Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 19 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 ... LastLast
Results 181 to 200 of 369

Thread: Returnal

  1. #181 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    Sigur ca da. Singurul motiv pentru care as mai bate un boss in primul act e pentru a depozita acele datacubes. In rest nu vad nici un avantaj.

    Cat despre ether, in act 2 gasesti la greu, deci nu-ti bate capul sa-l farmezi. Doar daca folosesti f mult acel reconstructor.

    ---------- Post added 01-06-2021 at 13:47 ----------

    Inca nu are electropylon, ala il deblochezi in act 2. Dar pana atunci ala cu poison e cam cea mai buna. Eu cu aia am dat jos primii 2 bossi.
    Din ce explica el acolo, a terminat si biome-ul 2. Deci ar trebui sa il aiba.

  2. #182 SP
    Member codpin's Avatar
    Act 2 e biome 4-6. La asta ma refeream

  3. #183 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Owww you are right....am dat atatea reset-uri ca am si uitat. Mno atunci carbine sau hollowseeker. Si esential imk este sa te obisnuiesti cu overload-ul...am aflat de mecanica respectiva foarte tarziu in joc

  4. #184 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by flaviud View Post
    In casa poti intra o singura data, dupa ce mai bati un boss mai poti intra.
    Tks. Macar am stiut sa nu mai caut de nebun

    In other news, am avut cel mai bun si cel mai prost run ever. Am luat un parazit si nu am citit cu atentie ce efect negativ avea (am zis ca-i ceva neimportant ), dar ca plus imi dadea viata la fiecare melee kill.
    Care era minusul? Nu mai pot sa ridic/folosesc Silphium
    Astfel ca am reusit sa curat harta, ba chiar sa trec si de un challenge room si totusi sa ramana vreo 10 pachetele cu Silphium pe jos.

    Partea buna? Am aflat cum functioneaza Reconstructor - de care fugeam pana acum, pentru ca ei nu explica deloc si l-am activat. Astfel ca la prima moarte, ma va da de acolo - cu harta goala deja si cu restul resurselor pe care le am acum + arma, dar fara parazitul ala.
    Poate asa reusesc sa inving boss-u, desi din pacate, nu am gasit Astronaut la shop run-u asta

  5. #185 SP
    Junior Member stonelul's Avatar
    Asa e, sunt o gramada de arme bune, pentru toate gusturile. Eu am folosit thermogenic launcher in biome 3,pentru damage mare de la distanta, inclusiv la boss. In biome 3 dupa ce activezi podul, adica ai facut obiectivul cu Restore access to the Central Tower, poti sa sari peste portiunea respectiva si sa treci podul direct in urmatoarele run-uri, daca te simti pregatit.
    Jocul nu are salvari, dar are o gramada de checkpoint-uri prin nivele, si poti sa sari peste portiuni intregi dupa ce le faci o data. Eu asa am reusit sa-l termin, pentru ca nu-s foarte bun, din checkpoint in checkpoint, sarind ulterior peste portiunile ce puteau face probleme din fiecare biome sau chiar tot biome 5, care-i foarte riscant.
    Multe izbanzi!

  6. #186 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Recent am avut un run foarte bun cu "Pyroshell Caster" .
    Pana acum nu-mi placea arma dar cu "Anti-Grativy Projectiles" merge destul de bine:

  7. #187 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am reusit aseara, dupa ~14h de joc, sa inving primul boss si sa trec in biome 2, desi sincer, nu prea voiam si m-am mai plimbat prin primu sa nu-mi fi scapat ceva.

    Fenomenal jocul si sper sa am timp si rabdare sa-l termin. Dar apreciez faptul ca pana acum nu m-am enervat niciodata cu el, desi m-am super ofticat de fiecare data cand am murit, pentru ca a fost 100% din vina/neatentia mea

  8. #188 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Da, ai nevoie in viata si de asftel de experiente ca sa te trezesti si sa-ti dai seama ca este doar un pas mic pana...

    Aseara mi-a venit prima oara rau, efectiv, de la un joc. De furie, de neputinta...
    Incercand sa trec pentru a 150-a oara (cred ~, real number) de Biome 3 ca sa ajung la boss, m-a luat dintr-o data o senzatie de caldura cu amorteala in jurul tamplelor si a bratelor (nu imi mai simteam degetele), dupa care am vomitat abundent si cei din casa s-au speriat spunand ca pentru cateva secunde am si lesinat fiind alb complet (eu nu-mi amintesc asta..).

    Niciodata de cand sunt gamer (25 de ani, cred?) nu am simtit atata rage la un joc. Sa nu pot intr-o saptamana sa ajung macar sa vad (NU SA BAT, SA VAD) boss-ul din Biome 3?
    Cum adica sa spawnezi 6 drone + 4 roboti + 2 turete cu shield LANGA TELEPORTERUL care duce la pod. Cand spun langa, spun ca imediat ce te scoate din animatia de teleport, ai 12 inamici care te dau jos intr-o secunda.
    Bun, sa zicem ca ai bulan si treci ca de vreo 15 ori am trecut, ma dai apoi pe niste coridoare tight pline cu lasere de care CHIAR DACA TREC, ma f*** din spate o drona spawnata de niciunde.

    Si toate astea doar ca sa ajung la boss? Unde e clar ca mor de cel putin 1-2-3-10 pana fac trial & error?

    Nu merita sa planga familia mea pentru Housemarque. Momentan il las pentru ca sunt speriat pentru viata mea, la propriu. Din pacate eu nu ma pot respawna nicaieri...
    Daca reusesc sa revin si sa trec bine, daca nu, nu.
    Astazi sunt in medical, plin de furie si teama.

    PS: Nu, nu sunt doar un gamer prost si frustrat care refuza sa accepte ca e prea slab/prost pentru un joc. Daca era asa acceptam, dar sa nu vina sa-mi spuna mie niste c***** frustrati fara checkpoints ca investesc inima si pasiune de 25 de ani degeaba in ceea ce fac.
    Cine crede ca sunt doar un prost care joaca mereu pe easy si acum are pretentii de Returnal master wanabee imi poate verifica trophy case-ul:
    https://www.trueachievements.com/tro...gamerid=311188

  9. #189 SP
    Member flaviud's Avatar
    Nasol...eu am renuntat la ultimul level, sunt si acolo niste chestii care te nenorocesc din 2-3 lovituri. Am ajuns la ultimul boss si am murit cand mai avea sub jumatate din ultima viata...am dat jocul pt ca nu mai aveam dispozitia sa joc iar 3 ore ca sa-mi fac iar level up la viata si sa iau toate artefactele care te ajuta...nu am problena cu jocul sa fie greu, dar asta e facut sa te frustreze, pacat...

  10. #190 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by stonelul View Post
    In biome 3 dupa ce activezi podul, adica ai facut obiectivul cu Restore access to the Central Tower, poti sa sari peste portiunea respectiva si sa treci podul direct in urmatoarele run-uri
    Salut,

    Te rog frumos sa ma ajuti cu treaba asta ca ma imbolnavesc si mor...
    Eu cateva zile nu-l mai ating dar trebuie sa am un workaround in place pentru cand il reiau ca innebunesc, nu dorm..

    Poti gasi un clip pe youtube in care sa arate ceea ce spui tu? Am murit de 150 de ori in sectiunea podului (dupa ce l-am activat...) si am nevoie sa trec de zona aia unde se spawneaza 1000 de inamici.
    Cum poti sa treci podul direct, pe unde o iei?

    Eu ma duc din usa in usa si ajung tot acolo sus la turnul ala cu restore access care e deja facut... apoi in spatele lui este un teleporter care te da jos la baza podului, unde ma asteapta cancerul.

    N-ai idee cat as aprecia sa-mi explici/arati cum fac skip/speedrun la zona aia.
    Ma duc cu arma minima de level 9 la boss si imi pariez viata ca-l invat si-l dau jos in cateva tries, n-am nevoie sa farmez level la arma, odata ce i-am luat pulsul il omor si cu pistol de level 1, vreau doar sa ajung sa-l vad, sa fac cumva speedrun la el de cateva ori sa il invat si sa trec.

    Ma refer la partea asta:
    http://www.youtube.com/watch?v=Xp_aCCW-qdk&t=17m48s
    Dupa cum se vede, la nenorocitu asta in film nu se spawneaza nimic in spatele lui cand iese din portal, are doar 4 roboti la baza podului which is fine, dar eu cand trec prin portal ma asteapta acolo 6 drone si 2 turete cu shield care ma termina psihic..

    Psihic nu pot sa mai mor la turetele alea si sa o iau mereu din biome 1, am clacat.

    Multumesc!

  11. #191 SP
    Member codpin's Avatar
    Pai inseamna ca nu le omori cand treci prima oara prin zona respectiva. Daca nu ti-ai dat seama, traseul normal al nivelului te aduce pe langa pod (zona aia unde sunt multi ochi din aia gen watchtower) si apoi ai de alea sa faci tot nivelul sau sa te duci direct pe pod (bineinteles daca ai activat podul in prealabil, cum e in cazul tau).

    Deci cand ajungi in sectiunea aia, mereu sunt 2 turete cu shield pe peretele din dreapta iar dronele alea se spawneaza cand te duci spre un chest daca nu ma insel. Omoare-le pe astea intai si apoi du-te spre pod unde daca nu te teleportezi de sus nici nu iti mai apar robotii aia parca, o sa ai inamici doar la celalalt capat al podului.

    Cat despre ce e de partea cealalta a podului, in fortareata aia... Eu doar prima data am eliberat tot de acolo, dupa aia al dat skip la tot ca e dezastru. Trebuie sa tot urci prin tot felul de capcane si sute de inamici, dar nu e greu sa sari peste o data ce ai invatat unde trebuie sa ajungi.

    Legat de boss, daca ai farmat primele 2 zone si ai un build cat de cat ok, ai sanse sa-l dai jos da o sa fie greu.

  12. #192 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc,
    Cred ca de furie nu am sesizat scurtatura si ma duceam ca prostul pe sus de fiecare data. O sa verific.

  13. #193 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Dronele de pe pod se spawneaza random...mergi invet pe pod, pt ca se spawneaza cate 2-3 maxim...si te duci inapoi si de la distanta le omori...cat despre urmatoarea camera, vezi ca e un robot dinala mare nenorocit si multe alte chestii pe langa....nu te baga direct in camera cu el...ii faci bait de jos si treci lejer. Bossul in schimb e naspet.

  14. #194 SP
    Member Johnny's Avatar
    In primul rand eu personal nu m-am mai atins de joc dupa ce l-am terminat acum cateva saptamani


    Jocul nu mi-a placut asa de mult ( mai ales dupa ce am vazut finalul ) ca sa stau sa fac platina la el sa imi pierd iar zeci de ore sa caut loguri sa descopar totul etc.

    In al 2 lea rand doar ca e seceta de jocuri noi pe PS5 si apare un joc nou la cateva luni cu super 3D audio , super haptic feedback , super grafica, HDR, super reclama la el etc asta nu inseamna ca trebuie sa il cumperi instant doar ca e hype mare la el, poate ca jocul respectiv nu e pentru tine. Decat sa te enervezi si sa iti faci rau singur mai bine vinzi jocul respectiv si te joci altceva.

    Un exemplu care vine acum este Ratchet and Clank Rift apart care la fel se face hype la greu cu el ( SSD loading, CGI graphics , haptic stuff , ) . Pur si simplu nu e genul meu de joc desi sunt tentat sa il cumpar doar ca apare acum pe PS5 si se face multa reclama la el.

  15. #195 SP
    Junior Member stonelul's Avatar
    Exact cum a spus codpin podul este vis-a-vis de turelele respective. Urmareste obiectivul de pe ecran din dreapta sus si de pe harta. Pana ai activat podul era "Restore access to Central Tower" si dupa ce ai activat este "Enter the Brodcast Tower", marcat cu o chestie portcalie si pe harta. Daca zici ca ai timp uite un tip SweetJohnnyCage care si explica foarte frumos ce face, fara prea multe spoilere:

    Fara checkpoint-urile astea nu cred ca l-as fi terminat vreodata. Dar, repet, grija la spoilere, eu m-am uitat prea mult inainte sa-l iau, deoarece nu eram convins ca nu-i prea greu, si din pacate am vazut prea mult din el si e pacat de poveste, care pe mine m-a prins.
    Poate nu folosesti o arma potrivita pentru nivel, ar trebui ceva cu damage mare de la distanta sau cu damage in timp, dupa cum am spus si mai sus majoritatea armelor sunt interesante. Grija si la traits, se poate sa-ti dea o arma preferata dar cu abilitati care nu-ti convin (revin la exemplul cu thermogenic launcher care poate avea 3 sau 4 rachete, sau poate fi automat, in functie de ce ai deblocat).
    Cat priveste dronele, ele trag cu niste proiectile de mare viteza pe care nu le prea distingi de cele de la propria arma si sunt kamikaze cand mai au putina sanatate (dupa cum scrie si in descrierea din databank). Oricum le prefer automatonilor sau altor chestii care o sa mai apara (oricat de greu ar parea de crezut o sa vina un nivel mult mai greu la un moment dat). Jocul e RNG dar in locul respectiv se spawneaza drone cand te apropii de chesturi si e nasol ca esti in camp liber, am murit cel putin o data acolo (de fapt, cred ca am murit cel putin o data in orice camera din joc, mai putin prima ).
    Ce sa zic? Foloseste coverul dupa stalpi, usi si margini dar fara sa stai mult intr-un loc si urmareste harta care-ti arata inamicii (mai apare cate unul si dupa ce se opreste muzaica de lupta sau iti arata unii care nu s-au activat). Bossii sunt spectaculosi dar au niste pattern-uri clare, mie mi s-a parut mai greu sa ajung la ei decat sa-i bat. In principiu nu prea am luat malignant items doar daca eram disperat, in schimb am luat tot timpul malignant obolite si spoiled resin.
    Mult succes!!

  16. #196 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc, m-am uitat atent si am realizat ca eram atat de orbit de furie incat nu mi-am dat seama ca podul era pe unde venisem initial dinspre stanga...deci eu cand ajungeam acolo la fiecare din cele 15400-de-mii de tries ... in loc sa fac stanga pe pod care era deja acolo, ma duceam de fiecare data ca un idiot pe main path prin dreapta pe unde erau usi...

  17. #197 SP
    Member codpin's Avatar
    In mod normal cam asa ar trebui sa faci sa farmezi si biome 3. Din pacate mai departe, biome 4 si 5, o sa ai camere in care iti apar si 20 de drone, nu toate o data dar vin in valuri. Vezi distractie acolo!

  18. #198 SP
    Junior Member stonelul's Avatar
    Ma bucur ca ai lamurit-o, dupa cum spuneam, atentie la obiectivul din coltul ecranului, nici eu nu l-am bagat prea mult in seama si spune lucruri interesante si despre poveste. Tocmai am refacut si la pod nu ma ataca nimeni cand ajung, iar dupa teleportare ma ataca doar tripozii aia, dronele apar doar dupa ce m-am apropiat de chest.

  19. #199 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mi-a luat 14h si vreo 7 incercari ca sa bat primul boss si doar 5h de explorare si cateva morti p-acolo, dar am batut al 2lea boss din prima

  20. #200 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Da, ai nevoie in viata si de asftel de experiente ca sa te trezesti si sa-ti dai seama ca este doar un pas mic pana...

    Aseara mi-a venit prima oara rau, efectiv, de la un joc. De furie, de neputinta...
    Incercand sa trec pentru a 150-a oara (cred ~, real number) de Biome 3 ca sa ajung la boss, m-a luat dintr-o data o senzatie de caldura cu amorteala in jurul tamplelor si a bratelor (nu imi mai simteam degetele), dupa care am vomitat abundent si cei din casa s-au speriat spunand ca pentru cateva secunde am si lesinat fiind alb complet (eu nu-mi amintesc asta..).

    Niciodata de cand sunt gamer (25 de ani, cred?) nu am simtit atata rage la un joc. Sa nu pot intr-o saptamana sa ajung macar sa vad (NU SA BAT, SA VAD) boss-ul din Biome 3?
    Probabil s-a adunat in tine o găleată de adrenalină si de acolo senzațiile de căldură si voma! Nu stiu cum puteti juca ceva ce vă bagă in furie si aveti nasoala ambiție sa tot insistați pana va vine rău la propriu!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 19 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts