Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: PS Vita, sa-mi cumpar sau nu?

  1. #1 SP
    Junior Member d@nn's Avatar

    PS Vita, sa-mi cumpar sau nu?

    Buna seara, si bine v-am gasit!
    Cum presupun ca intrebarea a mai fost pusa si de altii, am sa dau citeva detalii esentiale. In primul rind, am citit toate paginile de la clubul PSV, daca ma ghidez strict dupa ce am citit acolo, raspunsul este ca nu merita.
    Sa vedem: sint un gamer de seara sau de weekend, dar destul de inrait. Genurile mele sint FPS si action/adventure. Daca ma uit asa scurt prin folderul cu jocuri vad citeva tomb raider, bioshock 1 si 2, cele trei crysis, doom, unreal.... Eventual si ceva racing daca reuseste sa ma captiveze. Momentan ma joc pe un laptop asus ROG, care face fata destul de bine cerintelor, dar are un mare dezavantaj, si anume ca e mare si greu ca o zi de post, exclus jucatul in pat, avion etc. Si sa stau incontinuu proptit in scaunul de la birou cind vin de la munca e destul de enervant, asa ca as vrea un dispozitiv mobil, care sa compenseze. Incercat ipad, frumos, jocuri frumoase, dar pentru mine jucatul exclusiv pe touch e enervant.
    Problema pe care o sesizez momentan la vita este lipsa jocurilor, sau ma rog, a genului de jocuri care-mi plac, nu cumpar o consola pentru 3-5 titluri.
    Credeti ca intr-un viitor relativ apropiat vor aparea ceva titluri interesante pentru vita? Sau exista genul de jocuri pe care il vreau eu pe alta consola portabila?

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Ai incercat sa te joci pe iPad cu un controller de PS3 ?

  3. #3 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Ca sa fiu sincer, habar n-am avut ca e posibil asa ceva...

  4. #4 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Imprumuta de la un prieten un controller daca e si vezi cum te "impaci" cu el , trebuie sa ai blutrol si jailbreak ca sa mearga.

  5. #5 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Controller am, chiar doua, posed si un PS3. Problema este ca ps3-ul e acasa, eu sint la mama naibii intr-un colt de lume rupt de civilizatie, si sa-l car prin avion dupa mine nu-i o solutie, plus ca internet am la o deosebita viteza de 3-5kbps real, iar de gasit jocuri aici e exclus...
    Problema e ca nu-mi place JB, prefer stabilitatea sistemului, n-am nici o problema in a da banii pe jocuri, accesorii, whatever, atita timp cit gasesc ceea ce imi place.

  6. #6 SP
    Member malpraxis06's Avatar
    cred ca raspunsul la intrebarea ta va veni dupa Gamescom. Cei de la sony au spus ca, editia aceasta, conferinta lor va fii dedicata PS Vita-ului.Te sfatuiesc sa astepti pana atunci. Eu mi-am luat PS Vita acum 2 saptamani si vreau sa spun ca ma multumeste. Am ps+ de ceva vreme deci jocuri s-au tot adunat. Gravity Rush m-a captivat, acum mi-am cumparat Mortal Kombat iar lista de dorinte poate continua.

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Cat timp nu instalezi toate prostile din Cydia e foarte ok si eu tot lafel prefer un sistem stabil.Vita nu cred ca o sa-ti placa acum(poate peste 2-3 ani) deocamdata sunt doar cateva jocuri "mari" pentru vita , restul sunt jocuri care le gasesti si pentru iPad.Te-ai putea orienta totusi spre un laptop de gaming portabil nou pana in 13-14 inch , gen Razer Blade sau Asus ROG de 14 inch(cel cu 660m).Poti arunca un ochi si peste libraria de la 3DS sa iti faci o idee cam ce jocuri sunt.

  8. #8 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Eu zic sa nu-ti cumperi daca nu te atrage ce are de oferit. Sau cel putin sa mai astepti, posibil sa apara mai tarziu jocuri care sa te intereseaze.
    Dar eu presimt ca Vita o sa continue sa ramana in mare parte cum este in prezent: putine jocuri "high-profile", mai multe jocuri indie si niche (gen Persona 4, Gravity Rush, Tearaway etc.) ceea ce pe mine ma multumeste pe deplin.
    Ma pot bucura de jocurile mai mari pe PS3 si 360, Vita il folosesc pentru ceva mai original .

    Ar putea sa te atraga PS+. Primesti multe jocuri surprinzator de bune la un pret de 3 lire/luna.

  9. #9 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Am cumparat asus-ul de curind, e de 17, cu 670mx, parca nu l-as vinde asa repede...
    In plus, un laptop e un laptop, nu e confortabil sa te joci intins in pat, ai nevoie de mouse, d'astea.
    Am sa ma uit si pe la 3ds, cu toate ca din cite stiu grafica la nintendo e cam praf.

    ---------- Post added 11-07-2013 at 20:56 ----------

    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Eu zic sa nu-ti cumperi daca nu te atrage ce are de oferit. Sau cel putin sa mai astepti, posibil sa apara mai tarziu jocuri care sa te intereseaze.
    Dar eu presimt ca Vita o sa continue sa ramana in mare parte cum este in prezent: putine jocuri "high-profile", mai multe jocuri indie si niche (gen Persona 4, Gravity Rush, Tearaway etc.) ceea ce pe mine ma multumeste pe deplin.
    Ma pot bucura de jocurile mai mari pe PS3 si 360, Vita il folosesc pentru ceva mai original .

    Ar putea sa te atraga PS+. Primesti multe jocuri surprinzator de bune la un pret de 3 lire/luna.
    Am inteles. Deci tu crezi ca sint slabe sperante sa vedem titlurile aparute pentru ps3 pe vita intr-un viitor apropiat, if ever.
    Ma refer la resistance, uncharted, tomb raider...

  10. #10 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Dap.
    Dar sa stii ca poti sa joci Resistance si Uncharted pe Vita.
    Resistance nu e prea bun dar Uncharted merita incercat.
    Probabil cel mai impresionant din punct de vedere grafic pentru Vita.
    Si cred ca vor anunta continuarea lui foarte curand, se zvoneste de mult timp ca developerii lucreaza la un proiect nou.

  11. #11 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Mai poti incerca sa te joci in pat pe laptop cu un controller de xbox , just sayin...
    PC Wireless Gaming USB Receiver Adapter For Xbox 360 Controller | eBay
    90% din jocuri au suport nativ pentru controller-ul de xbox , deci poti transforma laptopul intro consola "All in One"
    Platforme de gaming sunt destule , doar trebuie sa iti gasesti tu una practica tie.Unii prefera gaming-ul pe tableta in favorea unei console , altii PC-ul and so on.

  12. #12 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Hmmm
    Asta cred ca este cea mai la indemina solutie in prima faza.
    Am sa urmaresc totusi si forumul, sa vedem ce aduce gamescom pentru vita, nu-l exclud inca din carti, este un mic paradox, are un hardware ultra interesant si o lipsa mare de titluri.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un punct in plus care sa te determine sa-ti iei un PSV este faptul ca odata cu lansarea lui PS4, toate jocurile vor fi obligate sa suporte remote play pe PSV. Nu stiu daca te ajuta prea mult, dar pentru multi inseamna enorm.

    Pentru gaming mobil, momentan cred ca un iPad nu are rival. Nu ma refer aici la gaming in metrou sau RATB, ci cand pleci pe undeva (vacante, munca prin locuri indepartate de casa)... pe mine unul m-a satisfacut 100%. Si ies jocuri pe banda rulanta.

  14. #14 SP
    Member theste99's Avatar
    N-ai nevoie neaparat de un controller de xbox, merge si cu cel de ps3. Ai nevoie de un emulator de controller de xbox (p.m. pentru link), conectrezi controllerul in usb port si o sa emuleze perfect butoanele de 360. Merg pana si vibratile. Motionjoy se numeste

    Lol de cand il am ma simt de parca as fi descoperit apa calda.

  15. #15 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    @MonkY
    Trebuie sa recunosc ca m-am mirat vazind ca pentru ipad sint mult mai multe jocuri decit pentru o consola mobila.
    Si jocuri de buna calitate, la preturi mai mult decit decente.
    Remote play pentru mine nu va insemna mare lucru, sint la 7000km distanta de casa, cu un net lent si extrem de scump.

  16. #16 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Iti recomand sa-ti iei un PSP, sunt foarte multe jocuri pe piata si sunt si ieftine.

    ---------- Post added 12-07-2013 at 10:57 ----------

    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Eu zic sa nu-ti cumperi daca nu te atrage ce are de oferit. Sau cel putin sa mai astepti, posibil sa apara mai tarziu jocuri care sa te intereseaze.
    Dar eu presimt ca Vita o sa continue sa ramana in mare parte cum este in prezent: putine jocuri "high-profile", mai multe jocuri indie si niche (gen Persona 4, Gravity Rush, Tearaway etc.) ceea ce pe mine ma multumeste pe deplin.
    Ma pot bucura de jocurile mai mari pe PS3 si 360, Vita il folosesc pentru ceva mai original .

    Ar putea sa te atraga PS+. Primesti multe jocuri surprinzator de bune la un pret de 3 lire/luna.
    Daca are internet la viteza de 3-5 kbps crezi ca are ce face cu PS+?

  17. #17 SP
    Member lilmonkey's Avatar
    ca posesor de ipad si vita, pot spune ca pentru gaming aleg intotdeauna vita...am observat ca multi se plang ca nu sunt jocuri, nu stiu, depinde de fiecare.
    eu am jucat pana acum tales from space, super stardust, gravity rush, uncharted, wipeout, little big planet, rayman, plants vs zombies, knytt underground, disgaea 3, ac liberation, germinator, big sky infinity, retro city rampage, fifa, lumines, virtue's last reward, dokuro, sine mora, hotline miami, muramasa rebirth si am ratat cateva jocuri bune - de exemplu guacamelee...
    am vita de vara trecuta, tot asa, am fost plecat din tara cateva luni si mi-am luat-o pentru perioada respectiva, initial ma gandisem ca o vand cand ma intorc dar am pastrat-o pana la urma pentru ca se merita, am jocuri la care am adunate lejer zeci de ore, gen disgaea 3, rayman...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts