucati pe manual sa treceti de toate problemele impartasite pana acum?

  18. #38 SP
    Junior Member Myelu86's Avatar
    Alt bug penibil la fifa 15 "portarul prinde mingea in mana, atacantul advers il loveste cu capul in piept.Portarul cade cu tot cu minge in poarta 1-0 pt. adversar.Enervant rau
    Ps:jucam cu cineva nu cu Al

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts