Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 119 of 214 FirstFirst ... 19 69 109 117 118 119 120 121 129 169 ... LastLast
Results 2,361 to 2,380 of 4277

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #2361 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Ce anume nu au aratat? Daca stau si ma gandesc Sony a aratat gameplay pe PS5 (si nu o data), pe cand la XSX nu au aratat decat un joc, si acela din generatia trecuta, in rest tot ce s-a aratat de la ei a fost pe Pc.

    Eu zic ca Sony si-a facut treaba destul de bine, mai putina vorbărie si mai mult in practica, pe cand in tabăra cealaltă nu am vazut decat PR talking si nimic mai mult...
    Hai sa vedem si faptele zic eu, nu doar vorbele.... Cat despre tehnologia din Ps5 s-a tot discutat, nici nu are sens sa mai reluam discuțiile (o sa spun doar atat, cam tot ce a spus Cerny se cam adeverește).
    Nu vreau sa crezi ca sunt pro Sony sau altceva, insa pana acum MS nu a aratat nimic care sa demonstreze puterea noii console.

    Daca te referi la OS, BC, si alte funcții noi, da! Nu au aratat si cred ca asteptam cu interes acel teardawn. Eu zic ca in luna Octombrie va veni si acel video.

  2. #2362 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    @Dant3

    SDK-ul pare sa faca diferenta, asa cum explica Richard la minutul 39 din video-ul de mai sus - PS5 foloseste acelasi SDK ca si PS4, dar cu imbunatarile adaugate. La Xbox au schimbat SDK-ul pentru a putea dezvolta jocurile si pe PC, ceea ce creste cu mult complexitatea iar munca programatorilor devine mult mai dificila.

  3. #2363 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    @fdkenzo
    As fi vrut sa vad cum primesc experții consola pentru o analiză pertinenta, nu PR. Sa vad și eu ce răcire are, cum arata in "realitate", sistemul de operare, chestii de genul asta.

    Aștept cu interes pe parcursul anului viitor și analize făcute pentru software, până la urmă de aceea cumpăr o consolă.

    PS: Eu nu am văzut nimic din ce a promis Cerny, doar minciuna aia ca ei cred in generații. Care, aia de Șoimi ai patriei?

  4. #2364 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ce ma racaie pe mine foarte tare este faptul ca in mintea mea e cumva pe dos, adica XBOX series X are mai multa putere bruta de procesare cpu+ gpu si cumva este mai usor de dezvoltat jocuri pe PS5, stiu stiu, numere whatever, dar dpdv hardware, numerele alea inseamna si mai mult loc de optimizare pentru ca ai scaling mai bun la performanta si rezolutie mai mare. Un gpu mai bun intotdeauna va performa mai bine cu optimizarile necesare, a se vedea seria 3K de la nvidia, in jocurile optimizate pt. noua generatie de placi, obtii pana la 50% performance boost. Dar, este si SDK-ul care contribuie foarte mult la dezvoltarea de jocuri pt. consola. Nu stiu, om trai si om vedea. Sincer gargara asta ma lasa rece, pt. mine consola inseamna jocuri, uite noi avem jocurile astea si merg la X rez si X fps, ok, cumpar.

  5. #2365 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Aia cu “generații” este a lui Jim Ryan (si eu sunt dezamagit de aceasta decizie)

    Ti-am zis, cu totii asteptam acel teardawn!

    Treaba cu experții cred ca o sa o vedem abia dupa lansarea consolei, cum a fost si in generatia trecuta.

    Cea mai mare nemulțumire pe care o am este cea a prețului dat pe jocuri, efectiv mi se pare bataie de joc!!! Datorita acestui aspect nu voi mai cumpara nici un joc la lansare, nu se merita!

  6. #2366 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Ce anume nu au aratat? Daca stau si ma gandesc Sony a aratat gameplay pe PS5 (si nu o data), pe cand la XSX nu au aratat decat un joc, si acela din generatia trecuta, in rest tot ce s-a aratat de la ei a fost pe Pc.
    Ce anume din ce au aratat a fost actual jucat pe PS5 si nu pe un PC cu componente asemanatoare unui PS5 si cu un controller de PS5?
    Tine cont ca pana si Goeff cand a aratat acel controller, el nu a jucat pe actual PS5 ci pe un PC, cu acel controller legat la el.
    Si chiar daca zic ei asta, de unde stii tu ca alea nu au rulat pe PC? Tu stii ca jocurile se fac pe PC si acolo se si testeaza initial pe o emulare a hardware-ului unei console, da?

    Degeaba vorbesc toti care sunt platiti intr-un fel sau altu, despre...nimic de fapt...pentru ca nu are nicio treaba daca ei spun ca e mai usor sa programezi ceva pe o platforma si...atat. Cand zici ca e mai usor, deja faci o comparatie, gen mingea asta e mai buna pentru ca atunci cand tragi cu ea la poarta, prinde altfel efect decat cealalta. Dar daca zici doar mingea asta e mai buna, dar nu compar cu nimic, doar spun asta, deja e inutila afirmatia. Nu e mai buna. E singura pe care o ai.

    O sa conteze o discutie de genu asta in momentul in care vor zice - e mai usor sa programezi pentru PS5 pentru ca spre deosebire de XSX, aici avem x si y si z care ne ajuta si care fac munca mai usoara.

    Altfel, e la fel de usor de programat si optimizat pentru ambele - vorim despre jocurile 3rd party/multiplatform, desigur, pentru ca altfel nu ar mai compara nimeni, cu nimic altceva.

    Si again - totul se realizeaza pe PC si ei decid pe ce platforma sa lanseze produsul, cat sa-l optimizeze (in functie de buget), cum sa arate, samd.

    In teorie, ambele console suporta DirectX 12 si DXR (pt RTX) deci ambele console se programeaza absolut identic - iei un game engine gen Unreal Engine, iti faci proiectul acolo si la final, dai export pentru PS5 si pentru XSX iar optimizarea o face el, urmand ca tu ca echipa sa mergi si sa testezi tot, iar daca ceva tot nu este ok, sa incepi sa dai din slidere pana ti se apleaca.

    Tine cont de faptul ca XSX are, in teorie, putin mai multe putere de procesare (4-5% care nu stim daca se va si reflecta in jocurile multiplatform intr-un fel sau altul) dar si de faptul ca ambele console merg pe aceeasi arhitectura de PC (nu mai este ca la PS3 si X360) astfel ca ambele versiuni de jocuri se dezvolta absolut la fel.

    Also, singuru moment in care o sa ne dam seama daca un joc este sau nu rulat pe un PS5 sau XSX o sa fie cand ajunge in retail.

  7. #2367 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @Dant3 doar un exemplu.


  8. #2368 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pun pariu ca este asa doar pentru ca a sarit Sony cu banul. D-aia au si prezentat jocul remasterizat in conferinta Sony.

    Singurul care are de pierdut aici, ca in cazul altor exclusivitati asemanatoare, este end userul - de care efectiv nu le pasa.

  9. #2369 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ca sa te citez, pe ce te bazezi când faci o astfel de afirmație?
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pun pariu ca este asa doar pentru ca a sarit Sony cu banul. D-aia au si prezentat jocul remasterizat in conferinta Sony.

  10. #2370 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Clubul PlayStation 5

    Eu zic sa avem răbdare. În curând o sa știm dacă acești Devs sunt plătiți sau chiar este un sâmbure de adevăr. Eu am citit foarte multe păreri a celor care lucrează în industrie și doar timpul ne va spune dacă sunt simple FUD sau e adevărul.

    Dar ca un mic reminder: mai țineți minte cum a început Mark Cerney conferință "road to ps5"?

    Ca ei au mers timp de 1 an la cei mai mari producători de jocuri și au vorbit cu fiecare în parte sa afle ce vor ei de la noua consola și cum i-ar ajuta sa producă mai repede și ușor jocurile. Și tot el a adăugat ca timpul de acomodare pt producători a scăzut considerabil, dacă la ps3 a fost de 6- 12luni și pt ps4 1-2 luni, în cazul ps5 acest timp a scăzut sub 1 luna.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #2371 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Bani sau nu, e clar că analizele DF nu mai sunt ce erau acum câțiva ani. Ceva sau cineva i-a schimbat și pe ăștia, din coconul lor „independent".

  12. #2372 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ce anume din ce au aratat a fost actual jucat pe PS5 si nu pe un PC cu componente asemanatoare unui PS5 si cu un controller de PS5?
    Tine cont ca pana si Goeff cand a aratat acel controller, el nu a jucat pe actual PS5 ci pe un PC, cu acel controller legat la el.
    Si chiar daca zic ei asta, de unde stii tu ca alea nu au rulat pe PC? Tu stii ca jocurile se fac pe PC si acolo se si testeaza initial pe o emulare a hardware-ului unei console, da?

    Degeaba vorbesc toti care sunt platiti intr-un fel sau altu, despre...nimic de fapt...pentru ca nu are nicio treaba daca ei spun ca e mai usor sa programezi ceva pe o platforma si...atat. Cand zici ca e mai usor, deja faci o comparatie, gen mingea asta e mai buna pentru ca atunci cand tragi cu ea la poarta, prinde altfel efect decat cealalta. Dar daca zici doar mingea asta e mai buna, dar nu compar cu nimic, doar spun asta, deja e inutila afirmatia. Nu e mai buna. E singura pe care o ai.

    Also, singuru moment in care o sa ne dam seama daca un joc este sau nu rulat pe un PS5 sau XSX o sa fie cand ajunge in retail.
    De unde stii?

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pe faptul ca, din cate se stie, ambele console au acelasi RTX de la AMD si/sau sub forma de DirectX RTX. Astfel ca daca un joc e dezvoltat direct cu DXR, acesta iese pe ambele console cu acel RTX - avand in vedere acelasi hardware (desigur mai putine CU = mai putine raze deci vor fi diferente in teorie, in favoarea X-ului).
    Desigur, trebuie tinut cont de faptul ca RTX nu are legatura cu SSD pentru cine nu stie

    Pai tocmai asta-i chestia, ca nu stie nimeni, dar cel mai probabil tot ce au aratat a fost rulat pe un PC sau un devkit (care este tot un PC) si nu pe actual retail unit.
    Si aici, de unde stii?

  13. #2373 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Ca sa te citez, pe ce te bazezi când faci o astfel de afirmație?
    Pe faptul ca, din cate se stie, ambele console au acelasi RTX de la AMD si/sau sub forma de DirectX RTX. Astfel ca daca un joc e dezvoltat direct cu DXR, acesta iese pe ambele console cu acel RTX - avand in vedere acelasi hardware (desigur mai putine CU = mai putine raze deci vor fi diferente in teorie, in favoarea X-ului).
    Desigur, trebuie tinut cont de faptul ca RTX nu are legatura cu SSD pentru cine nu stie si mentionez asta pentru ca e singuru capitol la care se presupune ca ar excela PS5 in favoarea XSX-ului.
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    De unde stii?
    Pai tocmai asta-i chestia, ca nu stie nimeni, dar cel mai probabil tot ce au aratat a fost rulat pe un PC sau un devkit (care este tot un PC in ideea in care nimic nu este final, de obicei are un hardware mai puternic si ai acces la altfel de OS) si nu pe actual retail unit.

  14. #2374 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by KurtKnispel View Post
    Bani sau nu, e clar că analizele DF nu mai sunt ce erau acum câțiva ani. Ceva sau cineva i-a schimbat și pe ăștia, din coconul lor „independent".
    banuiesc ca te referi la Alexander Xbox Battaglia

    ---------- Post added 20-09-2020 at 15:12 ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pe faptul ca, din cate se stie, ambele console au acelasi RTX de la AMD si/sau sub forma de DirectX RTX. Astfel ca daca un joc e dezvoltat direct cu DXR, acesta iese pe ambele console cu acel RTX - avand in vedere acelasi hardware (desigur mai putine CU = mai putine raze deci vor fi diferente in teorie, in favoarea X-ului).
    Desigur, trebuie tinut cont de faptul ca RTX nu are legatura cu SSD pentru cine nu stie

    Pai tocmai asta-i chestia, ca nu stie nimeni, dar cel mai probabil tot ce au aratat a fost rulat pe un PC sau un devkit (care este tot un PC) si nu pe actual retail unit.
    scuze de double post, dar de cand PS5 foloseste DX12? din ce stiu eu, Sony are propriu API dezvoltat special pe PS5 de aceea si mai easy to work. pe cand DX12 este atat pe Xbox cat si PC.

    uite ce au scris cei de la ING despre stirea cu DirectiX ultimate:
    [Editor's Note 03/20: An earlier version of this article suggested the PS5 would run DirectX 12 Ultimate, this was an incorrect assumption. We've corrected the article below)

    iti pun in spoiler mai multe detalii depsre API de pe PS5:


  15. #2375 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Si aici, de unde stii?
    Pentru ca sunt moderator

    Din cate stiu eu, sunt 2 solutii de RTX in momentul de fata. Cea de la nVidia - si se stie ca nu este cazul - si cea de la DirectX numita DXR (parca, daca nu l-au schimbat) si e posibil ca si AMD sa dezvolte ceva, dar din cate stiu, se vor baza pe DXR.
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    uite ce au scris cei de la ING despre stirea cu DirectiX ultimate
    Nu stiam de faza asta. Deci e posibil sa nu foloseasca DXR pentru RTX, ceea ce de fapt ar fi mai nasol, nu neparat mai bine

  16. #2376 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu ai observat ca asa e pe forum? Când pupa Xbox e ok, dacă pupa PlayStation, primesc bani de la Sony.

    Eu și cu Răzvan de ex am primit bani buni ca am scris numai de bine despre TloU 2, asta în condițiile în care nu am primit nici măcar copie de review pentru joc.

  17. #2377 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Nu ai observat ca asa e pe forum? Când pupa Xbox e ok, dacă pupa PlayStation, primesc bani de la Sony.
    Te referi la Digital Foundry?
    Daca da, ei sunt de fapt doar "f(b)ani" Xbox si daca nu au nimic bun de zis de xbox, se cam abtin, dar nu zic de rau.

  18. #2378 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai măi că va fi mișto. Păcat de designul consolei (poate mai îmi schimb părerea după ce o văd și eu "teared-down"), dar În rest, văd că nu se mai bucură nimeni de next-gen. Ambele console sunt foarte mișto, punctează fix acolo unde îî durea pe toți. De la developeri până la gameri.
    • Improved loading times: checked! (vom vedea cel putin 10-15x faster loading times)
    • More RAM/faster RAM: checked! (cel putin la PS5 si XSX, cu cei 16GB GDDR6 va fi nebunie)
    • Better CPU/GPU: checked (de la 6TFlops la 10 si 12Tflops, e ceva upgrade)
    • Improved controllers: checked
    • Better thermals/noise: to be checked (aici în continuare am o strângere de buci legat de zgomot, sper să nu fie iar avion ca la PS4 Pro)
    Jocurile sa vină, că în rest... consolele sunt ce trebuie. Eu zic mai bine să ne rugam să nu avem issues cum au fost în trecut... Pentru că dacă începe iar nebunia cu RRoD & Co. - o să fie Valea Plângerii pe-aici... Cât despre developeri, publisheri & Co. nu e normal să îi laude pe cei de la care își iau bănuții? Firmele de PR nu stau degeaba, își fac treaba. Pe pandemia asta, să ne bucurăm că nu s-au anulat de tot lansările.

  19. #2379 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact ce zice si MonkY - sper sa nu fiu inteles gresit - am facut precomanda la PS5 din prima secunda si o astept cu mare interes, dar sunt sigur ca jocurile 3rd party vor arata si merge identic pe ambele next gen consoles (XSS nu intra in calcul), chiar daca asta inseamna ca mai putine CU la GPU = mai putine raze pentru RTX, deci vor trage cumva in jos versiunea de XSX.

    Important e sa avem jocuri bune, care sa vina si cu ceva nou (RTX nu ar trebui si sigur nu va fi nimic spectaculos asa cum se asteapta lumea), eu as spera sa vina pe partea de AI, scripting, world building, interactivitate, samd. Si, desigur cu poveste buna, dar mai ales, sper ca toate jocurile sa vina cu FPS si 3rd person camera

    Si da, cel mai important e sa nu avem un nou RRoD sau un nou avion. Sa se comporte asa cum ar trebui sa se comporte o consola - sa mearga si sa fie usor de utilizat.

    Desi din cate-mi amintes, atat PS4 Pro cat si XOX au avut niste lansari foarte bune, fara defecte de fabricatie care duceau la moartea consolei.

  20. #2380 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Asa este. Eu sunt sigur ca nu vom fi dezamăgiți! Noua generatie promite mult.

    Sincer cand o lua al meu Pro la goana, ma simteam ca intr-o cursa low cost cu avionul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 119 of 214 FirstFirst ... 19 69 109 117 118 119 120 121 129 169 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts